Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový Lískovec rozdělila stavba obchodního centra

  15:15aktualizováno  15:15
B r n o - V centru Brna-Nového Lískovce vyroste do konce příštího roku supermarket. Sporné stavbě, proti jejíž realizaci protestovaly stovky lidí několik týdnů, dala většina novolískoveckých zastupitelů před několika dny zelenou. Zastupitelé se opírají o čerstvý průzkum veřejného mínění. Městská část jím chtěla zjistit, zda lidé supermarket v centru sídliště chtějí, nebo ne. Tři čtvrtiny dotazovaných lidí z Brna-Nového Lískovce v něm uvedlo, že výstavba obchodního centra je dobrá.

BYL PRŮZKUM SUGESTIVNÍ?

Proti způsobu dotazování při průzkumu ovšem vystoupili opoziční zastupitelé i nezávislí odborníci. Ti zohledňují protest zhruba šesti set lidí, kteří v petici odmítají stavbu a žádají koncepčnější řešení takzvaného centra Nového lískovce.

"Průzkum byl sugestivní a dokonce jeden z koaličních zastupitelů na jednání připustil, že byly otázky kladeny v zájmu toho, kdo chce supermarket stavět. Kdyby stála otázka jasně, lidé by nikdy nestáli o nekulturní centrum svého sídliště," řekl opoziční zastupitel Tomáš Denk.

"Podle průzkumu si většina myslí, že nové obchodní centrum zkvalitní nákupy v Novém Lískovci. Nerozumím tomu, proč by měly být otázky sugestivní," reagoval starosta městské části Brno-Nový Lískovec Jiří Střechovský.

Martin Ander z katedry aplikované matematiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity ovšem průzkum rovněž zpochybnil. "Otázky jsou zavádějící. Výzkum má hodnotu papíru, na kterém je vytištěn. Zastupitelé by se v žádném případě neměli o takový výzkum opírat. Není přece možné se při tak konkrétním problému ptát na obecné otázky, zda lidé preferují při nakupování hypermarket či koloniály," uvedl Ander k výzkumu mezi lidmi z Nového Lískovce.

Podobný názor má i socioložka Kateřina Lišková, která se bouřlivého tříhodinového jednání zastupitelstva před několika dny zúčastnila.

REAKCE: DOTAZY BYLY POLOŽENY SPRÁVNĚ

"Zastupitelstvo vybralo ze svých řad tři lidi, jež měli s firmou probrat otázky, které v průzkumu zazní. Jsem přesvědčen o tom, že byly položené správně. Firma byla s problémem seznámena a otázky navíc s některými zastupiteli konzultovala," uvedl místostarosta Brna-Nového lískovce Oldřich Kala.

Ředitel firmy Augur Consulting, jež měla průzkum veřejného mínění na starosti, jakékoliv pochybení v metodologii či v kladení nevhodných otázek odmítá. "Metodologie průzkumu byla dodržena tak, jak bylo uvedeno v nabídce pro výběrové řízení. Celkem jsme se ptali osmi set lidí, což je v desetitisícovém sídlišti více, než je pro reprezentativní výsledky potřeba. Městská část byla rozdělena podle volebních okrsků, jež byly ve vzorku dotázaných zastoupeny podle počtu obyvatel," vysvětlil postup firmy její ředitel Marián Svoboda.

"Hned od počátku jsme si uvědomovali, že výstavba obchodního centra je velmi citlivou a politickou záležitostí. Proto jsme zkoumali tuto problematiku nikoliv jednou, ale několika otázkami. Současně byly dotazovaným lidem předloženy nákresy a architektonický návrh obchodního centra. Jednoznačně je proto možné vyvrátit sugesci nějakého názoru," řekl Svoboda.

JE V TOM POLITIKA

Závěrečná zpráva byla koncipována podle požadavků politiků v podobě názorných grafů. "Absolutní čísla máme samozřejmě k dispozici. Připravovaná výstavba obchodního centra byla v Novém Lískovci politicky vyhraněným tématem a zpochybňování výsledků opozicí je u takových politických záležitostí obvyklé, " uvedl Svoboda.

K rozhodnutí zastupitelů brněnské části Nový Lískovec se vyjádřil i Útvar hlavního architekta. "Neznáme poslední verzi návrhu plánované stavby. Bude škoda, pokud zastupitelé nevyužijí možnosti, aby na místě stála budova nabízející lidem v okolí nejen potraviny, ale i kulturní, sportovní a společenské vyžití. Budova by mohla být vícepodlažní a svým řešením přispívat k celkové kultivaci prostoru a zlepšení prostředí v sídlišti," uvedla Olga Zemanová z Útvaru hlavního architekta.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...Najdete na iDNES.cz