Nový ministr Chalupa: puntičkář a klausovec, který ekologii neholduje

  12:22aktualizováno  12:22
Budoucí ministr životního prostředí Tomáš Chalupa má pověst pracovitého politika nedotčeného skandály. Politiku jej učil prezident Václav Klaus, s kterým Chalupu pojí například rezervovaný vztah k ekologům. I proto se očekává, že bude ministr pokračovat v kurzu svého předchůdce.

Nový ministr Tomáš Chalupa se netají, že má názorově blízko k prezidentu Václavu Klausovi. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

"Každý den jezdím do práce jinudy, abych zkontroloval, jestli je všude uklizeno. Například tráva by měla být maximálně osmicentimetrová. Nosím s sebou pravítko a přeměřuji ji. Běda, když má dvanáct! Hned volám povolaným. Klidně i v sobotu."

Takto popisoval starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa před čtyřmi lety časopisu Xantypa svůj puntičkářský přístup.

Dnes jako skoroministr životního prostředí o svých představách v novém resortu moc mluvit nechce, dokud se se vším neseznámí.

Ovšem příhoda z ranní cesty do úřadu může naznačit řešení ožehavého problému, jenž ho čeká - boj s kůrovcem na Šumavě. Spíše bude chtít těžit napadené stromy a vysazovat nové, než aby to nechal na divoké přírodě, jak si přejí ekologové.

Svým slovníkem "ekoteroristé" by nezapřel svého politického otce Václava Klause. "Musíme zajistit, že to nebude Brusel, občanská sdružení či ekoteroristé, kteří budou rozhodovat o tom, jakým životním stylem budou Evropané žít," zní Chalupův nejcitovanější výrok z ideové konference ODS před pěti lety.

Ve straně vždy platil za experta na zahraniční politiku. Jen shodou náhod tento šestatřicetiletý muž, který si potrpí na kvalitní oblečení a péči o svůj vzhled, teď míří do čela ministerstva životního prostředí.

Nastupuje sem po místopředsedovi ODS Pavlu Drobilovi, jenž musel resort opustit po skandálu jeho spolupracovníků, kteří na nahrávkách mluví o financování ODS a Drobilovy kariéry z peněz Státního fondu životního prostředí.

Nečas: Pokračování nedogmatického přístupu

Jaký tedy bude Tomáš Chalupa ministr? Stejně jako Drobil bude tento Klausův žák rozhodně dál směřovat v "ódéesáckém" kurzu, což od něj také čeká premiér Petr Nečas. "Chceme pokračovat v nedogmatickém, neideologickém přístupu," řekl v pondělí Nečas. Pro pověst vlády, která se mimo jiné sama nazývá antikorupční, bude důležitější sledovat, jak se vyrovná s aférou po Drobilovi.

Tomáš Chalupa

1974 - 3. června se v Praze narodil

1992 - vstoupil do ODS 1993 - redaktor Denního Telegrafu, dotáhl to na zástupce šéfredaktora 1993-96 - studium žurnalistiky, politologie a historie na UK

1994-2002 - studium práv na UK

1997-98 - mluvčí vlády

2002 - starosta Prahy 6

2010 - poslanec

"Přicházím do situace, se kterou nemám nic společného, což chápu jako výhodu. Nejsem aktérem žádných událostí ani sporů. Pověst ministerstva je otřesena, budu mu chtít vrátit důvěru veřejnosti," řekl včera Chalupa.

Slova zní sice líbivě, ovšem plánované kroky tomu zatím neodpovídají. Především Chalupa moc nepočítá s tím, že by zpátky do čela fondu vzal Libora Michálka. Ředitele fondu, který na korupci upozornil a za trest byl odvolán.

V paranoidní ODS je to zřejmě naprosto neprůchodné, ačkoliv Michálkův návrat žádají oba vládní partneři, TOP 09 i Věci veřejné.

Ekologická sdružení vidí Tomáše Chalupu jako člověka, jenž bude důsledně pokračovat v "odzeleňování" ministerstva.

"On je možná schopný úředník i nezkorumpovaný politik. Nicméně zřejmě plynule naváže na Pavla Drobila. Resort bude veden tak, aby nepřekážel průmyslu, zemědělství a dopravě a nedělal problémy," míní programový ředitel Greenpeace ČR Michal Komárek.

Chalupa odmítl post pražského primátora

Patrně nikdo nemůže pochybovat o tom, že Chalupa je obratným politikem. Stačí ho chvíli poslouchat a je zjevné, že ministerstvo dostane zkušeného rétora. Je otevřený a vychází z kanceláře mezi lidi.

Ani při sázení stromků, ani v hospodě a ani na plese v opeře nebude vypadat jako "Marťan". Kolegové ze strany o něm hovoří jako o pracovitém člověku, který táhl řadu projektů. A co je hlavní - má pověst slušného politika.

Podle jiných názorů je však mužem, který se vyhýbá střetům. Určitě však bude Chalupa i zkušený stratég, který dokáže odhadnout náladu a budoucí vývoj. Už jeho první volba - spolupráce s Václavem Klausem, když byl v letech 1997 až 1998 mluvčím jeho vlády - mu zajistila dobré postavení v ODS.

V pražské frakci strany se při nástupu do funkce místostarosty v roce 1998 spojil s vlivným starostou Prahy 6 Pavlem Bémem, po němž v roce 2002 radnici převzal.

Partnerství s Bémem, který končil mezi Pražany oblíbený, Chalupovi neuškodilo navenek, ale poškodilo ho uvnitř strany. Stal se poslancem a obhájil post starosty, nicméně byl při jarních čistkách demonstrativně odvolán z funkce místopředsedy pražské ODS.

Chalupa mohl loňský rok završit jako primátor. ODS mu tento post nabízela ještě dříve než Bohuslavu Svobodovi. Tehdy ale Chalupa odmítl a mírně se od dříve až "proklínané" partaje distancoval.

"Někdy si média vykládají strategicky kroky, které jen souvisejí s vnitřním rozhodnutím a názorem politika. Nikdy jsem se pražské ODS nevyhýbal. Jen jsem někdy reprezentoval většinové a někdy menšinové křídlo," říká Chalupa.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Hamáček dostal důvěru. ČSSD má teď být levicovým rebelem ve vládě

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Šéf sociální demokracie a ministr vnitra Jan Hamáček dostal důvěru širšího vedení strany. „Je třeba skončit diskusi o...

Filip odrazil pokus o svržení z čela KSČM, vedení odsoudilo kritiky

Ústřední výbor KSČM 20. října hodnotil výsledky strany v komunálních a...

Předseda KSČM Vojtěch Filip ustál na sobotním uzavřeném jednání vedení komunistické strany pokus o odvolání....

Na ulici si všimnete spíše bezdomovce muže než ženy, říká ředitelka Jako Doma

Lenka Vrbová

V České republice žije přibližně 70 tisíc lidí bez domova. Čtvrtinu z nich tvoří ženy, pro které je typické zejména...

Jobs Contact
Senior Java Developer, výrobní systémy (50.000 - 60.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 KčNajdete na iDNES.cz