Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nuceně nasazení čekají na miliony

  20:52aktualizováno  20:52
Ostrava - Jen v Ostravě má zhruba každý třístý obyvatel města válečnou zkušenost s nucenými pracemi, které musel za války vykonávat v Německu. Na oficiálním seznamu Svazu nuceně nasazených z Ostravy je na 770 jmen. "Dalších zhruba tři sta lidí si podalo žádosti jinou cestou než přes náš svaz a jiná jména ještě přibývají průběžně," říká Emil Onderka z ostravské pobočky svazu. Do Ostravy by tak měla německá strana do podzimu poslat zhruba pět milionů marek.
"Zákon ovšem řeší tři kategorie obětí nacismu, z nichž každá má  nárok na odškodnění," vysvětluje místopředseda republikového vedení svazu Karel Růžička. Zákon zahrnuje v prvé řadě oběti otrockých prací, to značí vězně koncentračních táborů, ghett a káznic, kterým náleží až 15 tisíc marek.

Za války musel
muž k dráze

První na řadě jsou Češi a Poláci

Odpůrci režimů dostali šanci

Růžička: Nikoli odškodnění, ale dávka

Občané náležející k dalším kategoriím budou odškodněni částkou do pěti tisíc marek. "Nově mohou o odškodnění dle spolkového zákona žádat i nuceně nasazení na území Protektorátu a na Těšínsku," vysvětluje Růžička.

Prakticky to značí, že například žena  poslaná brněnským pracovním úřadem na nucené práce do Vítkovických železáren, má nyní rovněž právo na  dávku z německé nadace.  "Žádat o odškodnění mohou i jiné osoby postižené nacistickým bezprávím," tvrdí Růžička. 

Jde například o křivdy spáchané pseudolékařskými pokusy nacistických lékařů, násilně přerušená těhotenství či třeba o škody způsobené nacisty zkonfiskovaním rodinné pojistky.

Fond rozhodl, že z peněz, které zbudou po vyplacení první skupiny, odškodní například i lidi, kteří se delší dobu skrývali na útěku před nacisty, rodiny, které trpěly perzekucí svého člena, nebo německé antifašisty a těšínské Poláky, kteří se nepřihlásili k německé národnosti.  Podrobné informace i vlastní žádosti je možno obdržet na okresních úřadech. 

Vdovám se dávky přidělují omezeně
 Česko-německý fond budoucnosti, kancelář  pro oběti nacismu,  eviduje v rámci České republiky zatím přes 82 tisíc žádostí. Na odškodnění českých občanů je  pak vyčleněno 423 miliónů marek (přibližně 7,7 miliardy korun) z prostředků nadace "Připomínka, odpovědnost a budoucnost".  

Všeobecnou spokojenost nad plánovaným brzkým zahájením výplat dávek nesdílejí nyní jen některé ze vdov po obětech. "Přesněji řečeno,  všechny ty vdovy, jimž manželé, kteří museli na  nucené práce nebo jinak za nacismu trpěli trpěli, umřeli před patnáctým únorem roku 1999," vysvětluje Karel Růžička ze Svazu nuceně nasazených. Vdovy, jimž ale manžel zemřel až po tomto datu, nárok na odškodnění už mají.

"Chápu, že to mnohé vdovy cítí jako určité bezpráví, ale nějaká hranice stanovena být musela," dodává Růžička. Před dvěma lety vystoupily se společnou iniciativou odškodnit oběti nacismu německé podniky a vláda. Loni v červenci zřídily nadační fond.

Hlavní překážkou zahájení výplat peněz postiženým byly hromadné žaloby proti řadě německých firem, které podali u amerických soudů v srpnu 1998 advokáti obětí holocaustu. Minulý týden soud zamítl poslední žaloby a postižení se mohou po více než půlstoletí dočkat satisfakce.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek podal k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. V pátek to řekla mluvčí...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Bentley Continental GT 6,0...
Bentley Continental GT 6,0...

r.v. 2014, naj. 83 400 km, benzín
3 123 200 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz