Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NY-LON - město rozdělené oceánem

  22:29aktualizováno  22:29
Víte, které je největší město na světě? Říká se mu NY-LON a z jednoho konce na druhý měří rovných 5564 kilometrů. To je totiž vzdálenost z New Yorku od Londýna, mezi nimiž se NY-LON vlastně rozkládá. NY-LON je samozřejmě jen virtuální pojem, který však vystihuje mocný trend současnosti: stále více lidí žije v obou těchto městech, jako by šlo vlastně jen o jedno, byť rozdělené Atlantským oceánem.

A tito "nyloňané" cestují z jednoho břehu velké louže na druhý stejně běžně jako se v jiných městech přechází z čtvrti do čtvrti přes řeku.

Rozmařilost bohatých snobů, kteří si vydržují sídla na těch nejprestižnějších světových adresách? Vývoj ukazuje, že nikoli. Samozřejmě že takový životní styl vynalezli nejprve známí umělci či podnikatelé. Ale dnes se mu stále více podřizují také nejrůznější finanční, počítačoví či jiní odborníci. Důvod je zřejmý: protože to potřebují ke své práci.

A tak na obou hlavních letištích NY-LONu, londýnském Heathrow a newyorském JFK, je stále častěji k vidění tento obrázek: z letadla vystoupí elegantně oblečený cestující, který si nese jen malou aktovku s laptopem, pozdraví se s celníky jako se starými známými a aniž by čekal na jakákoli jiná zavazadla, zmizí v davu. Za dva dny se vrací zpět a ten třetí je opět na stejné cestě.

A jak se vlastně "nyloňané" vyrovnávají s problém únavného překonávání Atlantiku? Je to jen otázka zvyku, soudí mnozí. Ostatně vydatně jim pomáhá i moderní technika. Vždyť běžné dopravní letadlo urazí cestu z Londýna do New Yorku za sedm hodin a co teprve nadzvukový concorde?

Vzhledem k pětihodinovému časovému posunu mezi oběma městy, avšak jen čtyřhodinovému letu, je dokonce cestující z Londýna v New Yorku dříve, než vůbec vyletěl. Takže startuje-li hned po snídani, může si dát na druhé straně oceánu repete, protože do New Yorku přiletí v době, kdy se město teprve probouzí...

V současné době obývá NY-LON podle údajů z časopisu Time asi 47 000 Američanů. Počty Britů, kteří žijí ve městě rozděleném oceánem, prozatím nejsou k dispozici, je však zřejmé, že čísla budou stále rychleji narůstat. Za postupným splýváním obou tak rozdílných měst vidí odborníci především obří tok financí, který tvoří páteř světového bankovnictví.

Mezi Wall Street v New Yorku a londýnskou City projde denně více financí, než kdekoli jinde. Proto se za poslední roky počet zahraničních bank v Londýně zněkolikanásobil a do města dorazili další cizinci vlastnící převážně americký pas. Ti postupně přilákali zástupce dalších služeb: americké restauratéry, hoteliéry, architekty, realitní agenty.

Aby se "nyloňané" cítili opravdu jako doma, z jednoho břehu na druhý se neustále přelévají i kulturní novinky, módní trendy a výjimkou není ani pendlování celých osádek zábavních podniků.

Náhodný návštěvník tak chvílemi nemá šanci poznat, zda je právě v té newyorské části NY-LONu či v londýnské. Ti, kteří jsou doma v obou, to však neřeší. Jakákoli odlišnost by je mohla vést k pocitu, že snad nežijí na jednom místě.

Přestože označení "město rozdělené oceánem" si přivlastnil právě NY-LON, trend měst-dvojčat se vytváří po celé zeměkouli. A nemusí jít jen o tak obligátní spojení, jako je například Londýn s Paříží. Ve velkém se dnes přelévají i obyvatelé Tokia a Hongkongu či Rio de Janeira a Kapského Města.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Matka uštknutá hadem nakojila dcerku, obě zemřely v nemocnici

Ilustrační snímek

Jediným kousnutím zabil jedovatý had na severu Indie matku i její dítě. Nejprve uštknul spící ženu, která po probuzení...

Řež u Eufratu. Američané vylíčili bitvu s ruskými žoldáky v Sýrii

Americké letouny F-22 nad Sýrií (2. února 2018)

Na jedné straně několik set ruských žoldáků s tanky a děly, na straně druhé 40 příslušníků amerických zvláštních...

Orel a liška se poprali o králíka. A fotograf má snímek za milion

Americkému fotografovi Kevinovi Ebimu se podařilo zachytit zápas o králíka,...

Fotograf Kevin Ebi se v sobotu vydal do prérie fotit lišky. Na rozdíl od šelmy se mu podařilo ukořistit jedinečný...

Najdete na iDNES.cz