Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nuzný příbytek malého herce z Milionáře z chatrče zbořily buldozery

  10:02aktualizováno  10:02
Domov jednoho z hlavních hrdinů oscarového snímku Milionář z chatrče včera srovnaly se zemí buldozery. Úřady nařídily zdemolovat nuznou chatrč desetiletého Azharuddína Muhammada Ismáíla společně s dalšími třemi desítkami obydlí v největším asijském slumu Dharáví v indické Bombaji.

Azharuddín Muhammad Ismáíl v troskách svého obydlí v bombajském slumu (14. května 2009) | foto: Reuters

Azharuddína, spícího v jeho boudě se střechou z igelitové plachty, probudil podle agentury AP policista a nařídil mu, aby domov urychleně opustil. Krátce poté budozery chatrč společně s dalšími obydlími v chudinské čtvrti zdemolovaly. "Policista vytáhl bambusovou hůl, aby mě praštil, tak jsem dostal strach," vylíčil nepříjemný zážitek indický chlapec.

Film Milionář z chatrče režiséra Dannyho Boylea získal osm Oscarů a vydělal již 326 milionů dolarů. Jeho dětské herecké hvězdy, Azharuddín Muhammad Ismáíl a Rubina Alíová z bombajského slumu Dharáví, byly zahrnuty slávou a dary, ale jejich každodenní život se změnil jen málo.

Azharuddín Muhammad Ismáíl se svou matkou v troskách svého obydlí v bombajském slumu (14. května 2009)

"Vůbec nás předem nevarovali. Nedali nám možnost ani si sbalit své osobní věci," postěžovala si na dnešní akci indické policie Azharuddínova matka, která ve slumu na údajně nelegálně obývaném pozemku prožila víc než 15 let. "Nevím, co budeme dělat, nebylo nám poskytnuto žádné náhradní ubytování. Úřady sice dříve slibovaly, že nám dají dům, ale já tomu už nevěřím," dodala.

Tvůrci filmu o chudém indickém hochovi, který vyhraje velké peníze v televizní soutěži, tvrdí, že pro pomoc dětem udělali maximum. Mimo jiné zřídili nadaci, aby Azharuddínovi a Rubině zajistili důstojné domovy, dobré vzdělání i finanční rezervu poté, co dostudují střední školu. Věnovali také 747 500 dolarů na charitu na pomoc dětem v bombajských slumech.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz