Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nový zákon zřejmě přinese vyšší odškodnění

  • 7
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zrušit tabulky stanovující výši odškodnění za smrt nebo zranění. O tom, kolik dostanou pozůstalí, by měl rozhodovat soud. Počítá s tím návrh nového občanského zákoníku, který by mohl platit od roku 2012.

V současné době totiž platí pevně stanovené tabulky, podle kterých může například manžel zavražděné ženy dostat maximálně 240 tisíc korun. Podobně nízké jsou i částky, které dostanete, když vinou někoho jiného přijdete třeba o ruku nebo o oko.

Od roku 2012 se už soudy tabulkami zřejmě řídit nebudou. "Každý případ se bude posuzovat individuálně. Zároveň chceme, aby čeští soudci při náhradách škody přihlíželi k tomu, jaká rozhodnutí vynáší v podobných případech jejich kolegové v Evropě,“ uvedl ministr Pospíšil. Návrh podporují i někteří soudci, podle kterých by se mělo především přihlížet k tomu, jak byla rodina na mrtvém nebo postiženém závislá. 

Příkladem stávající praxe, je například vražda pětiletého Honzíka Rokose, kterého surově zabila jeho matka se svým přítelem jenom proto, aby dítě nedostal do péče otec dítěte, Roman Rokos. Tento týden mu Vrchní soud v Praze přiznal jako náhradu za smrt syna 240 tisíc korun.

Podle ministra Jiřího Pospíšila obdržel jeho úřad přes 3 tisíce připomínek k chystanému zákonu, více než 300 pocházelo od občanů, neziskových organizací či občanských sdružení. K zásadním podle ministra patřily i podněty z Centra advokacie pro duševně postižené. Úřad proto například v zákoně upustil od úplného zbavování svéprávnosti. Napříště by ji měly soudy jen omezovat.

Podle právníka Karla Eliáše, který kodex připravoval, je v současnosti v Česku zhruba 23 tisíc lidí, kteří jsou zbaveni svéprávnosti. "To je stav, který asi není úplně dobrý," uvedl.

Lidé mají mít také i nadále možnost uzavírat církevní i civilní sňatky. České biskupské konferenci a dalším organizacím se v původním návrhu nelíbila možnost, že by zákon zrušil církevní sňatky. Tvůrci kodexu jejich připomínkám vyhověli a zákoník tak zachovává současný stav, tedy civilní i církevní sňatky. Stejně jako doposud tak budou moci oddávat úředníci i zástupci státem registrovaných církví nebo náboženských společností.

Připomínky zaslala i další ministerstva. Například ministerstvu vnitra a ministerstvu pro místní rozvoj se nelíbila pasáž, která stanovila, že zvíře není věcí. Ministerstvo spravedlnosti ale jejich připomínkách nevyhovělo s tím, že se živé zvíře nemá s věcí zaměňovat. Kodex má vztah zvířete a věci přesně vymezit.

Mezi další novinky, které chce kodex zavést, patří například možnost osvojit i zletilou osobu či právo zříci se dědictví. Některé typy smluv nebude nutné uzavírat písemně. Zákoník se také zabývá zákazem lichvy, domácím násilím či podrobnější úpravou sousedských vztahů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video