Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový zákon komplikuje uzavírání sňatků

  0:01aktualizováno  0:01
Břeclav - Parlament ztížil cestu k manželství. Zkomplikoval ji lidem, kteří chtějí uzavřít sňatek v jiném místě, než mají trvalé bydliště. Úskalí plynoucí z nového zákona o matrikách poznala na vlastní kůži například Lenka Trávníčková z Břeclavi, která si na loňský srpen naplánovala svatební obřad v romantickém prostředí Janova hradu v lednicko-valtickém areálu. Půvabné místo však už nepatří do území Břeclavi, ale k nedalekému Podivínu.

Do doby před novým zákonem o matrikách by stačilo, kdyby Lenka Trávníčková na břeclavské matrice získala potvrzení, že nic nebrání tomu, aby svatba byla. Teď si však musela podat na břeclavský úřad řádnou žádost a tu pak předložit v místě, kde chtěla být oddána.

Dřívější potvrzení by dostala na počkání. Teď musela čekat na povolení a pak, až verdikt úřadu nabude právní moci. Termín svatby se tak může i o několik týdnů posunout.

"Jakási podivná právní formalita ve mně vyvolala pocit jakési manipulace," říká Lenka Trávníčková, přestože ji úředníci předem ujistili, že povolení vdát se mimo město jistě dostane. Rozpačití z nových paragrafů nejsou jen snoubenci, ale i starostové, úředníci a matrikářky.

Jak to bylo dřív:
- Snoubenci museli mít už konkrétní termín z úřadu, kde svatbu chtěli. Matrikářka zkontrolovala doklady, ověřila, jestli snoubenci splnili podmínky k uzavření sňatku, a vystavila takzvanou delegaci sňatku na úřad, který si snoubenci zvolili. Toto šlo vyřídit na počkání, během jedné návštěvy úřadu.

Nyní:
- Snoubenci musí podat žádost o povolení uzavřít manželství mimo trvalé bydliště. Správní orgán, v tomto případě matrika, pro ně vyhotoví rozhodnutí o tom, že svatbu mimo bydliště povoluje. Úřad má na rozhodnutí třicet dnů, patnáct dnů nabývá právní moci.

"Rozhodovat o tom, kde bude mít někdo z naší obce svatbu, je mi proti srsti. To je přece svobodná vůle každého," namítá starosta Mikulčic na Hodonínsku Vlastimil Glos. "Jako bychom se vraceli do dob nevolnictví před rok 1881," dodal.

Matrikářka podivínského městského úřadu Bohumila Minaříková na adresu autorů zákona a poslanců uvedla, že tak nepodařené úpravy v paragrafech dělá vždycky ten, kdo si problém v praxi neosahá.

"Je to v podstatě to stejné, jako to bylo, jen se to jmenuje rozhodnutí a musí to mít doložku o nabytí právní moci. Matrikářka má s tím víc práce a snoubenci musí čekat," řekla.

Matrikářky, alespoň na Břeclavsku a Hodonínsku, se snaží snoubencům problém ulehčit.

"Většinou to děláme tak, že žádost vyřídíme během dvou dnů. Máme už nachystány tiskopisy, a aby nemuseli snoubenci čekat, až rozhodnutí nabude právní moci, vystavíme jim k tomu i protokol o převzetí rozhodnutí a vzdání se práva odvolání. Takto je rozhodnutí platné ihned," řekla Miluše Štěpánková, matrikářka Městského úřadu v Břeclavi.

Nestalo se ještě, že by takovou žádost matrika v Břeclavi zamítla. "V zákoně nejsou důvody k odmítnutí uvedeny. Sama si nedovedu představit důvod, pro který bychom to nepovolili," řekla.

Úředníci ministerstva vnitra přiznali, že nová úprava je jen formální. "Protože to vyplývá ze zákona o rodině, muselo se i v zákoně o matrikách objevit, že o svatbu v jiném místě se musí žádat. Povolení je ryze formální, takže důvod pro zamítnutí v podstatě neexistuje," uvedl Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Ministerstvo uvažuje o tom, že s blížícím se zánikem okresních úřadů bude paragraf novelizovat.

"Zjednodušilo by se to. Žádost by se předkládala pouze na tom místě, kde chtějí snoubenci sňatek uzavřít," řekl Hájek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi komise vylosovala devítku

Prezidentská debata iDNES.cz a Informačního centra o NATO zleva Petr Hannig,...

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz