Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový učitel a knihovnice - Špidlovi

  0:01aktualizováno  0:01
Do Základní školy v Hejnicích na Liberecku přišel včera ráno nový učitel a v Akademii věd v Praze nastoupila nová knihovnice. Byl by to nijak nesouvisící obyčejný den dvou lidí v novém zaměstnání. Nebýt jejich příjmení: Špidlovi. Knihovnice Viktorie je manželka a učitel Kryštof syn premiéra Vladimíra Špidly. A tak zatímco předseda vlády končil svůj tradiční ranní běh v pražské oboře Hvězda, jeho nejbližší se poprvé chystali do nové práce.

Viktorie Špidlová opustila hudební oddělení veřejné knihovny v Jindřichově Hradci, přestěhovala se za manželem do Kramářovy vily a včera nastoupila do knihovny v Akademii věd v Praze na Národní třídě.

O sto kilometrů dál na sever si šestadvacetiletý Kryštof odbyl svou učitelskou premiéru. "Už jsme trochu provokovali, ale zatím se nenaštval," usmíval se o přestávce žák 8.A Karel Najman. V jeho třídě učí Špidla český jazyk a občanskou výchovu.

"Zatím je hodný," hodnotí nového učitele Najman. Spokojený je i jeho spolužák Pavel Hrnčal. "Učí nás literaturu a docela mu to jde." Sám Špidla nechtěl první den ve škole hodnotit vůbec. "Myslím, že jsem zatím nic nedokázal, takže není důvod o mně psát v novinách," omlouval se černovlasý mladík s rozpačitým úsměvem.

Proč si pro svůj začátek vybral právě školu v Hejnicích, kde žije necelých tři tisíce obyvatel, Kryštof Špidla neprozradil. Jeho spolužačka z liberecké univerzity, kde Špidla pedagogiku vystudoval, je přesvědčena, že z Jizerských hor už premiérův syn neodejde. "Pokud vím, tak se mu tady na vysoké škole vždycky moc líbilo, takže se hned po vojně vrátil a myslím, že tady už zůstane," říká jeho bývalá spolužačka z univerzity.

Viktorie Špidlová měla včerejší premiéru o něco jednodušší, protože pouze vyměnila jednu knihovnu za druhou. "Ráno si zařídila všechny vstupní formality na personálním oddělení a pak absolvovala odborný seminář, kterého se účastnili knihovníci ze všech ústavů Akademie věd," popisuje první den premiérovy manželky na novém pracovišti ředitelka Knihovny Akademie věd České republiky Ivana Kadlecová.

Knihovnu Akademie věd si Viktorie Špidlová vybrala sama za pomoci Úřadu vlády. "O vhodné knihovně jsme přemýšleli už nějaký čas dopředu a paní Špidlová s touto volbou souhlasila," sdělila vedoucí Úřadu vlády Jana Gavlasová.

Ředitelka knihovny přiznává, že ji na stole skutečně zazvonil vládní telefon, ale na rozhodování o přijetí nové pracovnice to podle ní nemělo žádný vliv. "Nejprve jsem obdržela dotaz z Úřadu vlády, zda bychom mohli zaměstnat Viktorii Špidlovou. Na to jsem si řekla, že si s ní musím nejdříve promluvit, protože dosud jsem ji znala jen z rozhovorů v novinách. Poté, co jsem ji poznala, jsem usoudila, že takovou knihovnici potřebujeme."

V Akademii věd už dostala nová knihovnice i první konkrétní úkol: vytvořit katalog zahraničních knih z nadace ProHelvetia. Vladimír Špidla zatím včera nerušeně vládl. Po ranním běhu si převzal vojenské oblečení na cestu do Afghánistánu a pak až do večera absolvoval sérii porad a jednání.

Jak žijí manželky politiků
Vypadá to tak obyčejně manželé se ráno rozejdou každý do svého zaměstnání. V rodinách českých premiérů to však řadu let rozhodně běžné nebylo. Na tom, že manželka Vladimíra Špidly Viktorie odešla včera ráno do svého nového zaměstnání, do knihovny Akademie věd, by nemuselo být na první pohled nic zvláštního.

Jenže Viktorie Špidlová je ženou premiéra vlády, a proto její cesta do práce neobvyklá je. V České republice totiž manželky předních politiků a členů vlády obvykle do klasického zaměstnání zpravidla nechodily.

Manželka Miloše Zemana Ivana se doma starala o dceru Kateřinu a na ministerstvu kultury pomáhala připravovat kulturní projekt, který měl představit Českou republiku ve Francii. Ani Livia Klausová nechodila každý den na své stálé pracoviště. Místo toho zasedala ve vedení několika státních podniků.

Před listopadem 1989 pak manželky vysokých komunistických funkcionářů nepracovaly zpravidla vůbec. "Nebyla to však výhradně specialita totalitního režimu. Tento zvyk se v podstatě přenesl už z období první republiky," vysvětluje Josef Harna z historického ústavu Akademie věd.

"Něco takového se zkrátka neslušelo. Navíc v prudérním režimu se o rodinných vztazích na veřejnosti moc nemluvilo. Vždyť dodnes se například veřejně neví, koho měl za manželku třeba Lubomír Štrougal," dodává Harna.

Při zmínce o Štrougalovi připomíná tehdejší situaci na staré anekdotě historik Martin Nechvátal, který se specializuje na dějiny KSČ. V situaci, kdy Štrougalova žena naoko manželovi vytýká, že už nemají v bytě plném peněz kam uložit jeho další výplatu, jí muž odpoví: "A to si představ, že jsou rodiny, kde vydělávají oba." "Kdyby na takové situaci nebylo něco pravdy, asi by ten vtip nevznikl," usmívá se Nechvátal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz