Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový ostrov může zamotat hlavy diplomatům

  14:27aktualizováno  14:27
Moře poblíž Sicílie skrývá vulkanický ostrov. Nad hladinu se vynořil naposledy před 170 lety. V nadcházejících týdnech by se mohl objevit znovu, pokud přetrvá zvýšená seizmická aktivita. Na Sicílii už několik týdnů řádí sopka Etna. Ovšem když se ostrov naposledy vynořil, stal se příčinou diplomatickýh půtek.

Ostrov by se mohl vynořit, ale je nezbytné čekat. "Mohlo by k tomu dojít během několika následujících týdnů či měsíců," odhaduje Enzo Boschi, šéf italského Geofyzikálního a vulkanologického ústavu.

"Severně a východně od Sicílie panuje zvýšená seizmická aktivita. Kolem Eolských ostrovů dochází k výronům plynů," upozorňuje Enzo Boschi.

Ostrov se naposledy vynořil v roce 1831. Okamžitě se stal příčinou diplomatických šarvátek mezi několika zeměmi. O šest měsíců později ale diplomaté ztratili důvody k demarším, když se ostrov opět zmizel.

Ostrov leží na temeni podmořského vulkánu. Jeho povrch je asi osm metrů pod hladinou moře, asi 30 kilometrů jižně od Sicílie poblíž Tunisu.

"Vývoj kolem ostrova bedlivě sledujeme. Proces může začít každou chvilku," říká profesor Boschi a dodává: "Pokud k tomu skutečně dojde, bude to nádherná a fascinující událost."

Podle dostupných svědectví se během minulých staletí ostrov vynořil čtyřikrát. Poprvé byl jev zaznamenán za první punské války v letech 264 až 241 před naším letopočtem. Vynoření vždy doprovázela vulkanická erupce.

Naposledy se ostrov objevil 2. července 1831. Způsobil několikaměsíční třenice mezinárodního rozsahu. Nárok na novou pevninu vznesly čtyři státy, včetně Británie, Španělska a královského burbonského sicilského dvora.

Skála s obvodem kolem pěti kilometrů se vynořila 65 metrů nad hladinu moře. Než za půl roku klesla pod vodu, stihl ji sicilský král Ferdinand II. pojmenovat - jak jinak - Ferdinandea.

Britové ovšem hovořili o Grahamově ostrově. A pokud se dnes vedou vědecké diskuse o této skále, obvykle se uvádí anglický název. Italové jí ovšem neřeknou jinak, než jak to rozhodl sicilský král.

Aby se tentokrát předešlo diskusím, sicilští potápěči už raději vyrazili k místu a vztyčili na nejvyšším hrbu případného budoucího kousku pevniny italskou vlajku. Pokud se skála opět vynoří, pak už jako italská pevnina.

"Možná, že Evropská unie o ostrov projeví zájem jako o případného nového člena," žertuje profesor Boschi. "Já jsem o tom přesvědčen," dodává.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Uplynulý rok na nejlepších fotografiích z ptačí perspektivy

Trend sdílení kol je v Číně stále populárnější. Za jeden jüan (zhruba 3 koruny)...

Hurikán Harvey, výbuch muničního skladu na Ukrajině, čínský smog. I to patří mezi nejvýznamnější události tohoto roku....

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...Najdete na iDNES.cz