Jak se před 450 000 lety stal z Velké Británie ostrov.

Jak se před 450 000 lety stal z Velké Británie ostrov. | foto: University of Cambridge

Nový objev dokazuje, že Británii odřízly od Evropy masivní povodně

  • 14
Za "bílé útesy doverské", Anglický kanál (nebo průliv La Manche, ze druhého břehu) a koneckonců i vojenské úspěchy vděčí Britové dobám ledovým a povodním. Právě ty totiž průliv, který oddělil Británii od kontinentu, vytvořily. Tvrdí to The Independent s odvoláním na britské vědce.

Odborníci totiž věří, že našli sedimenty prehistorické řeky, zvané Fleuve Manche, na dně Biskajského zálivu. "Sondáže objevily sekvenci geologických událostí, které nakonec způsobily, že se Británie stala ostrovem," tvrdí The Independent.

Před dávnými věky - před půl milionem let - byla Británie součástí evropského kontinentu. Mezi budoucí Francií a budoucím ostrovem se rozkládala nízká pahorkatina. Hladiny moří byly níž. A velké řeky jako Rýn nebo Temže tekly do jezera, ležícího zhruba na místě dnešní Belgie.

Před devíti tisíci roky se to ale změnilo. Křídové pahorky na jihozápadě jezera neustály tlak ledovcového jezera a nastala obří povodeň. Voda se hnala dál na jihozápad a erozivní silou si razila cestu údolím. "Vytvořila tak hluboký kanál, že to stačilo na izolování Británie od zbytku Evropy," píše The Independent.

Podle profesora Phila Gibbarda z Cambridgeské univerzity objevy na dně Biskajského zálivu "dokončily skládanku, ukazující, jak vznikl Anglický kanál".

Říční údolí, které po svém zaplavení slanou vodou zastavilo napoleonovské i hitlerovské armády, nevzniklo jen jednou povodní. Formovalo ho více záplav, z toho první nastala asi před 450 tisíci lety. Řeka Fleuve Manche existovala poslední tři doby ledové a pokaždé přinesla do Biskaje další nános sedimentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video