Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový úsek Pražského okruhu zklidní Krč a Barrandov, Spořilovu uškodí

  12:14aktualizováno  12:14
Otevření části Pražského okruhu, která propojí dálnice D5 a D1, na některých místech pomůže, jinde uškodí. Pomůže Jižní spojce, naopak Chodov a Spořilov zahltí kamiony. Okruh má být otevřen 20. září.

Okruh mezi dálnicemi D1 a D5 by měl být otevřen 20. září. | foto: ŘSD

Díky stavbě Pražského okruhu si oddychnou pražští řidiči a také obyvatelé Krče, Michle, Barrandova.

Kupříkladu na Barrandovském mostě ubude zhruba padesát tisíc aut, okruh totiž pojme kolem šedesáti tisíc vozidel. Bude však záležet na tom, jak rychle si řidiči navyknou na novou trasu.

Naopak na Chodově a Spořilově se doprava zvýší. Kamiony nad 12 tun, které pojedou od plzeňské dálnice, totiž budou muset najet na nový úsek Pražského okruhu, protože budou mít zakázáno najet na Jižní spojku.

KOLIK
(PO)JEDE AUT

Dnes a po otevření okruhu
1. Pražský okruh
0 - 60 tisíc
2. Jižní spojka
(Barrand. most- D1)

100 tisíc - 91 tisíc
3. Barrandovský most
134 tisíc - 80 tisíc
4. K Barrandovu
59 tisíc - 46 tisíc
5. D1 Chodov
114 tisíc - 90 tisíc
6. Strakonická
51 tisíc - 48 tisíc
7. Rozvadovská spojka
49 tisíc - 46 tisíc
8. Strahovský tunel
43 tisíc - 27 tisíc
9. Mrázovka
45 tisíc - 37 tisíc
10. Plzeňská
32 tisíc - 30 tisíc
11. Komořanská
19 tisíc 12 tisíc
12. Vídeňská
(Zálesí-U Krčského nádr.)
51 tisíc - 19 tisíc
13. Spořilovská
43 tisíc - 56 tisíc
14. Modřanská
29 tisíc - 27 tisíc
15. Jižní spojka
(D1-Štěrboholská spojka)
83 tisíc - 94 tisíc
16. Průmyslová
50 tisíc - 57 tisíc
17. 5. května
94 tisíc - 84 tisíc
Zdroj: studie CityPlanu
Pozn.: studie počítá s odchylkou +/- 10 %

Jenže aby se dostaly například na dálnici D11, budou se muset vracet po D1 zpět do města a na Jižní spojku se napojí na Spořilově. Podle studie společnosti CityPlan, která se zabývá stavem dopravy po spuštění jihozápadní části okruhu, by ve Spořilovské ulici mělo přibýt přibližně třináct tisíc aut.

Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský proto trvá na urychlení výstavby další části Pražského okruhu, která by propojila dálnici D1 s Běchovicemi. Kdyby už byla postavena, doprava by se odklonila na ni a netížila by Prahu 11.

Zda se stavba urychlí, zatím není jasné, ministerstvo dopravy spíše počítá se zpožděním. Záležet bude na rozpočtu na příští rok.

"V případě, že magistrát vydá v nejbližší době územní rozhodnutí, bude možné ke konci roku 2012 zahájit výstavbu. Záleží také na penězích," říká Nina Levinová z Ředitelství silnic a dálnic.

"Po 20. září pojedou auta po Spořilovské, aby se napojila na Jižní spojku. Jenže tato komunikace není uzpůsobená takovému nárůstu kamionů," stěžuje si starosta Mlejnský.

Křižovatky D1 se Spořilovskou a Spořilovské s Jižní spojkou tak budou ucpané. TSK zvažuje, jak dopravě v těchto místech ulevit.

"Obě tyto křižovatky provizorně upravíme tak, že ve směru mezi D1 a Jižní spojkou pojedou ve dvou jízdních pruzích. Dnes jsou tam místa, kde je doprava vedena v jednom pruhu," říká náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec.

Kolem krčské nemocnice pojede o 22 tisíc aut méně

Další problém může nastat na Jižní spojce za lanovým mostem, kde se silnice zužuje a kudy kamiony budou projíždět při cestě směrem na Mladou Boleslav. Tomuto místu se mezi šoféry říká bobová dráha - široká šestipruhová silnice se tu totiž zužuje do čtyř pruhů a často se tu tvoří kolony.

Ty by podle Mlejnského sahaly až na dálnici na Jižním Městě a šoféři by se je snažili objet například přes Litochlebské náměstí. Zúžená silnice by se do roka měla rozšířit, a tím by se problém Prahy 11 mohl částečně vyřešit, ale kolony nezmizí.

Po Jižní spojce od D1 směrem na Štěrboholy pojede víc aut než doposud, a to zhruba o jedenáct tisíc. Výrazně se také uleví Vídeňské ulici v Krči, v úseku kolem krčské nemocnice. Namísto více než padesáti tisíc aut tu pojede "jen" dvacet dva tisíc.

JAK SE JEDE PO OKRUHU

Nová, jihozápadní část pražského městského okruhu bude otevřena 20. září. Redakce iDNES.cz úsek projela na začátku července. Podívejte se, jak to na okruhu vypadá (článek najdete zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz