Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šéf zoo Bobek: Sloní trus znám důvěrně, bosou nohou

  15:57aktualizováno  15:57
Miroslav Bobek vede necelý měsíc pražskou zoo. Nastoupil po "miláčkovi národa" Petru Fejkovi, i když o jeho předchůdci už zaznívají i negativní hlasy. Bobek má zoologické vzdělání a za sebou úspěšný projekt Odhalení. V rozhovoru s Barborou Tachecí se nevyhnul ani otázkám inspirovaným jeho příjmením.

Víte, jak velký bobek má klokan nebo slon?
Velmi důvěrně znám trus slonů pralesních afrických, neb jsem do něj mnohokrát šlápl bosou nohou. Takže: slon čtyřicet centimetrů. Klokana budu hádat... Dejme tomu patnáct čísel.

Vy jste nestudoval oficiální kalendář pražské ZOO pro letošní rok – je to tu jasně jak v obraze, tak v číslech: bobek slona indického dvacet čtyři centimetrů, klokana rudého tři a půl centimetru.
Musím prověřit, jestli ta data v kalendáři jsou správně, nesmíte taky všemu hned věřit.

To mi připadá jako typický Fejkův fórek na rozloučenou: pro Bobka kalendář plný bobků. A ještě možná se špatnými rozměry.
Petr Fejk, když připravoval kalendář s bobky, ještě netušil, kdo vyhraje konkurs. Takže je jasné, že svět je řízen ze zákulisí silami, které všechno vědí předem. Ale vážně: myslím, že to byla vtipná kampaň, ale současně rozumím těm, kterých se dotklo, že jako poděkování za sponzorský příspěvek dostali kalendář s trusem. Tedy se omlouvám a současně slibuji, že příští rok bude kalendář bez bobků. Jakože se Bobek jmenuju.

Agresivní marketing ála Fejk bude součástí i vaší strategie?
Pokud to dokážu, tak bych se rád v té agresivitě a hlavně v účinnosti marketingu Petrovi Fejkovi vyrovnal.

Rozhovor Barbory Tachecí s novým ředitelem pražské ZOO Miroslavem Bobkem.

Zlí jazykové po odchodu Petra Fejka začali říkat, že mu na marketingu i své osoby záleželo víc než na zvířatech – nabyl jste podobný pocit?
Petr Fejk tam už v tuto dobu není tři měsíce, tak nevím. Ale narazil jsem na případy, kdy zvířata nebyla v takové pohodě, v jaké být mohla. Lachtaninec, kde jsou problémy s filtrací vody, je asi nejpodstatnější.

Nespokojenost některých zaměstnanců s bývalým ředitelem byla jen logická reakce několika remcalů na autoritativního šéfa nebo je za tím něco víc?
Mám dojem, že tohle má hlubší kořeny: dlouhodobější neshody v pojímání toho, co je zoologická zahrada. Obdivuju Petra Fejka, že přesto, že tam byl tento dlouhodobý koncepční spor, dokázal se svými zásadními oponenty dlouhá léta spolupracovat. A vyvřelo to ven vlastně až po jeho odchodu.

Myslíte, že se těmto sporům vyhnete?
Vždycky máte oponenty. Nechci se v tom hrabat, ale já na rozdíl od Petra Fejka přicházím jako člověk, který pracoval se zvířaty a moje výchozí pozice je tím jiná.

Jak vás zaměstnanci přivítali – s nadějí nebo spíš strachem?
Mám pocit, že ze strany lidí, kteří pracují se zvířaty, to bylo spíš s tou nadějí. U managementu si to netroufám odhadnout, ale překvapilo by mě, kdyby tam nebyly obavy, protože se logicky čeká, že nový šéf si postaví nový tým.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz