Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový občanský zákoník přikáže dětem poslouchat své rodiče

  8:37aktualizováno  8:37
Rodiče by nově mohli mít v zákoně zastání. Sněmovním výborem už prošla změna občanského zákoníku, která dětem přikazuje poslušnost. "Paragraf deklaruje jediné, že rodiče mají právo vychovávat svoje dítě a mají právo použít při tom přiměřená výchovná opatření," řekl autor změny, poslanec Marek Benda.
Paragraf může rodičům pomoci třeba ve chvíli, kdy svému dítěti zakážou koukat se na televizi, a ono je zažaluje kvůli omezování. Ilustrační foto.

Paragraf může rodičům pomoci třeba ve chvíli, kdy svému dítěti zakážou koukat se na televizi, a ono je zažaluje kvůli omezování. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Bendův paragraf nařizuje dětem povinnost podřídit se výchově. "Všichni dnes mluví o tom, co rodiče musí, ale chybí jakákoliv vazba na jejich práva. V západní Evropě jsou přece už běžné soudní spory proti rodičům za to, že dítěti dali pohlavek," vysvětlil iDNES.cz Benda.

Že by rodiče hnali své sedmileté dítě k soudu za to, že nechce vynést koš, se podle místopředsedy Městského soudu v Praze Jaromíra Jirsy může stát, ale on sám si nedovede představit, jak by se případ řešil. "Je to proklamativní ustanovení, stejně jako třeba ustanovení o tom, že manželé jsou povinni si být věrni," řekl.

Benda také uvádí, že až k soudům by paragraf vést neměl. "Nedovedu si představit, že by soud mohl rozhodovat tento paragraf vytržený ze souvislostí. Většina těchto věcí by byla stejně soudně vymahatelná jen pokutou a tu za dítě platí jeho zákonný zástupce. Většinou rodič. Takže to nedává žádný rozumný smysl," nechal se slyšet.

Právník Tomáš Pelikán chápe paragraf tak, že pomůže rodičům v situaci, kdy například zakážou dítěti koukat na televizi a ono si bude stěžovat, že ho omezují. V extrémním případě, kdyby se obrátilo na soud, budou mít zastání.

Nový paragraf

* Dítě je povinno dbát svých rodičů.
* Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jejich rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.

"Připadá mi to jako důsledek západního uvažování, kdy se všichni ptají, jakým právem můžeme fackovat svoje dítě a jestli je výprask už týrání. Tento paragraf má rodiče chránit právě před takovýmto nařčením," řekl Pelikán iDNES.cz.

Respekt nelze vynutit zákonem

Ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová ale změnu považuje za absurdní. "Je to přitažené za uši, vzájemný respekt dětí k rodičům a rodičů k dětem se nedá vynutit zákonem, je to věc výchovy," uvedla s tím, že pokud by dítě nějak ohrožovalo své rodiče, mohou si za to oni sami.

"Týká se to extrémních příkladů rodin, kde rodiče zanedbali výchovu. Děti jsou jejich odrazem a pak by zákon chránil rodiče, kteří se sami provinili," dodala.

Změnu v úterý schválil sněmovní ústavně právní výbor spolu s dalšími změnami občanského zákoníku. Kromě rodičovských paragrafů se v občanském zákoníku na Bendův popud změní například to, že rozhodnutí soudu o umístění do dětského domova bude jednou za tři roky přezkoumatelné. Nyní se přezkoumání podle Bendy neprovádí vůbec.

Změny projedná ještě Sněmovna v rámci schvalování občanského zákoníku. "Předpokládám, že drtivá většina věcí z usnesení výboru bude schválena," řekl Benda.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Najdete na iDNES.cz