Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový vchod teplické policie: vozíčkáři nemohou dovnitř, policisté ven

  9:53aktualizováno  9:53
Lidé upozorňují na řadu chyb u rekonstrukce vstupní haly okresního policejního ředitelství v Teplicích za 2,8 milionu. Vozíčkáři a ženy s kočárky se mohou ve dvojitých dveřích zaseknout, policisté se zase kvůli chybějící čtečce nedostanou bez ostrahy objektu ven.

Problematický vchod policie v Teplicích | foto: Karel PešekMF DNES

K hlavním nedostatkům ale patří celé dveře jako takové. Jsou totiž dvojité a zcela nevhodně umístěné. Otevírají se oboje ven z budovy, a to tak nešikovně, že když vozíčkář či matka s kočárkem vjíždějí dovnitř, mohou se mezi vnějšími a vnitřními dveřmi zaseknout: vnější se za nimi zavřou a vnitřní neotevřou, protože i ty se pohybují směrem k nim, což ale právě kvůli kočárku či vozíku v úzkém prostoru jde jen stěží.

Vchod na policii

Od loňského června museli chodit lidé na okresní ředitelství policie v Teplicích bočním vchodem, hlavní vstup i celý vestibul se opravoval. Rekonstrukce vchodu, recepce a vstupní haly včetně elektroinstalace a toalet přišla na 2,8 milionu korun.

Oprava byla plně hrazena z evropských fondů v rámci projektu rekonstrukce služeben nazvaného P1000. Úplně hotovo by mělo být na přelomu února a března.

"Také jsme to kritizovali, ale bylo nám řečeno, že je to v souladu s předpisy o požární ochraně," řekl mluvčí teplických policistů Daniel Vítek.

Mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan potvrzuje, že takové nařízení existuje. "Všechny dveře se musí vždy otevírat směrem ven z budovy, aby při požáru mohl být únik plynulý," vysvětlil Marvan. "Ovšem projektant by měl umístit dveře tak, aby byl mezi nimi dostatečný prostor," dodal.

Policejní mluvčí Vítek podotkl, že recepční je ve vstupní hale i kvůli tomu, aby lidem pomáhal do dveří. Nicméně tím se trochu stírá snaha zdejších policistů vytvořit bezbariérové prostředí.

Čekání na ostrahu

Výčet problémů nové vstupní haly teplické policie tím ale nekončí. Další potíží byla prosklená část, kde sedí dozorčí. Firma měla výlohu udělat tak, aby zvenku fungovala jako zrcadlo, ale zevnitř aby dozorčí vše dobře viděl.

"Jenže oni vzali obyčejné sklo a nalepili na něj fólii. Zvenku to sice získalo zrcadlový efekt, zevnitř ale nikdo nic neviděl," popisoval recepční. Tuto závadu už firma odstranila.

Policisty nicméně i nadále trápí jiná potíž. Na noc a víkendy se dveře zamykají a policisté se dovnitř dostávají tak, že na čtecí zařízení přiloží magnetický proužek služebního průkazu, na kterém je nahrán jejich přístupový kód. Jenže při zpáteční cestě se ven nedostanou, protože stejné zařízení, které by jim otevřelo dveře, v hale není. Ven je musí pustit ostraha, na kterou ale často musejí čekat.

"Stává se zcela běžně, že když večer nebo o víkendu odcházím z budovy, musím čekat i čtvrt hodiny na muže z ostrahy, aby stiskl bzučák a já mohl otevřít dveře," uvedl jeden z policistů. "Je to v případech, kdy je ostraha na kontrole budovy nebo právě jde s eskortou, která vede zadrženého k výslechu," dodal.

S další čtečkou se počítá

Sám si přitom dveře otevřít nemůže, protože by musel tlačítko u stolu ostrahy držet stisknuté a současně se opřít do dveří, které jsou však asi sedm metrů daleko. "Tam bych ani koštětem nedosáhl," uvažoval s úsměvem policista.

Policejní mluvčí Vítek slibuje, že nepohodlný systém, který funguje už od loňského října, brzy skončí. Zařízení, které umožní policistům dostávat se do a z budovy na svou kartu, se rozšíří i dovnitř.

"Čtečka tam bude, s ní se počítá," potvrdil Vítek a zdůraznil, že vstup a recepce jsou nyní stále ještě v provizorním režimu. Ještě se musí třeba nakoupit nábytek, aby všechno splňovalo evropské normy, což je podmínka čerpání evropské dotace.

"Vedení teplické policie se rozmýšlelo, jestli má tento vchod s recepcí otevřít, až bude všechno úplně hotové, nebo to veřejnosti zpřístupnit dříve. Nakonec se rozhodlo, že vchod předběžně otevře, prostory náhradního vchodu totiž nejsou vytápěné," popisal Vítek.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz