Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Novým primátorem Brna je Richard Svoboda

  16:08aktualizováno  16:08
Novým primátorem Brna se stal dosavadní náměstek Richard Svoboda z ODS. Hlasovalo pro něj 30 z 31 přítomných zastupitelů. Opozice se volby nezúčastnila na protest proti jejímu protahování. Svobodův předchůdce Petr Duchoň byl zvolen do europarlamentu.

"Město Brno je po referendu rozděleno a konsenzus v nedohlednu," řekl po svém zvolení Svoboda.

Jako své cíle ve funkci primátora si stanovil jednání s investory kvůli snížení nezaměstnanosti, vznik pravidelných linek z brněnského letiště či zlepšení dopravní infrastruktury města.

Odstupující Duchoň shrnul své nedodělky - například chátrající památku UNESCO vilu Tugendhat, nevyužitý Městský dvůr na Šilingrově náměstí, stále popraskaný památník třetího odboje či nedokončenou rekonstrukci polikliniky Zahradníkova.

Ačkoli se očekávalo, že Svoboda Duchoně nahradí, jeho nominace nebyla jednoznačná. Kromě sporů ve vlastní straně musel Svoboda v nedávné době čelit ještě jedné nepříjemnosti.

Letos v červnu majitel brněnského zábavního areálu Boby centrum Daniel Šorm prohlásil, že se ho Svoboda a starosta Králova Pole Ivan Kopečný pokusili vydírat v souvislosti s prodejem pozemků pod zábavním areálem.

Oba obvinil ze snah přimět ho k milionovému úplatku a policie již zahájila vyšetřování Šormova trestního oznámení. Svoboda obvinění označil za neopodstatněná a neoprávněná a vyzval Šorma, aby jej doložil.

Lidovcům se nelíbilo přidání náměstka
Pro neshody ve vládnoucí koalici ODS a KDU-ČSL nebylo do poslední chvíli jisté, jestli Brno nezůstane bez primátora.

Lidovcům se nelíbilo, že občanští demokraté chtějí přidat primátorovi dalšího náměstka a tak odmítli schválit navrhované kandidáty ODS do vedení města.

Po komunálních volbách v roce 2002 stanovila koaliční smlouva mezi ODS a KDU-

Richard Svoboda

Richard Svoboda se narodil 21. ledna 1964. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Brně, v roce 1988 udělal doktorát z české literatury. Poté pracoval v kulturní rubrice Brněnského večerníku, později v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. Od roku 2000 byl dva roky místostarostou městské části Brno-Královo Pole. V témže roce byl také zvolen do zastupitelstva Jihomoravského kraje, je místopředsedou komise pro meziregionální vztahy krajské rady. Ve volbách v roce 2002 byl zvolen do brněnského zastupitelstva a poté vedl vyjednávání občanských demokratů o radniční koalici. V nově ustaveném vedení radnice, na kterém se dohodla ODS s KDU-ČSL, připadlo Svobodovi místo jednoho ze tří náměstků primátora Duchoně. Do ODS vstoupil Svoboda v roce 1997, od roku 2003 je předsedou oblastního sdružení ODS Brno-město a je také členem Regionální rady ODS Jihomoravského kraje. Svoboda je rozvedený a má syna. Z cizích jazyků ovládá angličtinu.

Zdroj: ČTK

ČSL počet funkcí ve vedení města, které si mezi sebou rozdělí obě strany. ODS ale před několika týdny přišla s tím, že vytvoří novou funkci dalšího náměstka, který by měl mít na starosti ekonomiku.

Lidovci podmínili zvolení kandidáta ODS Richarda Svobodu tím, že také dostanou další funkci ve vedení města. V oficiální tiskové zprávě KDU-ČSL se mluví o tom, že je strana připravená převzít funkci majetkového náměstka, kterým byl dosud Svoboda. Na funkci by zřejmě kandidoval Holík, který je šéfem finančního výboru zastupitelstva.

Opozice se volby neúčastnila
ODS nemohla počítat s podporou opozice. "Zastupitelé ČSSD se hlasování o primátorovi nezúčastní, odejdeme ze sálu," řekl ještě před volbou šéf klubu ČSSD Roman Onderka.

"Nemyslím, že bychom mohli souhlasit se změnou struktury rady bez toho, že by nám bylo jasně řečeno, jaký má tato změna přínos pro Brno," dodal Onderka. Hlasování bojkotovali i zastupitelé za KSČM a Stranu zelených.

Koalice ODS a KDU-ČSL má v brněnském zastupitelstvu většinu o čtyři hlasy.

Změny v nejvyšších funkcích odstartovalo zvolení dosavadního primátora Petra Duchoně europoslancem.

Novým primátorem Brna se stal dosavadní náměstek Richard Svoboda. (12. října 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz