Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový zákon o odpadech budí rozpaky

  8:25aktualizováno  8:25
Praha - Nový zákon o odpadech má několik problematických míst - paušální platby nemotivují ke třídění, platit navíc bude jen někdo. Zákon, který vstoupí v platnost počátkem příštího roku, trpí řadou nedostatků. Kritizují jej mnozí nájemníci, ekologové, ale podporu zákon nenašel ani na pražském magistrátu.

Závažným problémem je například fakt, že zákon nebude finančně motivovat ke třídění. Ještě do konce roku mají lidé důvod rozdělovat odpad do speciálních kontejnerů, protože čím méně zbytků zůstane v jejich popelnicích, tím menší musí odevzdávat poplatky.

To ovšem poslanci schválený zákon změní. Už od 1. ledna budou občané platit nikoli za počet vyvezených popelnic, ale paušálně za každou fyzickou osobu. V hlavním městě bude roční poplatek pravděpodobně pět set korun. "Paušální poplatek není rozumný a povede pouze ke zvyšování množství odpadu," myslí si Ivo Kropáček z Hnutí Duha a navrhuje pružnější systém složený ze dvou částí.

"Na Západě se osvědčil tento styl: každý platí paušál, z něhož se financuje například provoz košů u zastávek. Ale svůj domovní odpad by měl každý platit jen podle množství, které skutečně vyprodukuje," vysvětluje Kropáček.

Ředitel odboru infrastruktury pražského magistrátu Petr Šulc mu dává za pravdu. "Je to vážný argument, někdo možná kvůli nedostatečné motivaci skutečně přestane třídit. Ale mnoho takových lidí snad nebude," doufá Šulc. Připomínkami ekologů se bude ještě tento měsíc zabývat parlament při projednávaní novely zákona. "Ale zákon se už pravděpodobně do konce roku změnit nepovede," předpovídá Šulc.

Podivné je i rozhodnutí, podle něhož mají likvidaci odpadu financovat pouze občané s trvalým bydlištěm v obci. V Praze tak podle přibližných odhadů nebude platit okolo tří set tisíc lidí. To už dnes vytáčí některé nájemníky - například pan Emanuel Petr z Plzeňské ulice tvrdí, že poplatek demonstrativně nezaplatí: "Až bude platit každý, kdo je v Praze a využívá odvoz odpadu, tak to doplatím i se zpětnou platností," slibuje.

Šéf odboru pražské infrastruktury Šulc opět přikyvuje. "Osobně s tím mám taky velký problém, ten systém není správný."

Zákon na ministerstvu financí připravovala vedoucí oddělení místních poplatků Zdeňka Jirásková. "Každý nakonec někde zaplatit musí," vysvětluje. Nový systém bude podle ní průhlednější než současný: "Dosud se velmi těžko dokazovalo, kdo vlastně kolik odpadu vyprodukoval," připomíná.

I ekologové přiznávají paušální platbě přes své výhrady několik výhod. "Tento způsob by měl zamezit vzniku nových černých skládek. Když občané nemohou výši svých plateb ovlivnit, nemají důvod vozit odpad do lesa," myslí si Ivo Kropáček. Definitivními pravidly odvozu komunálního odpadu se zastupitelstvo Prahy bude zabývat okolo 20. prosince.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Najdete na iDNES.cz