Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Máme auta, ale nemůžeme je prodat, stěžují si autobazary na registr

  18:05aktualizováno  18:05
Majitelům autobazarů a dovozcům ojetin zkomplikoval obchody přechod na nový registr vozidel. Kupujeme na sklad, říkají s nadsázkou, protože problémy s registrem často neumožňují prodej vozu dokončit. Nedoladěný program zároveň blokuje vyřizování agendy spojené s dovozem aut ze zahraničí.

Proklínaný registr vozidel už se sice rozběhl, řidiče ale nyní odrazují dlouhé fronty. Dvou a půl hodinové čekání proto v pondělí na karlovarském magistrátu vzdala polovina lidí (ilustrační foto). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Na poslední dny nevzpomíná kvůli registru rád například Stanislav Pavlíček, majitel autobazaru v Mírové na Sokolovsku. Největší problémy zažil s auty, která dovezl z Německa.

"Měl jsem na vozy kupce, s leasingovou společností jsme domluvili zákazníkovi splátky. Protože registr neuměl vytisknout český technický průkaz, úvěr nemohl být schválený," zlobí se podnikatel.

Kde si stěžovat

V souvislosti s novým registrem se lze v případě škody obrátit na ministerstvo nebo správní úřad. Uplatňovaná škoda musí být prokazatelná, v oprávněné výši a musí být vyčíslena, doložena podklady (kopiemi) prokazujícími výši škody.

Žádosti musí být písemné. Veškeré informace jsou k dispozici na zelené lince : 800 880 008, e-mail: zelenalinka@mdcr.cz

Škodu na neprodaných autech vyčíslil na 80 tisíc korun. Navíc v Německu nemohl nakoupit další auta, protože mu na dvoře stála ta nepřepsaná. 

Podobné zkušenosti mají i další podnikatelé, kteří obchodují s ojetými auty. Jedním z nich je Oldřich Procházka, který dováží z Německa krátkodobě používaná auta.

"Pro zájemce nakoupím za svoje hotové peníze. Zákazník ale nemůže dostat auto a začít ho splácet, takže leasingová společnost mně jako dovozci peníze nezaplatí. Vlastně jsem tak kupoval zboží na sklad," popsal podnikatel své problémy.

Na registru je závislý i františkolázeňský majitel autobazaru Petr Žižka. Zákazníci, kteří si k němu dali auto do komisního prodeje, měli smůlu. "Jakmile se vůz prodá, tak ho nemůžeme bývalým vlastníkům vyplatit do té doby, než bude vůz převedený na kupce. Pokud by problémy s registrem měly trvat ještě měsíc, tak to bude zlé," obává se Žižka.

Cestu na úřad raději odložte, radí magistrát

Řidič Leon Hiršo z Karlových Varů byl v pondělí ráno na karlovarském magistrátu mezi prvními. Nezalekl se fronty a na řadu přišel po dvou a půl hodinách čekání.

"Vše se relativně zrychlilo tím, že polovina lidí viděla po příchodu na registr vozidel ohromný nával a raději hned utekla," vypozoroval.

Manželům seniorům z padesát kilometrů vzdálené obce na Žluticku nezbylo nic jiného než netrpělivě čekat. Byli alespoň rádi, že nedostali od policie pokutu za chybějící kontrolu své fabie z autobazaru.

Vedoucí odboru dopravy na karlovarském magistrátu Lenka Kůsová radí lidem, aby s návštěvami u přepážek podle možnosti počkali zhruba měsíc. Nejpozději do té doby by už měl být registr stabilní a plně funkční.

"Někdo ale ztratí registrační značku, další člověk kupuje nebo prodává auto, takže návštěvu na registru nemůže odkládat," poznamenala Kůsová.

Tomu, kdo chce mít jistotu, že na řadu přijde v určenou hodinu bez čekání, radí, aby se objednal na internetu. Volno je od příští středy.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz