Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dobeš dal Nečasovi demisi, dopravu má nově vést expolicista Vacek

  14:29aktualizováno  18:12
Už čtvrtého nového šéfa v tomto volebním období dostane ministerstvo dopravy. Novým ministrem by se měl podle vicepremiérky Karolíny Peake ze strany LIDEM stát Robert Vacek, její dosavadní podřízený a dříve i policejní vyšetřovatel. Současný ministr dopravy Pavel Dobeš už premiérovi Petru Nečasovi předal svou demisi. Ve vládě skončí 3. prosince.

Místo ve vládě Robertu Vackovi nabídla vicepremiérka Karolína Peake. Uvažovat o tom vážně bude, ale až když s nabídkou přijde i premiér Petr Nečas. | foto: www.vlada.cz

Vackovu nominaci navrhla premiérovi Peake. "Má mou důvěru. Je to člověk, který má zkušenost z ministerstva dopravy. Rok a půl funguje jako náměstek sekce pro organizaci boje s korupcí," řekla Peake o svém kandidátovi na ministra dopravy. Nabídku do vlády mu dala při jednání předsednictva strany.

"Podle mého názoru by to byl nešťastný krok," řekl iDNES.cz Dobeš k možnosti, že by ho nahradil právě Vacek.

Vacek na otázku iDNES.cz, zda do vlády půjde, odvětil vyhýbavě. "Nabídku jsem obdržel od předsedkyně strany LIDEM - liberální demokraté. Některé nabídky se berou jako výzva a neodmítají se. V tomto případě však ponechám rozhodnutí na předsedovi vlády. Pokud mi tento post nabídne on, budu o něm velmi vážně uvažovat," sdělil iDNES.cz Vacek.

Dobeš, kterého nejmenší vládní strana vyzvala v úterý v noci k rezignaci kvůli přetrvávajícím problémům s registrem vozidel, se Peake znelíbil už mnohem dříve. Jeho výměnu požaduje dlouhodobě, ale Dobeše zatím vždy podržel premiér Petr Nečas. Podle informací iDNES.cz Dobešově straně vadí, že se končící ministr v úřadu choval spíše jako ministr za ODS než za stranu LIDEM.

Dobešovo odvolání chtěla Peake delší dobu, i než strana podpořila restituce

Kandidát na ministra dopravy Robert Vacek

Robert Vacek, který má Dobeše nahradit, je podle stránek Úřadu vlády výkonným tajemníkem vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí a vrchním ředitelem sekce pro koordinaci boje s korupcí Úřadu vlády. Za stranu LIDEM je také v dozorčí radě ČEZ.

V letech 2010 až 2011 pracoval jako bezpečnostní ředitel Ministerstva dopravy, tedy i v době, kdy byl ministrem Vít Bárta.

V letech 1998 až 2002 byl vyšetřovatelem Policie ČR a poté do roku 2010 působil v Národním bezpečnostním úřadu v oblasti personální bezpečnosti jako vedoucí oddělení. Je ženatý a má jednu dceru. Mezi jeho zájmy patří literatura, motocykly a modelová železnice.

Dobešovo odvolání požadovala Peake po Nečasovi víckrát, i ještě těsně před tím, než poslanci strany LIDEM zvedli ruku pro církevní restituce. Peake k tomu ve středu jen obecně řekla, že o odvolání Dobeše se mluví už od léta, kdy se objevily problémy s registrem vozidel.

Podle některých spekulací je Dobešův konec součástí dohody s Nečasem o podpoře poslanců LIDEM pro církevní restituce. Myslí si to i stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec. Nefungující registr vozidel považuje jen za zástupný problém.

Dobeš ve středu oznámil, že z ministerstva odejde třetího prosince. Šéfka LIDEM Karolína Peake však požadovala jeho odchod okamžitě a Dobešovy odklady označila za zbabělost. Později novinářům řekla, že v posledních dnech vyšly na světlo nové informace týkající se neuspokojivého stavu centrálního registru vozidel.

Akutně podle ní na ministerstvu bude potřeba řešit také otázku ČD Cargo či jisté liknavosti ve stavbě a opravách dálnic. "Nezastírám, že je to komplikovaný resort pod celou řadou tlaků. Je ale potřeba, aby se jej ujal někdo, kdo bude dělat skutečná rozhodnutí," poznamenala Peake.

Dobeš by měl z ministerstva odejít hned, říká Bárta

Dobešův okamžitý odchod požaduje také exministr dopravy za Věci veřejné Vít Bárta. Odsunutím rezignace se podle něho může Dobeš snažit zakrýt odpovědnost společnosti Eurovia za údajně nekvalitně postavenou dálnici D47. "Chce kaučovat nepodání nebo špatné podání arbitráží ve prospěch společnosti Eurovia," řekl novinářům Bárta.

Dobeš to dnes důrazně odmítl. "To není v žádném případě pravda, protože žaloby ze strany Ředitelství silnic a dálnic již byly podány před 14 dny, co se týče jednotlivých problematických věcí, jako jsou valorizace." Dále řekl, že veškeré další žaloby, které je třeba podat do posledního listopadu, ministerstvo podá, pokud nedojde k dohodě se zhotovitelem.

V čele resortu dopravy, kde jsou ve hře obří stavební zakázky, se ministři v tomto volebním období střídají nejčastěji. Nejprve se stal ministrem dopravy neformální lídr VV Bárta, toho na jaře 2011 vystřídal Radek Šmerda, ale ve vládě vydržel jen krátce. Věci veřejné pak na tento post dosadily Pavla Dobeše, který se později spolu s Peake, sedmi poslanci VV a ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským "trhnul" a založili stranu LIDEM.

Klaus: Dobeš se mi zdál jako relativně velmi úspěšný ministr

Pavla Dobeše se ve středu zastal prezident Václav Klaus. Považuje ho za úspěšného ministra dopravy. Nevidí prý chyby v jeho práci, ani ho o nich premiér či někdo jiný neinformoval. Zpráva o chystaném odchodu Dobeše z vlády mu prý radost nedělá. Klaus to řekl novinářům v Rakousku, kde je na státní návštěvě.

Prezident Václav Klaus přijal na Hradě ministra dopravy Pavla Dobeše z Věcí

Prezident Václav Klaus přijal na Hradě ministra dopravy Pavla Dobeše z Věcí

"Ministr Dobeš se mi zdál jako jeden z relativně velmi úspěšných ministrů právě tohoto velmi složitého resortu, takže já necítím problém defektu jeho práce, a nikdy jsem o něm předsedou vlády či někým jiným nebyl informován. To říkám velmi rezolutně a velmi nahlas," řekl Klaus.

"Beru to na vědomí," odvětila Peake po jednání vlády na otázku, co říká prezidentovým výhradám.

Klaus se pozastavil i nad sérií personálních změn ve státních institucích z poslední doby. "Když vidím, že odchází šéf policejních ochranných služeb Husák, že odchází šéf podniku Lesy ČR, že odchází ministr dopravy, tak to musím říct, že jakkoliv se snažím pyšně prezentovat Českou republiku jako politicky a ekonomicky stabilní zemi, tak zrovna tato zpráva, kterou si přečtu ráno při snídani, mně takovou radost nedělá," uvedl Klaus.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz