Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nůž v ruce ženě při volbách nepomohl

  21:55aktualizováno  21:55
Brno - Ani nůž v ruce, ani troje volební lístky vhozené do třech volebních uren nepomohly v pátek odpoledne zhruba čtyřicetileté ženě z Brna-Bystrce uskutečnit její touhu po odevzdání platného hlasu. Volební komise neumožnila ženě volit, protože se přestěhovala z jiné čtvrti a nebyla zapsána v příslušném voličském seznamu. Žena toho však nedbala, do několika uren vhodila volební lístky a nakonec vytáhla i nůž.

Její hlas je však neplatný, protože lístky do uren vhodila v modré obálce bez razítka, která sloužila pouze k doručování volebních lístků voličům, nikoliv k samotnému hlasování.

"Žena vytáhla nůže, ale potom utekla, aniž by kohokoli ohrozila. Vzhledem k tomu, že volební komise ihned nekontaktovala hlídku a strážníkům případ nahlásila až s čtvrthodinovým zpožděním při pravidelné obchůzce, nebyla již žena při pátrání nalezena," vysvětluje mluvčí brněnských strážníků Vít Cvrček.

Událost, která oživila jinak klidné volby a vnesla mezi členy volebních komisí trochu vzrušení, se stala ve škole ve Vejrostově ulici, kde je několik volebních okrsků.
"Nejprve přišla ta žena kolem třetí hodiny odpolední k vedlejší volební komisi, která ji poslala pryč s tím, že není v seznamu a nemůže tedy v tomto okrsku volit," popisuje situaci členka jedné z volebních komisí ve Vejrostově ulici Dita Brančíková.

Žena v oranžovém tričku se ale za chvíli vrátila. "Vlítla dovnitř a do volební urny vhodila modrou obálku, v níž přišly voličům domů volební lístky. Pak začala zpívat - tralala, tralala, já jsem to dneska vyhrála. Vypadalo to, že je trochu opilá a možná i bláznivá," soudí Brančíková.

Podobně se žena zachovala za nějakou chvíli ještě v dalších dvou volebních místnostech - vždy vtrhla dovnitř a do urny vhodila modrou obálku a pak zpívala a tančila.

S Ditou Brančíkovou se podivná volička přímo střetla až po těchto incidentech. "Stáli jsme ve dveřích ještě s jednou členkou volební komise, když ta žena opět přišla. Říkala nám - pozor, já jsem si tady něco schovala. Když jsem uhnula, žena vytáhla ze škvíry u dveří zhruba čtyřicet centimetrů dlouhý nůž. Jak jsem byla skloněná, málem mi vypíchla oko," vypráví ještě teď vzrušeně Dita Brančíková.

Obě členky volební komise zděšeně uskočily a vtom k nim přiběhla další kolegyně - protože už měla se ženou špatné zkušenosti z průběhu celého odpoledne a nůž v ruce v první chvíli nespatřila, chytila ženu za ruku a táhla ji pryč. Volička začala s nožem šermovat a bránit se. Nakonec se jí ujali mužští členové volebních komisí, kteří ji vyvedli ven. Pak přijeli i přivolaní strážníci.

Dita Brančíková soudí, že volička nechtěla nikomu ublížit, přestože nakonec vytáhla nůž. Za jejím jednáním byla podle Brančíkové nejspíše opilost. Přestože žena udělala pro odevzdání svého hlasu mnoho, má smůlu - pokud ještě v pátek večer nebo v sobotu nevolila v místě, kde byla zapsána ve volebním seznamu, její hlas nedostane žádná z politických stran.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz