Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový milionový kšeft exministra Němce. Bude radit VZP s vymáháním dluhů

  21:19aktualizováno  21:19
Advokátní kancelář, ve které má podíl exministr spravedlnosti Pavel Němec, získala další zakázku od instituce kontrolované politiky. Všeobecné zdravotní pojišťovně má v příštích čtyřech letech radit s vymáháním pohledávek. Dostane za to zřejmě přes 100 milionů korun.

Advokátní kancelář Pavla Němce vyhrála tendr VZP. A má mnohé další zakázky pro státní instituce | foto: David Neff

Na lukrativní zakázku, kterou Němcova kancelář získala společně s dalšími dvěma firmami, poukázal Radiožurnál. Společně s právní kanceláří Němec, Bláha a Navrátilová, se na zakázce bude podílet ještě firma exekutora Juraje Podkonického (bývalého šéfa exekutorské komory) a společnost BSP Lawyer Partners. Ta se "proslavila" chybami při vymáhání peněz od neplatičů televizních koncesionářských poplatků. Celkem mají všechny tři firmy dostat od VZP přes 430 milionů korun.

Podle dokumentu, který má Radiožurnál k dispozici, si je pojišťovna vědoma možných rizik celého tendru. Například není jasné, jestli bude vymáhání peněz efektivnější než dosud. Navíc už nyní si pojišťovna dluhy vymáhá sama a je v tom relativně úspěšná. VZP hospodařila s téměř 150 miliardovými příjmy, z nich vymůže víc než 97 procent. Vedení ale pojišťovny podle svého vyjádření přesto očekává, že takto získá více peněz.

"Co má Radiožurnál k dispozici, jsou pracovní materiály, které vynesl někdo ze zaměstnanců VZP," řekla iDNES.cz Anna Veverková z odboru komunikace VZP.

Z dokumentu zároveň vyplývá, že pojišťovna má platit Němcovi a ostatním každý měsíc paušálně několikamilionové sumy, přičemž se ale nebude přihlížet k tomu, kolik skutečně firmy vymůžou.

"Obecně vám k tomu mohu říct, že očekáváme, že vzroste počet vymožených pohledávek. Zvlášť nyní, kdy klesají i kvůli krizi," řekla mluvčí VZP Anna Veverková pro Radiožurnál.

Němec: Já to na starost nemám

Pavel Němec se k tendru nechtěl vyjadřovat. Prý ho má v jeho kanceláři na starosti někdo jiný než on. Podobně přitom argumentoval i u jiných státních zakázek, které jeho kancelář získala. Třeba u té, kterou exministr získal loni u Ředitelství silnic a dálnic. Pro tuto státní instituci má vymáhat nezaplacené mýto a získat tak mnohamilionovou odměnu.

Do tendru na vymáhání dluhů pro VZP se přihlásily tři firmy. Jednu nabídku komise vyloučila, protože podepsala přiložené CD - tendr totiž měl být anonymní. Dalšími účastníky byli slovenští podnikatelé. Jejich nabídka byla ještě dražší než vítězná nabídka.

K samotnému průběhu a vítězi tendru se nechce vyjadřovat ani nikdo z pojišťovny. Předseda správní rady pojišťovny a náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr je prý nemocný, a proto nemůže odpovídat. Další členové správní rady, které Radiožurnál oslovil, jsou zase vázáni mlčenlivostí.

Ředitel Pavel Horák na telefonáty ani SMS zprávy vůbec nereagoval. Celá zakázka je citlivá i proto, že ve správně radě sedí vesměs politici. Většině z nich za několik týdnů končí mandát. Na jaře se také bude volit ředitel pojišťovny.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz