Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový přístroj v plzeňské nemocnici „odpařuje“ prostatu

  18:16aktualizováno  18:16
Pacienti v plzeňské fakultní nemocnici mají k dispozici nový výkonnější přístroj na operace prostaty. Díky němu mohou lékaři bezpečně odstranit větší kus tkáně než dosud. Kromě Plzně nabízí tuto metodu ještě olomoucká vojenská nemocnice a soukromé zdravotnické zařízení v Rokycanech.

Nový přístroj na operaci prostaty ve Fakultní nemocnici Plzeň, na snímku operatér Jiří Klečka (24. 2. 2009) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Fakultní nemocnice přitom musela loni kvůli nedostatku finančních prostředků omezit počet výkonů laserem. Operace, o které byl mezi pacienty eminentní zájem, nechtěly proplácet zdravotní pojišťovny. Nyní ale nastal průlom a nemocnici by měly být zákroky laserem pojišťovnami propláceny.

"V poslední době, když se nás pacienti ptali na možnost operace laserem, odkázali jsme je na zdravotní pojišťovnu a jsme přesvědčeni, že zájem zafungoval," uvedl Milan Hora, přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, která je dlouhodobým propagátorem operací prostaty laserem.

Štěstí se tak usmálo například na dvaasedmdesátiletého Antonína Vosku z Příbrami, který trpěl takzvanou nezhoubnou hyperplázií prostaty. Jeho poslední půlrok by se dal stručně definovat jako život s cévkou. O jeho obtížích způsobených zvětšením prostaty, kterými trpí polovina mužské populace věku nad šedesát let, už ale můžeme mluvit v minulém čase.

Před pěti týdny se totiž Antonín Voska rozhodl radikálně změnit svůj život. Na internetu si našel, že ve Fakultní nemocnici Plzeň provádějí operace prostaty laserem, a zavolal sem. "V pondělí mě operovali, teď se cítím skvěle. Cévku, na kterou jsem byl při močení půl roku odkázán, jsem odhodil. Teď už se jenom těším, protože rodina už si pro mě jede," uvedl radostně Voska.

Jak funguje nový přístroj?

Jak Hora vysvětlil, při nové metodě se laserovým paprskem odpaří zvětšená tkáň prostaty. K pacientovi je tento postup mnohem šetrnější a umožňuje rychlejší rekonvalescenci než při používané laparoskopické operaci nebo při velké operaci skalpelem.

Kvůli tomu, že pojišťovny tento zákrok dosud neproplácely, nemocnice náklady hradily ze svého rozpočtu. "Přišlo to na zhruba deset milionů korun. Na každého operovaného pacienta je totiž třeba nové vlákno v hodnotě kolem 23 tisíc korun. Počet operací závisel na finančních možnostech nemocnice," upozornil Hora. Proto Fakultní nemocnice počet operací v minulých letech snížila.

Zatímco v roce 2006, kdy s operacemi zeleným laserem jako první v České republice začala, jich provedla 171, v roce 2007 už to bylo 168 a loni už jen 127. Klasických operací skalpelem provedla loni 110. Hora však připustil, že by se větší část z nich dala nahradit laserem.

"Ale z finančních důvodů jsme byli nuceni dát jim přednost i přesto, že jsou spojené s větším množstvím komplikací než bezpečnější operace laserem. Paradoxně nám tedy pojišťovny platily za operace provázené větším množstvím komplikací, zatímco ty bezpečnější jsme museli hradit ze svého," upozornil Hora.

Ten je rovněž propagátorem většího počtu operací zvětšené prostaty, které prodělá v USA 30 procent mužské populace, zatímco v ČR jen 15 procent. "Důvodem je fakt, že klasické operace jsou provázené komplikacemi, proto se lékaři do operací příliš nehrnou. Kdyby mohli provádět operace laserem, provádělo by se jich mnohem více," uvedl Hora. Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, bez proudu jsou tisíce domácností

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který ve čtvrtek odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek...

Najdete na iDNES.cz