Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový zákoník zakáže předávání bytů vnoučatům a osm lidí v garsonce

  6:05aktualizováno  12:04
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce prosadit nový občanský zákoník, vidí ho jako šanci odpoutat se od komunistické minulosti. Zákoník se ale stará spíše o práva majitelů než nájemníků. Chce například učinit přítrž předávání bytů z generace na generaci.
Ministr Pospíšil se zasazuje o nový občanský zákoník

Ministr Pospíšil se zasazuje o nový občanský zákoník | foto: Profimedia.cz

Zákoník přináší mnoho změn v nájemním bydlení, které posílí majitele bytů a omezí práva nájemníků. Na konečné podobě zákoníku ve čtvrtek část poslanců pracovala při výjezdním semináři v Krkonoších a pasáže týkající se bydlení budou ještě v pátek dolaďovat na ministerstvu pro místní rozvoj.

ministr Pospíšil odpovídá

Proč navrhujete jediný dlouhý "superzákoník", který nahradí i zákon o rodině a mnoho dalších?

Má to tak většina civilizovaných zemí. Občanské právo je celek, proto chceme dostat co nejvíc věcí do jednoho zákona. Třeba kupní smlouva může být jinak vykládána podle obchodního a jinak podle občanského zákoníku, a to lidem zbytečně ztěžuje život.

Jaké jsou největší problémy dosud platného zákoníku z roku 1964?

Můžeme jet paragraf po paragrafu a v každém najdeme nějaké nedostatky. Problémy jsou s dědickými právy, právy osob se zdravotním postižením... Dodnes u nás platí také velmi nehumánní socialistická praxe, kdy máme obrovské množství lidí zbavených způsobilosti k právním úkonům soudem. Platné občanské právo bohužel odráží filozofii totalitního státu.

Očekáváte, že návrh projde parlamentem hladce?

Jsem optimista. Zatím jsem v koalici konkrétní protest proti novému zákoníku nezaznamenal.

Je to potřeba. Vztahy mezi nájemníky a majiteli bytů jsou často tak vyhrocené, že se obě strany chytají každého slovíčka v zákoně.

Ministerstvo pro místní rozvoj do něj například doplnilo důležité pravidlo, že v případě sporu rozhodne o výši nájmu soud – jde o aktuální opatření při probíhající deregulaci nájmů. Majitelům má zabránit v nepřiměřeném zdražování.

Ministerstvo vedené Kamilem Jankovským (VV) také vytvořilo vlastní verzi některých paragrafů, většinou ještě tvrdší než ministerstvo spravedlnosti. Oba úřady se nejprve budou muset dohodnout. Zmírnění pro nájemníky se však logicky nedá čekat.

Byty jen pro jednu generaci

Zákoník například zamezí oblíbené praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může vesele užívat i po její smrti, takže řetěz lidí by si mohl nájemní smlouvu na dobu neurčitou předávat třeba do konce světa.

"Vnuk" bude moci podle návrhu zůstat v bytě jen dva roky, pak mu nájem skončí. Známý obhájce nájemníků, poslanec ČSSD Stanislav Křeček, proti takovému přitvrzení nic nenamítá, dokonce s většinou pasáží v zákoníku souhlasí.

Protestuje však proti "výbušnější" větě, podle které majitel může žádat, aby v bytě žil jen "počet lidí přiměřený jeho velikosti".

Jde o zákon proti přeplněným bytům. "Co to znamená? Žena bydlí v bytě 1+1, má dvě děti, narodí se jí třetí. A co? Zakážou jí ho přihlásit?" ptá se Křeček. Podle něj je tato část návrhu protiústavní.

Přiměřený počet lidí v bytě je dán kulturou

Navíc hned vedle je dost podobná věta, která Křečka také dráždí: "Majitel má právo vyhradit si souhlas s přijetím každého nového člena, když pronajímá zařízený byt" (ve verzi ministerstva pro místní rozvoj dokonce i byt nezařízený).

Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel pasáž hájí. "O nepřiměřený počet osob půjde tehdy, pokud v bytě objektivně nemohou žít v hygienicky vyhovujících podmínkách. Na členy rodiny se pasáž nevztahuje," tvrdí Korbel.

Milan Řezníček, který vlastní a pronajímá byty v Praze a Berouně, považuje paragrafy regulující počet lidí v bytě za nadbytečné.

"Mohou zabránit tomu, aby v malém bytě bydlelo osm zahraničních dělníků a majitel s tím nemohl nic dělat. Ale jinak je mi jedno, jestli nájemník má dvě nebo tři děti. Přiměřený počet lidí v bytě je navíc daný kulturou. Jinak to chápou lidé v Praze a jinak lidé, kteří se sem stěhují z východu Slovenska," říká Řezníček.

Podle něj dnes stejně většina majitelů uzavírá s nájemníky smlouvu na dobu určitou – nejčastěji na rok – takže nepohodlné nájemníky může snadno vystrnadit.

Řezníček by naopak uvítal, kdyby mu zákon umožnil snadněji vystěhovat nelegálního nájemníka. "Dnes musím podat žalobu k soudu a vše trvá rok a půl," dodává.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj počítá i s povinností nahlásit majiteli "dlouhodobou návštěvu", protože mnozí bydlící načerno předstírají, že jsou hosté. "Návštěva delší než dva měsíce už by se měla hlásit," vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz