Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový test na HIV: stačí 20 minut

  0:01aktualizováno  0:01
Revolučně rychlý test na virus HIV, který působí smrtelnou nemoc AIDS, byl zaveden americkou vládní organizací FDA. Test vyvinutý společností OraSure Technologies urychlil celou proceduru na pouhých 20 minut. Mnohem rychlejší diagnóza díky testu OraQuick může zpomalit šíření choroby a pomoci lidem, aby se jim rychleji dostalo vhodné léčby.

"S novým testem, který je vyhodnocen za méně než půlhodinu, se mohou pacienti dozvědět základní informaci o svém stavu," řekl šéf US Health and Human Service Tommy Thompson.

"To jim umožní dostat dříve péči, která zpomalí rozvinutí choroby a zároveň pomůže zbrzdit rozšíření nemoci."

Andrew Pendleton, který se angažuje v boji proti AIDS, připustil v rozhovoru pro BBC, že včasnější diagnóza je prospěšná. Skutečnou prioritou v mnoha částech světa je však podle něj to, aby ti, kteří byli nakaženi virem HIV, dostali patřičné lékařské informace, odbornou radu a ošetření.

Vzápětí po oznámení, že bude zaveden rychlejší test na HIV, vyskočily akcie společnosti OraSure na indexu Nasdaq o 66 centů. Společnost OraSure uvedla, že test funguje tak, že vzorek krve se odebere z prstu a vloží do speciálního roztoku.

Za chvíli je znám výsledek. Až dosud museli lidé, kteří se nechávali testovat na virus HIV, přečkat dlouhé mučivé dny, než se dověděli výsledky z laboratoří.

Problém je v tom, že podle amerických úřadů má být nový test poskytován jen ve zdravotnických zařízeních. Pendleton varoval, že ho nebude možné provádět v afrických vesnicích.

Odborníci přitom odhadují, že v celé Africe je dnes na 28 milionů lidí nakažených virem HIV, avšak jen 30 000 z nich má šanci, aby se jim dostalo ošetření.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz