Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový zákon donutí nemocnice dbát na bezpečí

  10:32aktualizováno  10:32
Možná už příští rok poznáte při návštěvě nemocnice na první pohled, kdo je pacient, kdo lékař, medik a kdo jen návštěva. Ministerstvo zdravotnictví totiž chystá zákon o zdravotnických zařízeních, který by nemocnicím mimo jiné nařídil jasná označení pacientů i lékařů.

Redaktorka MF DNES se v přestrojení za lékařku dostala v Nemocnici na Homolce až na chirurgii | foto: Michal SváčekMF DNES

Norma by měla zvýšit bezpečnost a ochranu pacientů. "Tahle oblast byla dlouhodobě zanedbaná,“ přiznává náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Helerová, která má bezpečnost nemocnic na starosti.

Povinné visačky nebo náramky pro lékaře i pacienty nejsou jedinou novinkou, které ministerstvo v zákoně chystá. Chce, aby každé zařízení vypracovalo svůj bezpečnostní řád, který bude dodržovat.

Že je to s bezpečností nemocnic špatné, prokázal i test MF DNES, v němž se redaktorky v bílém plášti dostaly bez potíží k pacientům na pokoj a dokonce je sestry nechaly nahlédnout do chorobopisů úplně neznámých lidí. - více zde

Jak chránit pacienty v nemocnici
Nemocnice přitom den co den trápí nezvaní hosté a krádeže. Třeba loni na podzim někdo vytrhal měděné trubky, které přiváděly kyslík k pacientům pražské nemocnice v Motole.

Víte, jaká je životnost záchodové štětky v nemocnici? Třicet minut. Pak ji někdo ukradne. Tenhle vtip koluje mezi nemocničním personálem. Jenže ono nejde jen on záchodové štětky, ztrácí se i dražší vybavení – televize, počítače a v horším případě třeba i měděné trubky, které vedou kyslík k vážně nemocným.

Pacienti přicházejí také o peněženky a mobilní telefony. Co s tím? Většina nemocnic uznává, že v bezpečnosti mají velké rezervy. Mnohé se snaží neutěšenou situaci zlepšit, ale s jasnou podmínkou: nemocnice dál musí zůstat otevřené a přátelské.

Pomohly by kamery a čipy
"Jedinou cestou, jak ochránit chorobopisy před zneužitím, je jejich převod do elektronické podoby. Právě spouštíme pilotní projekt a do konce roku chceme mít všechny chorobopisy v počítačové databázi," říká šéf pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Do karet pacientů by se pak dostal jen člověk, který zná heslo. To by navíc chtěli v Motole měnit šestkrát do roka.

V Motole plánují i kamerový systém a v dětské nemocnici zase zavádějí čipový systém. Maminky, které jsou hospitalizované spolu s dětmi, dostanou čipovou kartu, aby se mohly do uzavřeného oddělení kdykoli dostat. "Potíž bude s tatínky, kteří také chodí na návštěvy," myslí si už teď Ludvík.

Proč tedy nedostane svůj čip u vchodu každý návštěvník? "Denně nám nemocnicí projde dvacet tisíc lidí. To by se úplně zastavila, kdybychom museli každého evidovat. Navíc by se čipy ztrácely a jsou dost drahé," upozorňuje šéf Motola.

Test bezpečnosti v nemocnicích

Redaktorky MF DNES v lékařském plášti vyzkoušely minulý týden bezpečnost šesti nemocnic. Jen z jedné "falešnou doktorku" vyhnali.

Všeobecná fakultní nemocnice, Praha
Redaktorka se prošla oddělením dětí a dorostu. Na geriatrii požádala o kartu jednoho pacienta a dostala ji.

Nemocnice Na Homolce Praha
Oddělením gynekologie šla redaktorka, aniž si jí personál všiml. Na lůžkovém oddělení chirurgie dostala chorobopis.

Oblastní nemocnice Kolín, lůžkové oddělení v nové budově
Ve 4. patře se dostala redaktorka i na jednotku intenzivní péče.

Fakultní nemocnice Plzeň
Na gynekologicko-porodnickém oddělení prošla redaktorka tři patra. Narazila i na osamocené děti na převozním vozíku.

Mulačova nemocnice, Plzeň
Redaktorka se prošla internou, dostala se dovnitř bez potíží otevřenými dveřmi. Na pokoji se pobavila s pacientkami.

Fakultní nemocnice u svaté Anny, Brno
Redaktorka se pokusila dostat za pacientem na oddělení JIP, ale sestra ji nepustila.

Vzájemná kontrola
Na nedostatek peněz si stěžuje většina nemocnic. Někdy by však k lepší bezpečnosti stačilo mnohem méně: přesvědčit personál, aby si dával větší pozor, jestli za sebou zamyká nebo koho pouští do dveří. Vždyť ve většině nemocnic už zaměstnanci musí nosit visačky a sestrám by tak každý člověk bez označení – byť v bílém plášti – měl přijít podezřelý.

"Snažíme se, aby se zaměstnanci kontrolovali navzájem. Důslední v tom však moc nejsou. Dokud si lidé neuvědomí, že je to v jejich zájmu a že neděláme z nemocnice vězení, nebude to v pořádku," myslí si Jan Bříza, šéf pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

A ředitel motolské nemocnice Ludvík si přisazuje: "Je těžké přesvědčit lidi, že i když se něco dělalo padesát let stejně, tak se to nedělalo správně."

Visačky s hologramem fungují
Jenže z testu nemocnic, který MF DNES podnikla, vyplývá, že to někdy jde. Ze šesti testovaných zařízení totiž jedno uspělo – Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Redaktorka převlečená za lékařku si musela zazvonit, aby se dostala na oddělení.

Pak se "neprobojovala" přes první sestru. Neměla totiž visačku. Jak je to možné? U svaté Anny zrušili vnější kliky už před rokem a půl. Místo nich nainstalovali "mluvítka" a každá návštěva projde kolem sestry.

"I příbuzní se při první návštěvě musí prokázat. Všichni zaměstnanci pak mají visačku s fotografií, jménem a hologramem. Označení jsou i medici," popisuje režim ve své nemocnici ředitel u svaté Anny Roman Kraus.

Akreditace = výhoda?
Ochrana a bezpečí pacienta je jedna z věcí, která rozhoduje o tom, jestli nemocnice získá mezinárodní akreditaci. Tu dnes mají v Česku jen dva pražské ústavy – Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích a Nemocnice Na Homolce (ta testem MF DNES neprošla). Českou verzi akreditace má asi dvacítka nemocnic.

Akreditace přitom dodnes není zakotvena v českých zákonech. To se teď snaží změnit ministerstvo zdravotnictví, které chystá zákon o zdravotních zařízeních. V něm by byla kromě zmíněných akreditací i povinnost nemocnic zajistit řádné označení zaměstnanců i pacientů.

Každá nemocnice by také musela dodržovat vlastní bezpečnostní řád. "Chtěli bychom vyjednat se zdravotními pojišťovnami, aby akreditované nemocnice zvýhodnily ve svých tarifech. Tak by je k dodržování pravidel motivovaly," uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Helerová.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz