Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nožíři nadchli početné publikum

  19:05aktualizováno  19:05
B r n o - Přeseknout třicet milimetrů tenké konopné lano, bez poškození nože probodnout ocelový sud nebo nůž zabodnout do betonové tvárnice. Tak vypadalo soutěžení mistrů nožířského řemesla, kteří se o víkendu sešli na své mezinárodní výstavě v Brně.

Samotnou soutěž a také výstavu nožů od padesáti jedna nožířů jak z tuzemska, tak z Německa, Rakouska, Kanady a Slovenska, si přišly v sobotu i v neděli prohlédnout stovky lidí. "V Brně má nožířství velmi starou tradici, tato akce je vlastně o renesanci nožířského řemesla," řekl ředitel výstavy a brněnský nožíř Lubomír Maďarič. V Brně se přitom nožíři už sešli podeváté a k vidění byly nože jak užitkové, tak bojové, lovecké nebo historické repliky mečů a kordů.

Právě soutěž o nejlepší nože loňského roku nadchla diváky nejvíce. Nože v rukou odborníků ze speciálních jednotek, kteří kvůli spravedlivému hodnocení nic nevěděli o tom, kdo vlastně nože vyrobil, dělaly divy. "Ti lidé to umí, je to jakobych se dívali na staré dobré kovbojky, jsou velice šikovní," řekl jeden z nadšených diváků Patrik Vichorec ze Šlapanic, který stejně jako další odměňoval soutěžící s noži nadšeným potleskem.

"Je vidět, že nůž v rukou profesionála může být velmi nebezpečnou zbraní. Tady je to ale dobrá zábava," dodala Petra Běhůnčíková z Brna. Bez úhony a jakéhokoliv poškození pak ze soutěže vyšel nůž Sekáč, který vyrobil Jaroslav Brixi z Mohelnice, druhá cena putovala do Vysokých Popovic a třetí na Slovensko.

Výstava nožů - soutěž

Výstava nožů - soutěž

Výstava nožů - krásný dýka

Výstava nožů - dýka v krabici

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz