Podnikatel Tomáš Pitr dostal za daňové podvody u pražského vrchního soudu 5

Podnikatel Tomáš Pitr dostal za daňové podvody u pražského vrchního soudu 5 let. (5. června 2006) | foto: David Port, MF DNES

Nyní není důvod k propuštění Pitra na svobodu, vzkázali Švýcaři

  • 33
Švýcarsko vyvrací spekulace o možném propuštění Tomáše Pitra na svobodu. Podnikatel je ve vazbě už téměř rok a některá média s odvoláním na curyšského právníka uvedla, že cizinci nesmí být ve švýcarské vazbě déle. Mluvčí tamního ministerstva spravedlnosti ovšem oznámil, že žádná roční lhůta neexistuje.

"Není žádný článek v zákoně, který by říkal, že někdo musí být po roce propuštěný. Navíc to ani neodpovídá švýcarské praxi," řekl serveru lidovky.cz mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Erwin Jenny.

Podobnou informaci od švýcarské strany získalo podle mluvčí Veroniky Ludvíkové i ministerstvo spravedlnosti. Toho, že by byl Pitr nyní propuštěn, se tak neobává.

Na lhůtu, která by v nejbližších dnech znamenala Pitrovo propuštění, upozornil o víkendu server Parlamentní listy. Odvolávaly se na právníka Christiana Reicha.

"Ve Švýcarsku opravdu nemůže být nikdo ve vazbě držen déle než rok. Existují sice dodatky, které umožní vazbu prodloužit, například pro zločiny proti lidskosti, genocidu nebo válečné zločiny a podobné nejvážnější delikty. Případ pana Pitra neznám, takže nemohu soudit, ale pokud jde o nějaké daňové záležitosti, tak pochybuji, že by vazba byla prodloužena," uvedl podle serveru Reich.

V roce 2006 byl Tomáš Pitr odsouzen za daňové úniky na pět let vězení, ale z Česka uprchl. Už jako odsouzeného na útěku ho roku 2010 pražský městský soud odsoudil k dalšímu trestu za machinace s akciemi Setuzy. Z obou verdiktů pak pro něj vyplynul souhrnný trest ve výši šesti let.

Tomáš Pitr byl zadržen loni 26. července v horském středisku Svatý Mořic v kantonu Graubünden. Česko požádalo o jeho vydání do vlasti a Švýcaři vyhověli. Pitr se ale proti verdiktu odvolal.

,

Video