Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový recept, jak řešit spory o děti

  1:14aktualizováno  1:14
Je první školní den a i ten tráví desetiletá Tereza v Olivově dětské léčebně v Říčanech u Prahy. Zdravá dívka tak prožila dva měsíce prázdnin za zdí plicního sanatoria a zdá se, že než se bude moci vrátit nejen domů, ale i ke svým spolužákům, ještě to potrvá.

Kdy se Tereza dostane ze sanatoria? | foto: Michal SváčekMF DNES

A to všechno proto, že se její rodiče nejsou schopni dohodnout na péči o dceru. Soudce proto rozhodl, aby žila dočasně v neutrálním prostředí.

"Já už se v pátek obrátila i na ministerstvo spravedlnosti, ať prošetří, co se v té věci děje, protože prázdniny končí a dívka je stále u nás," rozhořčuje se ředitelka dětské léčebny Věra Jechová.

Příbuzní pláčou do telefonu
"Nikdo není schopen říct, jak dlouho tu ještě bude muset zůstat. Původně se přitom čekalo jen na znalecké posudky, ty jsou dávno hotové a stále se nic neděje. Myslela jsem, že v takových případech by se mělo pracovat rychle, ale evidentně to tak není," podivuje se Jechová.

Do léčebny denně volají Terezčini příbuzní a ředitelka neví, co jim odpovídat. "Babička mi pláče do telefonu, ale nedá se nic dělat, dívka musí zahájit školní rok u nás," říká ředitelka léčebny.

Sama se obrátila i na soudce, který před prázdninami rozhodl, že dívka musí na neutrální půdu. "Ale dokonce ani on neví, komu to bylo svěřeno k rozhodnutí a v jaké je to fázi. Už jsem z toho opravdu roztrpčená," říká ředitelka.

Podobných rozhodnutí přibude
Spis s Terezčiným jménem teď leží u odvolacího soudu. Soud už tak má k dispozici všechno, co potřebuje k rozhodnutí o tom, kdo z rodičů a jak bude o dívku pečovat.

"Propuštění Terezky k matce není jediným řešením, byť za současné situace asi nejpravděpodobnějším – matka by měla dostat ještě šanci. Nabízí se také propuštění Terezky k otci, přesun do jiného specializovanějšího zařízení, kam dříve nemohla, nebo by mohla v Olivovně zůstat," přemítá soudce Miloslav Sládek, který dívku poslal mimo rodinu.

Podobných rozhodnutí soudů zřejmě přibude. Umožní to novela soudního řádu, kterou navrhuje ministr spravedlnosti a kterou má MF DNES k dispozici. Ta dává soudcům nové pravomoci při rozhodování o osudech dítěte, jehož rodiče nejsou schopni se dohodnout na výchově.

Nejdřív psycholog, pak soudy
"Soudci dřív, než rozhodnou, komu dítě svěří, budou moci nařídit, že dávají rodičům lhůtu třeba tří měsíců, aby svůj spor o dítě vyřešili sami, a to třeba za pomoci třetí osoby – smírčího mediátora nebo třeba psychologa při rodinné terapii," popisuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Ten chce navíc v příštím roce připravit speciální zákon, který by tyto otázky okolo smírčího mimosoudního řešení sporů o děti řešil podrobněji. "Autoritativní rozhodnutí soudu by mělo být až tím posledním. Přednost má dohoda rodičů," vysvětluje ministr.

Pomáhat budou i psychologové, a to tehdy, když se rodiče nedohodnou. "Na nich bude, aby řekli, co je v případě, že je nutné dítě odeslat na čas na neutrální půdu, pro ně tím vhodným místem k pobytu. Chceme, aby takové rozhodnutí poškodilo dítě co nejméně," říká Pospíšil.

Naráží tím na to, že soudce Sládek původně poslal Terezku do nemocnice na psychiatrii. Přestože je dívka zdravá a není nutné, aby dodržovala nemocniční režim a strávila léto za zavřenými dveřmi.

Novela teď jde do připomínkového řízení a ještě bude důležité, co na ni řeknou právě psychiatři a psychologové. Nová pravidla by měla začít platit od poloviny příštího roku.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz