Novým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip

  14:21aktualizováno  14:21
Novým předsedou KSČM se stal dosavadní místopředseda strany Vojtěch Filip. Hlas mu dalo 63 z 94 členů ústředního výboru. Porazil tak jediného protikandidáta, dalšího místopředsedu Václava Exnera. Ve funkci Filip vystřídá Miroslava Grebeníčka, který rezignoval kvůli neshodám ve vedení strany.

Novým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip. | foto: MF DNES

ČTĚTE TAKÉ: Co dali Gross a Grebeníček české politice

Pro Filipova jediného protikandidáta Václava Exnera zvedlo ruku 20 členů výboru. Ostatní buď odevzdali neplatné hlasy, nebo jednání opustili před volbou.

Filip vystřídal ve funkci Miroslava Grebeníčka, který ji vykonával více než 12 let. Jako důvod pro odchod z čela strany uvedl programové neshody se spolustraníky. Vadí mu také, že mu nejsou nakloněna média. Svůj úmysl rezignovat oznámil už začátkem září. - více zde

Budovu ústředního výboru opustil Grebeníček ještě před zvolením svého nástupce. Spolu s ním odešli z jednání také členové výboru, kteří se nedokázali smířit s jeho rezignací. Podle kuloárových zpráv šlo o komunisty z Liberecka.

V prohlášení, které zaslal Grebeníček ČTK, později Filipovi blahopřál ke zvolení. "V jeho práci mu přeji hodně sil, zdraví a elánu. Chci poděkovat stovkám a tisícům příznivců KSČM, kteří mi v posledních týdnech opětovně vyslovovali svoji podporu. Chci je ujistit, že se budu ze všech sil podílet na plnění programu KSČM," uvedl.

Filip byl favoritem
Vojtěch Filip se o předsednické křeslo ucházel už na loňském sjezdu v Českých Budějovicích. Tehdy však dostal o 30 hlasů méně než Grebeníček. Delegátům potom řekl, že je připraven vedení strany převzít.

Také Grebeníček v Českých Budějovicích řekl, že Filipa považuje za svého budoucího nástupce. Dnes se o tom ve svém projevu nezmínil. S Filipem ale o přestávce s úsměvem pózoval před kamerami.

Filipa považují pozorovatelé za "Grebeníčka s lidskou tváří". Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je "svorníkem širokého spektra názorů a zárukou kontinuity dosavadního vývoje", tudíž je většinově přijatelný.

Grebeníčkovu rezignaci přijala většina
"Ústřední výbor právě většinou hlasů přijal rezignaci Miroslava Grebeníčka," řekla iDNES ve 12:30 mluvčí KSČM Monika Hoření. "Volební komise nyní stanovila určitý čas, po který přijímá návrhy na nového předsedu, pak se začne volit," vysvětlila mluvčí.

Před sobotním zasedáním byl jediným známým kandidátem místopředseda Poslanecké sněmovny a KSČM Vojtěch Filip. Volební komisi se nakonec přihlásil ještě místopředseda strany Václav Exner. Miroslav Grebeníček, kterého chtěli někteří delegáti znovu nominovat, odmítl.

Grebeníček: Jsem straně přítěží
Organizátoři zpřístupnili novinářům pouze Grebeníčkův úvodní projev. V něm se dosavadní šéf KSČM označil za přítěž strany. "Jestliže byl někdo 15 let pohodlným terčem militantního antikomunismu, může se stát v době předvolební kampaně přítěží," řekl Grebeníček svým stranickým kolegům.

Ve více než čtyřicetiminutovém projevu kritizoval místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše za jeho snahu o prosazení omluvy za stalinistické zločiny komunismu a další své dlouhodobé kritiky - senátora KSČM Vlastimila Balína a jihočeského šéfa KSČM Petra Braného.

Nepřímo Grebeníček napadl i Ransdorfa. Řekl, že někteří neúspěšně usilovali o vedoucí funkci a pak zatrpkli. Ransdorf propadl na loňském sjezdu při volbě předsedy.

Grebeníček: Nesmíme se stát pasivním kolečkem v orloji
Velký prostor dal Grebeníček také úvahám o možnosti spolupráce s ČSSD. Zdůraznil, že KSČM musí před možnou povolební spoluprací levice diskutovat o svém programu. Konstatoval, že protikomunistické křídlo ČSSD bude po volbách proti přímé spolupráci.

"Současný vládní slepenec bude dál ztrácet a nemusí vydržet do voleb. Jsme v nové situaci, na niž musíme zareagovat," konstatoval Grebeníček s tím, že komunisté se v této situaci nesmějí stát "pasivním kolečkem v orloji politických soupeřů".

Miroslav Grebeníček byl členem nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy z titulu stranické funkce. Nyní je jen řadovým členem strany a nového předsedu volit nebude. Zůstává však poslancem a stále je platné rozhodnutí výkonného výboru, že bude jihomoravským volebním lídrem.

Spekuluje se o tom, že by také mohl být za zásluhy o stranu zvolen čestným předsedou. Tuto funkci by musel ústřední výbor nově zřídit. - více zde

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Romský pianista dobývá svět. I jako znevýhodnění můžete dojít daleko, říká

Pianista Tomáš Kačo se svou profesorkou Noemi Zárubovou

Tomáš Kačo pochází z Nového Jičína, kde žil i se svou rodinou v jedné místnosti romského ghetta. Nyní je celosvětově...

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz