Nový Zéland prověří povolení k pobytu pro Čecha, který si tu odpykává trest

  16:37aktualizováno  16:37
Novozélandské úřady prověří kontroverzní povolení k pobytu, které na Novém Zélandu nedávno dostal český občan Karel Šroubek, přestože si v této zemi odpykává vězeňský trest za pašování drog. Šroubek údajně tvrdil, že mu v případě návratu do vlasti hrozí nebezpečí. Česko na něj vydalo zatykač kvůli vyšetřování vraždy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

Rozhodnutí ministra pro přistěhovalectví Iaina Leese-Gallowaye udělit Čechovi povolení k pobytu kritizovala novozélandská opoziční Národní strana. Podle ní se Šroubek bál nebezpečí v Česku.

Nyní se ale ukázalo, že Čech vystupující pod falešným jménem Jan Antolík v roce 2009 sám požádal novozélandské úřady o umožnění cesty do ČR. Do Evropy se skutečně vydal; zda tehdy navštívil Českou republiku, není zatím jasné. Informoval o tom novozélandský zpravodajský server stuff.co.nz. 

Ministr pro přistěhovalectví Lees-Galloway ve čtvrtek oznámil, že nařídil novozélandskému imigračnímu úřadu, aby Šroubkovu žádost o povolení k pobytu znovu prověřil. Lees-Galloway tak chce zjistit, jestli měl při svém rozhodování k dispozici správné informace. 

Čechovi po propuštění z vězení hrozilo vyhoštění z Nového Zélandu; na základě rozhodnutí ministra pro přistěhovalectví se mu může vyhnout.

Šroubek přijel na Nový Zéland v roce 2003 jako 22letý se zfalšovaným cestovním pasem svého kamaráda. Úřadům na Novém Zélandu řekl, že byl v Praze téhož roku svědkem incidentu, při němž byl zastřelen člověk.

Tvrdil přitom, že jako svědkovi vraždy jemu i jeho rodině vyhrožovala dvojice policistů, kteří po něm chtěli, aby vypovídal lživě a tím pomohl vyváznout hlavnímu podezřelému. To prý byl důvod jeho odchodu z Česka. Pachatelem byl Štěpán Císař, který byl nakonec za vraždu odsouzen k desetiletému vězení.

Z uprchlíka podnikatelem

Jako Jan Antolík se Šroubek posléze stal na Novém Zélandu úspěšným podnikatelem a také kickboxerem světové třídy. Server stuff.co.nz ale připomněl, že se také v posledních 15 letech několikrát dostal do konfliktu s policií a čelil několika obviněním v souvislosti s únosem, drogami a loupeží. Byl ale buď zproštěn viny, nebo jeho obvinění bylo zrušeno. 

V roce 2009, kdy Šroubka čekal soudní proces, mu soud ve městě Auckland udělil povolení k cestě do České republiky, kam se chtěl údajně vydat z obchodních důvodů. 

„Je majitelem dvou firem, které obchodují se společnostmi v České republice. Proto potřebuje čas od času jet do ČR, aby tam mohl zprostředkovat obchodní transakce týkající se dovozu českého zboží na Nový Zéland,“ stálo ve verdiktu aucklandského soudu. 

V rozsudku se rovněž uvádělo, že Šroubek už dostal povolení k podobné cestě o rok dřív. Soud ho označil za důvěryhodného, protože z předchozí cesty se v souladu s podmínkami vrátil.

Že Šroubek žije pod falešnou identitou na Novém Zélandu, zjistily české úřady v roce 2009. Tehdy česká pobočka Interpolu informovala novozélandské úřady o jeho pravé totožnosti a vydala na Šroubka zatykač v souvislosti s vyšetřováním zmíněné vraždy. 

Místo vyhoštění ho však soudce v roce 2012 vzhledem k úspěšnému začlenění do novozélandské společnosti osvobodil a dal mu podle novozélandského tisku „druhou šanci“.

V červnu 2016 byl Šroubek na Novém Zélandu odsouzen k pěti letům a devíti měsícům vězení za dovoz drog, jejichž cena by na černém trhu činila 375 000 novozélandských dolarů (5,5 milionu Kč).

Po propuštění ho měl imigrační úřad vyhostit ze země jako nežádoucího, což změnilo rozhodnutí o udělení povolení k pobytu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Austrálie dopadla „potravinovou teroristku“, která dávala jehly do jahod

Jahodová farma, Austrálie

Australský soud obvinil padesátiletou ženu, která pracovala jako kontrolorka na jahodové farmě, že do ovoce ukrývala...

Při cvičení NATO nad Finskem mizel signál GPS. Ruský útok, tvrdí Finové

Cvičení Trident Juncture v Norsku

Finsko během vojenského cvičení NATO v Norsku trpělo záhadnými poruchami signálu globálního pozičního systému, neboli...

Slovensko má prvního obviněného za službu ve zbrani na východě Ukrajiny

Ukrajinský voják na frontě nedaleko Avdějevky (14. prosince 2017)

Slovenská policie obvinila Slováka za to, že se na východě Ukrajiny zapojil do bojových operací proruských separatistů....

Najdete na iDNES.cz