Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nuselský most má už rok lepší zábrany. Odhodlaní sebevrazi se zabijí jinde

  13:20aktualizováno  13:20
Právě před rokem získal Nuselský most další zábrany, které mají odradit sebevrahy. A opravdu fungují, za rok odsud neskočil ani jeden sebevrah. Počet dokonaných sebevražd v Praze ale neklesá, jen se dějí jinými způsoby.

Za poslední rok neskočil v Nuselského mostu nikdo. Ilustrační foto. | foto: HZS Praha - Jan Kostík

"Rozhodně to (nainstalování zábran) pociťujeme, od té doby jezdíme na most minimálně a skok jsme nezaznamenali žádný," informoval iDNES.cz ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Strach už nemusí mít ani Pražané, kteří pod mostem bydlí.

Počet dokonaných sebevražd v Praze se ale v letech 2006 a 2007 výrazně nelišil. "Zatímco loni bylo dokonaných 187, v roce 2006 sto devadesát šest. Číslo je víceméně totožné," sdělil iDNES.cz mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

V roce 2006 bylo v Praze nejčastějším způsobem sebevraždy oběšení, následované skoky z výšky a otravami léky či drogami v kombinaci s alkoholem. V následujícím roce, kdy Nuselský most získal zábrany, byly skoky z mostu až třetím nejčastějším způsobem.

Podle odborníků ale zábrany na mostě sebevrahům nezabrání. "Kdo se nemůže zabít jedním způsobem, zvolí si jiný. Kdo takový úmysl má a je přesvědčen o řešení tímto způsobem, má celou řadu alternativních možností. To je v podstatě snadné," řekl iDNES.cz plzeňský psychiatr a přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jiří Beran.

Kromě nejčastěji voleného oběšení zmiňuje Beran také záhadné havárie automobilů, kdy se na rovném úseku silnice stane smrtelná havárie.

"A samozřejmě když se chce někdo zabít skokem z výšky, má i jiné možnosti než mosty. Může si zvolit například výškové budovy nebo věže. Navíc i paneláky mají běžně třeba deset pater," upozorňuje Beran.

. Nuselský most:

Sebevrahy láká od svého otevření v roce 1973. Získal přezdívku "most sebevrahů". Přesné statistiky ale neexistují. Podle některých údajů se skokem do Nuselského údolí zabilo více než 200 lidí, podle jiných informací jich bylo asi o stovku víc. V roce 2006 se na mostě snažilo ukončit svůj život 62 lidí, třem z nich se to podařilo.

Zdroj: ČTK

Na to upozorňuje také Ladislav Bernášek, skoky z oken jsou podle něj poslední dobou velmi časté. "Rizikové jsou samozřejmě všechny výškové budovy, včetně panelových domů, a tratě metra a vlaků," konstatoval Schwarz.

Ti, kteří se rozhodnou skoncovat se životem, míří v některých případech Praze také na Vyšehrad. "Ano, z hradeb se občas skáče. Nedá se ale říct, že by se po lepším zabezpečení Nuselského mostu přesunuli sebevrazi sem. Jejich počet zde zůstává každý rok přibližně stejný," informoval Bernášek.

Jednoznačně se nedá ani podle Schwarze říci, že by se sebevrazi přesunuli z Nuselského mostu na jedno místo.

Na most byly již v roce 1997 umístěny konstrukce s ocelovým pletivem, které je na vrcholku zaoblené směrem k chodníku. Loni na jeho konci přibyly metr široké kovové pásy, které jsou kluzké a bez záchytných bodů. Potenciální sebevrah se tak nemá čeho přidržet. - čtěte Sebevrahy na Nuselském mostě zbrzdí hladká stěna

Kdo se chce zabít, jde do lesa
Podle psychiatra je jednoznačně jakákoliv prevence dobrým krokem. Velkou roli při rozhodování o sebevraždě hrají totiž emoce. "Emoce v takové intenzitě zpravidla příliš dlouho nevydrží. Takže jakékoliv prodloužení času je ku prospěchu sebevraha. Navíc pokud se to děje na frekventovaném místě, zpravidla si jeho počínání všimne okolí a může činu zabránit," popsal Beran.

Tento prvek ale například na výškových budovách chybí. Když se rozhodne sebevrah skočit z balkonu v paneláku, šance, že jej při tom někdo uvidí, není příliš velká. "A navíc ti opravdu rozhodnutí si velice často vyhledávají místa v lese, kde je malá pravděpodobnost, že by je někdo mohl zastavit," doplňuje psychiatr.

Zábrany na mostech ale vítá. "Jakákoliv prevence je dobrým krokem. Navíc jiná, alternativní řešení s výjimkou skoků z výšek nebývají stoprocentně úspěšná," informoval Jiří Beran. Na mysli má zejména otravy léky, které dávají sebevrahům určitou šanci na přežití.

Podle Zdeňka Schwarze je nejdůležitější při snižování čísla dokonaných sebevražd účinná prevence, především psychologická a psychiatrická ambulantní péče, krizová centra a linky. Zejména u depresí by se měla využívat preventivní medikace, tedy antidepresiva.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Řekli mi, ať si vyberu, vysvětluje žena, proč kandiduje za SPD jako policista

Šéf SPD Tomio Okamura na celostátní konferenci hnutí (9.12.2017).

Marta Telecká kandiduje ve volbách do obecního zastupitelstva ve Slezské Ostravě na třetím místě za SPD. V políčku...

Chovanec: S řadou kroků ČSSD hrubě nesouhlasím, ale do voleb budu mlčet

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalá dvojka ČSSD kandiduje v Plzni na jednom z posledních míst. „Chci jasně říct, že nemám ambici být zvolený,“ uvedl...

Večer se rozezněly zvony v celé Evropě na oslavu Mezinárodního dne míru

PLÁNOVANÁ ÚDRŽBA. Údržbář Christian Garamvoelgyi kontroluje zvon Gloriosa v...

Po celé zemi se v pátek podvečer rozezněly zvony kostelních věží a dalších památek. Zapojily se tím do celoevropské...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.Najdete na iDNES.cz