Sčítání hlasů /ilustrační foto).

Sčítání hlasů /ilustrační foto). | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Soud řeší poslední volební stížnosti, jedna z nich je od Pirátů

  • 13
Nejvyšší správní soud musí rozhodnout o jedenácti zbývajících stížnostech na předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Jednou z nich je i podnět od České pirátské strany. Piráti si stěžují na pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny a předvolební vysílání České televize.

Předchozích 29 návrhů už soudci vyřešili, žádnému z nich nevyhověli. Většinu odmítli nebo odložili bez projednání, protože nesplňovaly formální požadavky. Lhůta pro rozhodnutí vyprší 29. listopadu.

Česká pirátská strana zpochybňuje například pětiprocentní bariéru pro vstup do Sněmovny. Upozornila na to, že kvůli uzavírací klauzuli "propadlo" 12 procent voličských hlasů. Piráti konkrétně získali 2,66 procenta. "Našemu volebnímu výsledku by v poměrném systému odpovídalo pět poslaneckých mandátů, které si takhle rozdělila ČSSD a ANO," uvedl místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík.

Soud obdržel celkem 35 stížností na volby, mnohé jen kritizují politiku

Pětiprocentní klauzule i práce veřejnoprávních médií patří k častým tématům voličských stížností, které však NSS obvykle odmítá s upozorněním na to, že český volební systém obstál při přezkoumávání Ústavním soudem. Věcně se NSS zabývá jen těmi návrhy, kde voliči upozorňují na konkrétní pochybení. Ve stížnosti je také nutné označit konkrétního kandidáta nebo kandidáty, jejichž zvolení její autor zpochybňuje.

Piráti si stěžují na ČT

Pirátům vadil také způsob, jak k volbám přistupovala veřejnoprávní Česká televize. "Prostor, který dostali Zemanovci nebo zelení ve srovnání s Piráty naprosto neodpovídá povinnosti ČT informovat o stranách přiměřeně jejich významu ve společnosti. Podobné selhání už se nesmí opakovat," uvedl Ferjenčík.

Soud již například zjistil, že jedna z komisí v Praze 2 nezapočítala několik preferenčních hlasů určených kandidátům KDU-ČSL. Soud ale nezasáhl a volební stížnost zamítl - chyba totiž nemohla ovlivnit zvolení pražského lídra lidovců Daniela Hermana. Dostal 6 305 přednostních hlasů, výrazně více, než měli poškození kandidáti.

Další stížnost upozorňovala na chybu ve sčítání v Městci Králové na Nymbursku. Dvě ženy tvrdily, že komise nezapočítala jejich přednostní hlasy pro kandidáty ODS. Návrh však nebyl formálně v pořádku. Soud vyzval pisatelky k nápravě, ale když nereagovaly, tak návrh odmítl.

Zákon o volbách do Parlamentu ČR dává soudu pravomoc posuzovat návrhy na neplatnost volby konkrétního kandidáta či kandidátů. Návrh je třeba podat nejpozději deset dnů po vyhlášení výsledků voleb. Soud rozhodne do 20 dnů od obdržení návrhu, nemusí přitom svolávat veřejné jednání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue