Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šéf Sněmovny Vlček své zvolení nezapíjel

  23:00aktualizováno  23:00
Poslanec ČSSD Miloslav Vlček by mohl otevřít šampaňské a radovat se, že byl zvolen do jedné z nejvyšších ústavních funkcí, ale neudělá to. Dobře ví, že je jen dočasným předsedou Sněmovny. A stejně by si šampaňské otevřít nemohl, po vážném onemocnění slinivky totiž alkohol pít nemůže.

Miloslav Vlček sedí ve Sněmovně už od roku 1996. | foto: David NeffMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Poslanci zvolili Vlčka dočasným šéfem Sněmovny

"Lékaři mi to zakázali. Slinivka není žádná sranda. Držím tvrdou dietu," říká. Ještě minulý týden to byl nenápadný poslanec, který mezi dalšími politiky nijak nevyčníval, byť je "ověnčený" řadou funkcí. Každé ráno vyrážel z pražského Žižkova do parlamentu, k obědu si vytáhl z tašky jídlo připravené manželkou, a v podvečer se zase vracel domů.

Není Pražák, pochází ze střední Moravy. V hlavním městě ale potkal svou druhou ženu, s níž má půlroční Terezku a malého Miloše.

Z Finančního úřadu do Sněmovny
Jeho život by šel zřejmě monotónně dál, nebýt rozhodnutí šéfa ČSSD a dosluhujícího premiéra Jiřího Paroubka, který hledal právě dočasného předsedu Sněmovny.

Rozhodl se pro Vlčka, poslance, který sedí v dolní parlamentní komoře už desátou sezonu. V roce 1996 kandidoval na takřka nevolitelném místě - z 11. místa se přesto do Sněmovny dostal.

"V té době jsem pracoval na Finančním úřadě Konice, pět let jsem kontroloval, jak fyzické osoby odvádějí daně," vzpomíná.

Když slyší výtku, že patří mezi nepříliš výrazné zákonodárce, protestuje. "Je mi to líto, nejsem nevýrazný. Ve výborech jsem pracoval vcelku dobře, tam se odvádí hlavní práce, ne ve Sněmovně, kde někteří často mluví, ale ve výborech tolik nepracují," hájí se.

A nevadí mu ani dodatek "dočasný". "Jestliže je potřeba pomoci odblokovat Sněmovnu, rád pomůžu. Po odblokování přece volají všichni občané České republiky," prohlašuje.

Vypadalo to, jako bych neuměl promluvit
Svou pověst nevýrazného muže ale stěží změní, události kolem volby předsedy jakoby ještě více ukázaly, že je spíše nastrčenou figurkou. Stačilo například sledovat tiskovou konferenci, na které v pátek premiér Paroubek Miloslava Vlčka představoval.

"Já to raději vysvětlím za něj, aby to pan poslanec nespletl," reagoval Paroubek na otázku jednoho z novinářů, který se Vlčka ptal na to, jak bude při volbě předsedy postupovat.

"Nebyl jsem na pana premiéra naštvaný, neměl jsem ty informace jako on, akorát to vypadalo, jako bych neuměl promluvit," vrací se Vlček k páteční tiskové konferenci.

Před pondělní volbou šéfa Sněmovny si dal záležet, aby jako pouhá figurka nepůsobil. "Nejdříve přečtu své prohlášení," říkal kolegům v parlamentních kuloárech a na slovo "své" dával důraz.

"Jde o mě, o mé dobré jméno a o mou čest. Proto já, Miloslav Vlček, vám nyní z tohoto místa dávám slovo, že pokud budu zvolen, pak nejenže budu funkci předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vykonávat v souladu se zákony a ústavou této země, ale přesně a do písmene dodržím vše, co bylo dojednáno," přečetl poté své prohlášení od řečnického pultu.

Z ochranky radost nemá
Jeho účinkování zřejmě opravdu nebude dlouhé. Pokud plánovaná vláda šéfa ODS Mirka Topolánka získá důvěru Sněmovny, Vlček odstoupí a v křesle předsedy ho pravděpodobně nahradí jeho "nadřízený" Jiří Paroubek.

Stejně tak se Vlček zavázal, že skončí, pokud by se Paroubek stal opět premiérem. "Nevím, kdy odstoupím, když se to domluví za týden, tak za týden, když za čtrnáct dní, tak za čtrnáct dní," říká s tím, že některé povinnosti spojené s novou funkcí mu nejsou nijak příjemné.

Které? Například přítomnost ochranky. "Dnes mi ji přidělili. Nechtěl jsem ji, ale prý ji nemůžu odmítnout."

Jako jeden z nejvyšších ústavních funkcionářů by se mohl nastěhovat i do státní vily, ale neudělá to. Doma se cítí právě na Žižkově s manželkou a dvěma dětmi.

"Manželka je mi oporou, velmi mi pomohla, když mi před dvěma lety dávali lékaři padesátiprocentní naději na přežití a vypadalo to se mnou velmi špatně, chodila za mnou každý den do nemocnice a dodávala mi sílu," vysvětluje šestačtyřicetiletý politik.

Ptát se ho na aktuální politickou situace a skládání nové vlády nemá velký smysl. "Já bych se k tomu nerad vyjadřoval, nemám všechny informace, nejsem přímo u těch jednání," odmítá jakékoliv prognózy. Nový předseda Poslanecké sněmovny opravdu nepatří mezi nejvýraznější a nejlépe informované politiky v zemi.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz