Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nuselský most má už rok lepší zábrany. Odhodlaní sebevrazi se zabijí jinde

  13:20aktualizováno  13:20
Právě před rokem získal Nuselský most další zábrany, které mají odradit sebevrahy. A opravdu fungují, za rok odsud neskočil ani jeden sebevrah. Počet dokonaných sebevražd v Praze ale neklesá, jen se dějí jinými způsoby.

Za poslední rok neskočil v Nuselského mostu nikdo. Ilustrační foto. | foto: HZS Praha - Jan Kostík

"Rozhodně to (nainstalování zábran) pociťujeme, od té doby jezdíme na most minimálně a skok jsme nezaznamenali žádný," informoval iDNES.cz ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Strach už nemusí mít ani Pražané, kteří pod mostem bydlí.

Počet dokonaných sebevražd v Praze se ale v letech 2006 a 2007 výrazně nelišil. "Zatímco loni bylo dokonaných 187, v roce 2006 sto devadesát šest. Číslo je víceméně totožné," sdělil iDNES.cz mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

V roce 2006 bylo v Praze nejčastějším způsobem sebevraždy oběšení, následované skoky z výšky a otravami léky či drogami v kombinaci s alkoholem. V následujícím roce, kdy Nuselský most získal zábrany, byly skoky z mostu až třetím nejčastějším způsobem.

Podle odborníků ale zábrany na mostě sebevrahům nezabrání. "Kdo se nemůže zabít jedním způsobem, zvolí si jiný. Kdo takový úmysl má a je přesvědčen o řešení tímto způsobem, má celou řadu alternativních možností. To je v podstatě snadné," řekl iDNES.cz plzeňský psychiatr a přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jiří Beran.

Kromě nejčastěji voleného oběšení zmiňuje Beran také záhadné havárie automobilů, kdy se na rovném úseku silnice stane smrtelná havárie.

"A samozřejmě když se chce někdo zabít skokem z výšky, má i jiné možnosti než mosty. Může si zvolit například výškové budovy nebo věže. Navíc i paneláky mají běžně třeba deset pater," upozorňuje Beran.

. Nuselský most:

Sebevrahy láká od svého otevření v roce 1973. Získal přezdívku "most sebevrahů". Přesné statistiky ale neexistují. Podle některých údajů se skokem do Nuselského údolí zabilo více než 200 lidí, podle jiných informací jich bylo asi o stovku víc. V roce 2006 se na mostě snažilo ukončit svůj život 62 lidí, třem z nich se to podařilo.

Zdroj: ČTK

Na to upozorňuje také Ladislav Bernášek, skoky z oken jsou podle něj poslední dobou velmi časté. "Rizikové jsou samozřejmě všechny výškové budovy, včetně panelových domů, a tratě metra a vlaků," konstatoval Schwarz.

Ti, kteří se rozhodnou skoncovat se životem, míří v některých případech Praze také na Vyšehrad. "Ano, z hradeb se občas skáče. Nedá se ale říct, že by se po lepším zabezpečení Nuselského mostu přesunuli sebevrazi sem. Jejich počet zde zůstává každý rok přibližně stejný," informoval Bernášek.

Jednoznačně se nedá ani podle Schwarze říci, že by se sebevrazi přesunuli z Nuselského mostu na jedno místo.

Na most byly již v roce 1997 umístěny konstrukce s ocelovým pletivem, které je na vrcholku zaoblené směrem k chodníku. Loni na jeho konci přibyly metr široké kovové pásy, které jsou kluzké a bez záchytných bodů. Potenciální sebevrah se tak nemá čeho přidržet. - čtěte Sebevrahy na Nuselském mostě zbrzdí hladká stěna

Kdo se chce zabít, jde do lesa
Podle psychiatra je jednoznačně jakákoliv prevence dobrým krokem. Velkou roli při rozhodování o sebevraždě hrají totiž emoce. "Emoce v takové intenzitě zpravidla příliš dlouho nevydrží. Takže jakékoliv prodloužení času je ku prospěchu sebevraha. Navíc pokud se to děje na frekventovaném místě, zpravidla si jeho počínání všimne okolí a může činu zabránit," popsal Beran.

Tento prvek ale například na výškových budovách chybí. Když se rozhodne sebevrah skočit z balkonu v paneláku, šance, že jej při tom někdo uvidí, není příliš velká. "A navíc ti opravdu rozhodnutí si velice často vyhledávají místa v lese, kde je malá pravděpodobnost, že by je někdo mohl zastavit," doplňuje psychiatr.

Zábrany na mostech ale vítá. "Jakákoliv prevence je dobrým krokem. Navíc jiná, alternativní řešení s výjimkou skoků z výšek nebývají stoprocentně úspěšná," informoval Jiří Beran. Na mysli má zejména otravy léky, které dávají sebevrahům určitou šanci na přežití.

Podle Zdeňka Schwarze je nejdůležitější při snižování čísla dokonaných sebevražd účinná prevence, především psychologická a psychiatrická ambulantní péče, krizová centra a linky. Zejména u depresí by se měla využívat preventivní medikace, tedy antidepresiva.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...Další z rubriky

Policie navrhla obžalovat extajemníka SPD kvůli podněcování nenávisti

Tajemník SPD Jaroslav Staník (uprostřed) nechal přivolat policii, aby odvedla...

Policisté podali návrh na obžalobu bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka, kvůli podněcování nenávisti a kvůli...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Klimatolog: Modely jsou hodně pesimistické, sucha budou stále častější

Na řadě míst Olomouckého kraje už platí stav sucha, například v Hněvotíně na...

Ivanovice na Hané, Brníčko poblíž Šumperka, Ponědraž na Jindřichohradecku či část Českého Krumlova v katastru nazvaná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz