Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Novým ředitelem rozhlasu se stal Richard Medek, chce propouštět

  17:02aktualizováno  19:31
Novým ředitelem Českého rozhlasu se stal Richard Medek, rozhodla Rada ČRo. Pro Medka hlasovalo šest radních z osmi. Prozatímní ředitel definitivně nahradí odvolaného Václava Kasíka. Medek si dal za hlavní cíl šetření. "Kdybychom takto hospodařili dál, za šest let máme miliardovou ztrátu," přesvědčoval radní.

Nový šéf rozhlasu Richard Medek chce usilovat o navýšení koncesionářských poplatků, a to o tři koruny. | foto: Ivana Dvorska, Digizone.cz

Zástupcem Richarda Medka a pravděpodobně novým programovým ředitelem bude jeho protikandidát Peter Duhan, současný šéf "šestky" Českého rozhlasu.

Mimochodem, kdyby tendr na šéfa veřejnoprávních rádií dopadl naopak, Duhan by v těchto personáliích postupoval stejně. Oba jejich projekty si byly i v dalších bodech nápadně podobné. Richard Medek ovšem odmítl námitku iDNES.cz, že by na nich spolupracovali.

Nový generální ředitel veřejnoprávního rozhlasu Richard Medek k plánům do budoucna uvedl, že chce snížit počet zaměstnanců přibližně o deset procent.

"Český rozhlas má příliš mnoho ředitelů. Na ty, co zůstanou, chci přenést víc odpovědnosti. Celkem chci snížit stav zaměstnanců o deset procent, ušetřím tak 320 milionů korun," řekl Medek před Radou ČRo.

Kandidáti na ředitele ČRo Jiří Mejstřík, Peter Duhan, Richard Medek (zleva).

Kandidáti na ředitele ČRo Jiří Mejstřík, Peter Duhan, Richard Medek (zleva). Autor: Ivana Dvorska, Digizone.cz

Za jeden z cílů si ustanovil reorganizaci v regionálních studiích rozhlasu. Rád by některá sloučil po vzoru německého nebo francouzského veřejnoprávního rozhlasu.

Do roku 2012 chce snížit stav těchto zaměstnanců o deset procent. Kromě ředitelů propustí také pracovníky obsluhy. Redaktory prý propouštět nebude.

"Je nutná centralizace některých činností, například mezi lidmi z marketingu nebo webeditory jsou rezervy," nastínil nový generální ředitel.

Medek také podle všeho míní využít novelu zákona o Českém rozhlasu, s kterou přišli zelení. Nechce ale vrátit na FM Radio Wave, což byl záměr zelených, ale zřídit novou stanici mluveného slova.

"Musí ale být připraveno legislativní prostředí. Předpokládám, že tato stanice bude stát dvacet milionů ročně," předestřel Medek.

Navýšit koncesionářské poplatky?

Medek chce rovněž usilovat o navýšení koncesionářských poplatků, a to o tři koruny. To by přineslo přibližně 120 milionů ročně do rozpočtu ČRo.

Dále uvedl, že hlavní prioritou je pro něj udržení vyrovnaného rozpočtu. V průběhu následujících šesti let chce uspořit přibližně miliardu korun.

Nastínil záměr spustit čtyřiadvacetihodinové vysílání na stanici vyhrazené pouze mluvenému slovu, tematicky zaměřenému na publicistiku a zpravodajství. Rovněž je podle něj třeba vyprofilovat obsah celoplošných stanic rozhlasu.

Medek ve druhém kole volby porazil Petera Duhana, který vedl Český rozhlas 6 a dosud byl po Medkovi přechodným programovým ředitelem. Do druhého kola postoupili tito dva uchazeči se shodným počtem čtyř hlasů. Třetí kandidát, někdejší ředitel ČRo Jiří Mejstřík, nezískal od radních žádný hlas a do druhého kola se nedostal.

Nový ředitel ČRo není velkým fanouškem digitalizace rozhlasu. Jak bude pokračovat, se rozhodne až po finančním auditu tohoto procesu.

Sice říká, že tahounem digitalizace rozhlasu by měla být stanice pro mladé Radio Wave, ale před radními si pochvaloval, že tuto formu vysílání, tedy v televizním DVB-T, vyhledávají především senioři. "Lépe se jim tam to rádio hledá," vysvětlil Medek.

Situace spěla ke Kasíkovu odvolání

Čtěte rozhovor iDNES.cz s Richardem Medkem

Medek nastupuje do funkce po Václavu Kasíkovi. Toho radní odvolali v červenci, vyčítali mu problémy s rekonstrukcí historické budovy rozhlasu v Praze na Vinohradské třídě a její prodražování, a také personální a provozní pochybení.

"Provinil se už začátkem roku 2008 jmenováním Barbory Tachecí do funkce ředitelky Radiožurnálu," uvedl tehdy předseda rady Jiří Florian v rozporu s chováním při jejím jmenováním. - čtěte více o přestřelce Barbory Tachecí s rozhlasovými radními

Kasík podle radních mohl také za to, že na večerní vysílání nedohlížel žádný editor. A tak jeden moderátor mohl urazit prezidenta Václava Klause a jeho choť Livii. Rozhlas rovněž prý kvůli němu v rozporu se zákonem vysílal analogově místo digitální cestou.

Richard MEdek

Datum narození: 25. ledna 1961

Vzdělání: absolvoval Fakultu žurnalistiky UK v Praze (1987, specializace na rozhlas)

Kariéra: zaměstnanec Československého, později Českého rozhlasu (1988-1993; mj. šéfredaktor Mikrofóra a zástupce šéfredaktora stanice Radiožurnál), šéfredaktor Snídaně s Novou (1993-1995); ředitel Rádia nová Alfa (1995-1996); ředitel marketingu televize Nova (1996-1999), zaměstnanec České televize (1999-2004; producent, od roku 2002 šéfdramaturg Centra zábavné tvorby); od roku 2004 zaměstnanec Českého rozhlasu (ředitel stanic Regina a Region Středočeský kraj, od února 2007 programový ředitel ČRo, po odvolání generálního ředitele Václava Kasíka letos v červenci byl pověřen vedením ČRo)

Ostatní: - o funkci generálního ředitele ČRo se ucházel již v roce 2005, tehdy zvítězil Kasík - v minulosti několikrát kandidoval i na generálního ředitele České televize - v souvislosti s hodnocením Radia Wave vzbudil koncem loňského roku velkou pozornost jeden Medkův výrok; tehdejší programový ředitel řekl, že stanice by měla být zaměřena na posluchače středního proudu, a nikoli na alternativně zaměřenou mládež; "Tato menšinová skupina podle mého názoru není budoucností tohoto národa, anebo jen velice ojediněle," uvedl tehdy Medek, který ale tento výrok později vzal zpět - začátkem 90. let absolvoval Medek několik studijních pobytů v zahraničních médiích, mimo jiné v Rádiu Svobodná Evropa či britské BBC, v roce 1994 absolvoval měsíční stáž po amerických médiích organizovanou vládou USA.

Zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Najdete na iDNES.cz