Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nuceně nasazení čekají na miliony

  20:52aktualizováno  20:52
Ostrava - Jen v Ostravě má zhruba každý třístý obyvatel města válečnou zkušenost s nucenými pracemi, které musel za války vykonávat v Německu. Na oficiálním seznamu Svazu nuceně nasazených z Ostravy je na 770 jmen. "Dalších zhruba tři sta lidí si podalo žádosti jinou cestou než přes náš svaz a jiná jména ještě přibývají průběžně," říká Emil Onderka z ostravské pobočky svazu. Do Ostravy by tak měla německá strana do podzimu poslat zhruba pět milionů marek.
"Zákon ovšem řeší tři kategorie obětí nacismu, z nichž každá má  nárok na odškodnění," vysvětluje místopředseda republikového vedení svazu Karel Růžička. Zákon zahrnuje v prvé řadě oběti otrockých prací, to značí vězně koncentračních táborů, ghett a káznic, kterým náleží až 15 tisíc marek.

Za války musel
muž k dráze

První na řadě jsou Češi a Poláci

Odpůrci režimů dostali šanci

Růžička: Nikoli odškodnění, ale dávka

Občané náležející k dalším kategoriím budou odškodněni částkou do pěti tisíc marek. "Nově mohou o odškodnění dle spolkového zákona žádat i nuceně nasazení na území Protektorátu a na Těšínsku," vysvětluje Růžička.

Prakticky to značí, že například žena  poslaná brněnským pracovním úřadem na nucené práce do Vítkovických železáren, má nyní rovněž právo na  dávku z německé nadace.  "Žádat o odškodnění mohou i jiné osoby postižené nacistickým bezprávím," tvrdí Růžička. 

Jde například o křivdy spáchané pseudolékařskými pokusy nacistických lékařů, násilně přerušená těhotenství či třeba o škody způsobené nacisty zkonfiskovaním rodinné pojistky.

Fond rozhodl, že z peněz, které zbudou po vyplacení první skupiny, odškodní například i lidi, kteří se delší dobu skrývali na útěku před nacisty, rodiny, které trpěly perzekucí svého člena, nebo německé antifašisty a těšínské Poláky, kteří se nepřihlásili k německé národnosti.  Podrobné informace i vlastní žádosti je možno obdržet na okresních úřadech. 

Vdovám se dávky přidělují omezeně
 Česko-německý fond budoucnosti, kancelář  pro oběti nacismu,  eviduje v rámci České republiky zatím přes 82 tisíc žádostí. Na odškodnění českých občanů je  pak vyčleněno 423 miliónů marek (přibližně 7,7 miliardy korun) z prostředků nadace "Připomínka, odpovědnost a budoucnost".  

Všeobecnou spokojenost nad plánovaným brzkým zahájením výplat dávek nesdílejí nyní jen některé ze vdov po obětech. "Přesněji řečeno,  všechny ty vdovy, jimž manželé, kteří museli na  nucené práce nebo jinak za nacismu trpěli trpěli, umřeli před patnáctým únorem roku 1999," vysvětluje Karel Růžička ze Svazu nuceně nasazených. Vdovy, jimž ale manžel zemřel až po tomto datu, nárok na odškodnění už mají.

"Chápu, že to mnohé vdovy cítí jako určité bezpráví, ale nějaká hranice stanovena být musela," dodává Růžička. Před dvěma lety vystoupily se společnou iniciativou odškodnit oběti nacismu německé podniky a vláda. Loni v červenci zřídily nadační fond.

Hlavní překážkou zahájení výplat peněz postiženým byly hromadné žaloby proti řadě německých firem, které podali u amerických soudů v srpnu 1998 advokáti obětí holocaustu. Minulý týden soud zamítl poslední žaloby a postižení se mohou po více než půlstoletí dočkat satisfakce.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Půlka domů má roky po povodních problém s plísní. Odborníci to vidí černě

Pavel Zelenka ze středočeských Klů bojuje s vlhkostí zdí i pět let po povodni.

Starostové obcí postižených povodněmi odhadují, že plíseň či vlhkost v domech má polovina obyvatel. Pro vyplavené domy...

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

Najdete na iDNES.cz