Novým pražským primátorem je Jan Kasl z ODS

  0:04aktualizováno  0:04
- Novým pražským primátorem je Jan Kasl z ODS. Kasl byl zvolen poté, co ČSSD a ODS ve čtvrtek uzavřely koaliční smlouvu, která jim zaručuje nadpoloviční většinu v zastupitelstvu a ve které si místo pražského primátora vyhrazuje právě ODS. Pro Kasla v 55-členném zastupitelstvu hlasovalo všech 31 zastupitelů ČSSD a ODS. Kaslovými protivníky byli leader Unie pro Prahu Martin Bursík a komunistický poslanec Miloslav Ransdorf.

Kasl na místě primátora nahradí dosavadního stranického kolegu Jana Koukala, který na kadidaturu ve středu rezignoval.

Smlouva mezi ODS a sociální demokracií tak uzavřela veškeré snahy ostatních stran o spolupráci, jelikož ČSSD a ODS získaly v 55-členném zastupitelstvu většinu 31 hlasu.
Ze smlouvy dále vyplývá, že obě strany budou mít po dvou náměstcích a poměr v jedenáctičlenné radě bude sedm ku čtyřem ve prospěch ODS. 
"Oba dva subjekty se dohodly, podepsaly smlouvu o koaliční spolupráci," řekl zastupitel ČSSD Zdeněk Trojan.
Petr Bratský z ODS řekl, že na místa náměstků jsou navrženi Petr Švec (ODS) a Martin Hejl (ODS) a za ČSSD Jiří Paroubek a šéf klubu strany Otto Kechner.
Novými radními by se měli stát za ODS dosavadní radní Filip Dvořák a Zdeněk Kovařík, dále Rudolf Blažek a bývalý ministr státní kontroly Igor Němec. Radními za ČSSD by měli být Jan Tomčík a Miloš Máša. 

Zastupitelé ODS a ČSSD dohodu podepsaly, ačkoli ranní schůzka vedení ODS tuto dohodu nedoporučila. Místopředseda ODS Miroslav Beneš řekl, že dohoda zatím nebyla schválena a pokračují jednání s Unií pro Prahu.
Právě Beneš však pro Český rozhlas na dotaz týkající se tohoto rozporu odpověděl, že smlouva je především důsledek nemožnosti dohodnout se s pravicovými stranami.
"V tuto chvíli je Jan Kasl naším jediným kandidátem," řekl Beneš na dotaz, zda ODS počítá s více kandidáty.

Jak ODS a ČSSD dospěly k dohodě
"Je to zatím beze jmen. Zítra by tedy mělo dojít k posvěcení grémiem a doplnění jmen," řekl ve středu po několikahodinovém jednání klubu zatupitelů ODS Jan Koukal.
ODS však stále tají své kandidáty na primátora  a neznají je ani sociální demokraté. "My jsme se neptali," řekl šéf pražské organizace ČSSD Karel Šplíchal.
Podle zákulisních informací jsou ve hře tři jména, mezi nimi i šéf klubu ODS na radnici Petr Bratský. Více či méně nahlas se hovoří i také o někdejším ministrovi kontroly Igoru Němcovi či architektovi Janu Kaslovi. Podle Koukala bude kandidát zveřejněn poté, co ho schválí grémium ODS.
Koukal však ve čtvrtek v ranním vysílání Českého rozhlasu řekl, že kandidátem ODS na pražského primátora bude architekt Jan Kasl.
Během středy se s ČSSD snažila dohodnout také Unie pro Prahu. ČSSD však nakonec vsadila na dohodu s ODS.
Jak Koukal naznačil, že jednání mezi ODS a ČSSD nebylo snadné. "Jednání se sociální demokracií má jistý racionální základ, na druhé straně je tu politický aspekt, proto jdeme na grémium," řekl.

Koukal nebude primátorem
Dosavadní primátor Jan Koukal (ODS) se už nebude ucházet o místo prvního muže pražské radnice. Koukal na středeční mimořádné tiskové konferenci oznámil, že odchází, protože nechce dál blokovat koaliční jednání, která dosud nebyla úspěšná. Unie pro Prahu a ODS již několik dní jednají o budoucí podobě vedení radnice, ale právě Jan Koukal byl klíčovým bodem jejich sporu. Pro unii je totiž jako kandidát naprosto nepřijatelný. Koukal i nadále zůstává členem pražského zastupitelstva a rovněž za ODS povede rozhovory o podobě radnice.
"Rozhodl jsem se nekandidovat na funkci pražského primátora. Jsem přesvědčen, že tak usnadním povolební vyjednávání v hlavním městě," řekl Koukal na tiskové konferenci.
Podle předsedy ODS Václava Klause má jeho strana připraveného jiného kandidáta na pražského primátora. Kdo jím však je, Klaus neprozradil.
"Samozřejmě ODS má připravené jméno nebo jména, ale protože udělala významný tah v tomto směru v nelehkých jednáních na pražské radnici, tak není důvod, aby teď oznamovala ještě svůj další tah," řekl na tiskové konferenci Klaus. Ten také Koukalovi poděkoval za práci, kterou pro Prahu a ODS vykonal. "Jeho rozhodnutí jiště nebylo lehké, ale je mužné a je politicky vrcholně zodpovědné," řekl Klaus na Koukalovu adresu.
"Jsem přesvědčen, že jsou okamžiky, kdy je nutné rozpoznat, že osobní antipatie vašich politických odpůrců jsou silnější než zájem o rozumné řešení. Budoucnost hlavního města je pro mě důležitější než nesmyslný boj o mou osobu," uvedl Koukal, který zůstává předsedou regionálního vedení ODS v Praze.

Unie pro Prahu a ODS se ke společnému jednání sešly naposledy ve středu ráno, ale i tato schůzka skončila neúspěchem. ODS totiž unii navrhovala, že dosavadní primátor Jan Koukal a radní Filip Dvořák se vzdají mandátu, pokud se jej vzdá i leader unie Martin Bursík a radní Michale Hvížďala.
Tento návrh byl však pro unii nepřijatelný.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Poslanci ANO stojí za Babišem i vládou. Jednoznačně, prohlásil Faltýnek

Zástupci ANO a ČSSD podepsali koaliční smlouvu. Na snímku jsou šéf ANO Andrej...

Poslanecký klub ANO jednoznačně stojí za Babišem, uvedl jeho předseda Jaroslav Faltýnek. Všichni poslanci vládního...

Posun v kauze Čapí hnízdo stojí na dobré vůli Švýcarů a Babiše mladšího

Andrej Babiš mladší během pobytu na Krymu

Policie řeší dva případy, v nichž figuruje syn premiéra Andreje Babiše. Jestli získá odpovědi k jeho údajného únosu na...

Do Prahy přijíždí maďarský ministr zahraničí. Čekají ho jednání i konference

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó (13. listopadu 2018)

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó přijíždí na návštěvu Česka. Spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem...

Najdete na iDNES.cz