Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový přílepek zákona daruje ornou půdu pro průmyslové haly zdarma

  7:19
Ekologické organizace kritizují přílepek, který by umožnil zdarma zabírat pole a volnou krajinu pro výstavbu hal v průmyslových zónách. Nenápadná vsuvka, kterou podporují někteří poslanci, je součástí takzvaného komplexního pozměňovacího návrhu k zákonu o podporovaných zdrojích energie. Hlasovat se o ní má na konci října.

Budou si developeři zabírat pole zdarma? Ilustrační foto | foto: AP

Na straně 42 obsáhlého pozměňovacího návrhu je na první pohled nenápadný odstavec, odkazující ke změně zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Podle ekologů však ovlivní dvě třetiny případů záborů půdy.

Přílepek totiž umožňuje, aby bylo výhodnější zabírat pole pro výstavbu hal v průmyslových zónách, které vyrůstají na okrajích měst. Developeři by nově nemuseli vůbec platit za zábor orné půdy. Nenápadný přílepek k zákonu se má vztahovat také na dálnice nebo vedení vysokého napětí.

"Průmyslová zástavba nyní zabírá asi 59 hektarů zemědělské půdy týdně, často úplně zbytečně. V devadesátých letech se v Česku zastavělo více jak 5 tisíc hektarů, ale mezi roky 2000 a 2010 to bylo již přes 25 tisíc hektarů. Rychlost zástavby se neustále zvyšuje," stojí ve zprávě ekologů.

Pokud poslanci změnu v zákoně schválí, ubude "chytrých" projektů, jež k nové výstavbě využívají opuštěné tovární areály nebo brownfields. "Poslanci by měli chránit zelenou krajinu pro všechny, nikoli vylepšovat obchody několika developerům. Ministr Chalupa musí rychle zasáhnout proti tomuto zbytečnému a nepopulárnímu návrhu," apeloval Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Zruší poplatky, které se v lednu zvýšily?

Až doposud musí developeři podle zákona o ochraně zemědělského půdního fondu zaplatit poplatek za každý hektar zemědělské půdy, který přemění ve staveniště. Podle ministerstva životního prostředí byly poplatky za tento zábor velmi nízké a nestačily bránit tomu, aby se krajina zbytečně zabírala skladišti a překladišti, která by mohla stát na místě opuštěných průmyslových areálů. Proto se od ledna poplatky rapidně zvýšily.

Ministerstvo se chtělo lednovým zvýšením poplatkům přiblížit zbytku Evropy a zachovat nejkvalitnější půdu budoucím generacím pro kvalitní zemědělství. Asi 40 procent celkové výměry zemědělské půdy totiž tvoří takzvaná bonitní půda, která se řadí do 1. a 2. třídy ochrany.

"Pokud nyní dovolíme ji zabrat, zbude nám pro zemědělství méně kvalitní půda, kde bude v budoucnu potřeba investovat do zúrodňovacích opatření, hnojiv a podobně. Zvýšení poplatku u té nejkvalitnější půdy proto bylo v lednu až desetinásobné," vysvětlil vedoucí oddělení ochrany půdy Václav Marek z ministerstva životního prostředí.

Podle lednových tabulek například se za hektarový pozemek zařazený ve třetí bonitní třídě (průměrná půda - pozn. redakce) zaplatí poplatek 300 tisíc korun. Loni to bylo 61 tisíc korun.

O přílepku se bude hlasovat na konci října

Přílepek už schválil hospodářský výbor Sněmovny a v pátek 23. září byl načtený na schůzi Sněmovny, o jeho přijetí budou poslanci hlasovat v týdnu od 24. října. Dodatek podporují ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS i parlamentní zpravodaj zákona Milan Urban z ČSSD.

"Poplatek za vynětí ze zemědělské půdy se zvýšil tak dramaticky, že za uplynulé měsíce roku 2011 skoro nikdo tu zemědělskou půdu nevyjímá a peníze se přelévají z jedné kapsy do druhé. Například při stavbě komunikace vezme Státní fond dopravní infrastruktury peníze na poplatek, které přelije Pozemkovému fondu. Vláda by proto měla mít možnost udělit výjimky, mezi které by patřila dopravní infrastruktura, energetická infrastruktura, strategické průmyslové zóny a podobně. Nebude to automatické, výjimku udělí vláda po zvážení konkrétního případu," zdůvodnil podporu Urban.

Ale výjimky jsou podle ekologů zrádné. "Vyjmout ze zákona, který se snaží zabránit zastavění české krajiny, platnost pro ty stavby, které ji ohrožují zdaleka nejvíce, podkopává smysluplnost práva jako takového," míní Petra Humlíčková ze Zeleného kruhu.

Změna v podobě přílepku není žádoucí ani podle ministerského experta Marka. Velcí investoři se smysluplným projektem se podle něj přizpůsobí i vyššímu poplatku, který je podle něj i nyní v Česku nižší než v zemích západní Evropy.

"Nejčastějším argumentem pro přílepek je, že není zájem investorů. Ale nikdo si už nechce uvědomit, že i stávající průmyslové zóny zejí prázdnotou a že nyní neprožíváme žádný ekonomický boom, který by tomu nahrál," míní Marek s tím, že úkolem ministerstva je chránit kvalitní půdu. Nízké poplatky navíc lákají zahraniční investory, kteří si tu saví skladiště a překladiště.

Ministerstvo neví, jak se k přílepku postaví

Poplatky za vynětí kvalitní půdy ze zemědělského půdního fondu se v lednu výrazněji zvýšily poprvé po téměř dvaceti letech. Povinnosti platit tento poplatek byly dosud zbavené výhradně pozemky, u kterých by poplatek smysl neměl, tedy například čističky, rybníky, zahrady nebo obytné domy uvnitř zastavěného území.

Ministerstvo životního prostředí si za lednovým zvýšením poplatků stojí a považuje to za důležitou změnu. Přesto zvažuje další výjimky a není jasné, jak se k přílepku nakonec postaví.

"V souvislosti se zvýšenými odvody vnímáme dva problémy, nad kterými je potřeba se zamyslet. Za prvé to jsou projekty, do kterých stát investoval pomocí investičních pobídek. Za druhé to jsou obce, které ještě před přijetím zákona o zemědělském půdním fondu změnily svůj katastr za účelem konkrétní investice a teď jim navýšení ceny brání v realizaci projektu. O těchto dvou bodech jsme připraveni debatovat, stejně tak o tom, jestli je přílepek k zákonu v této podobě tím nejvhodnějším řešením," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Návrh je podle ekologů navíc v rozporu s Programovým prohlášením vlády a připraví státní rozpočet o 1,6 miliardy korun. Premiér Petr Nečas však rozpor přílepku s Programovým prohlášením vlády nekomentoval. "Jsme srozuměni se stanoviskem ministerstva životního prostředí," vzkázal jen přes svého mluvčího Jana Osúcha.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:25

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Pomstím Palestinu, psal ve Francii podezřelý z únosu a znásilnění Židovky

25. dubna 2024  16:18

Policie ve Francii zadržela dvaatřicetiletého muže z pařížského předměstí Gennevilliers, který čelí...

Svědci mluvili až příliš, soud s Weinsteinem se zopakuje. Z vězení však nevyjde

25. dubna 2024  15:46,  aktualizováno  16:15

Newyorský odvolací soud ve čtvrtek zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...