Nový lék nemůže k lidem

  • 3
Nový lék proti leukemii je na světě: jmenuje se Glivec a zdá se, že hodně pomáhá pacientům s určitým typem choroby, byť dlouhodobé výsledky jsou zatím velkou neznámou. Objevil se jiný problém: Jak lék dostat ke všem pacientům, jimž by mohl pomoci? Kdo ho zaplatí a komu, není totiž dosud jasné. Ve hře je milion čtyři sta tisíc korun na jednoho pacienta ročně, nemocných je do roka aspoň sto.

Tedy finanční zátěž pro zdravotní pojišťovny, jež se brání, aby se předepisování gliveku nekontrolovaně pustilo ze řetězu. A naopak slušný profit pro výrobce, jehož zájem je zcela opačný - pomocí optimistických zpráv o léku zvýšit poptávku po něm.
A uprostřed mezi tím konkrétní osudy lidí s leukemií.

Osmapadesátiletému sociologovi z Prahy Bohumilu Boškovi odhalili lékaři chronickou myeloidní leukemii loni v říjnu. Nasadili standardní léky, ale bezvýsledně. "Před čtrnácti dny jsem se dozvěděl, že jedinou alternativou je zkusit glivec. Avšak minulý týden mi lékař sdělil, že z rozhodnutí pojišťovny a ministerstva bych musel do nemocnice, abych mohl lék dostat," říká Boška.

Jít si lehnout do nemocnice považuje za postavené na hlavu: jak říká, stále žije aktivně a snaží se pracovat. Takto by odešel, zcela frustrován, do izolace. O zbytečných nákladech pro pojišťovnu, která musí hradit nemocniční pobyt lidem, kteří ho vůbec nepotřebují, ani nemluvě.

Boška ani jeho ošetřující lékař se nemýlí - pojišťovna prozatím skutečně svolila s používáním léku výhradně v nemocniční péči, aby zabránila jeho širokému předepisování. Lék totiž zatím nebyl v Česku úředně registrován, nemá tedy určeny přesné léčebné indikace, ani regulovanou cenu. Nemocniční léčba zároveň šetří pojišťovně peníze i v tom, že ji platí nemocnice samy ze svého.

"Je to výsledek měření sil: výrobce měl pod vlivem předběžných výsledků studií velké představy - a pojišťovna ze stejného důvodu zase velké obavy, že neuhlídá náklady," hodnotí poněkud absurdní situaci jeden z účastníků jednání o úhradě léku, který si nepřál být jmenován.

Někteří pacienti již dnes glivec dostávají, aniž by museli nutně ležet v nemocnici. Jsou to ti, kteří byli zařazeni do studie, v níž firma testuje lék. Výsledky budou podkladem pro registraci ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv, skončit má do jara.
O způsobu hrazení pojišťovnami se však rozhodne nejdříve v červenci.

Lék se testuje ve dvou nemocnicích - v Hradci Králové a v Olomouci. Pacientům platí lék výrobce, firma Novartis. A ačkoli to odmítá výslovně potvrdit, bude patrně platit i nadále - je totiž slušným pravidlem, že lidem ve studii hradí firma léčbu do doby, než se vyjasní financování.

"Firma slíbila, že do července se pokusí zaplatit lék těm pacientům, kteří jej brali v rámci testů," řekl šéf hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Karel Indrák. Ostatní pacienti zatím podle něj budou muset počkat.

"Pravidla totiž byla stanovena tak, že pacient musí být hospitalizován a lék nemocnice zaplatí ze svého rozpočtu. To je absurdní ze dvou důvodů. Jednak bychom zbytečně ukládali na lůžka lidi, kteří ač mají vážnou nemoc, jsou jinak v dobrém stavu a běžně pracují. A za druhé, nemocnice na tento lék z paušálu nemá," tvrdí vedoucí transplantační jednotky Edgar Faber.

To je zřejmě i důvod, proč se lékaři nesnaží použít známý trik: dát pacientovi lék domů a v nemocnici ho prostě nedržet. Finančně by na to totiž doplácela nemocnice. Kdyby se směli nemocní léčit ambulantně, platila by to pojišťovna zvlášť.
Pojišťovně vadí, že stanovila nějaká pravidla a lékaři se snaží postupovat jinak.

"Lék je požadován pro ambulantní použití a pro jiné diagnózy se zdůvodněním, že se to tak v USA dělá. Na revizní lékaře je vyvíjen tlak," stěžuje si Všeobecná zdravotní pojišťovna v interním sdělení.

"Je to nepěkná politika ze strany firmy, pacientům jsou vkládány velké naděje a my jsme pak ti zlí," řekla vedoucí oddělení léčiv VZP Ludmila Honzáková. "Něco podobného udělala firma v Británii a tisk to označil až za nevhodné chování." Podle Honzákové má glivec tím, že dosud není registrován, zcela volnou cenu.

"Máme zkušenost, že v takových případech bývá cena o deset procent vyšší než v zahraničí. Když pak jednáme o podmínkách úhrady, podaří se nám cenu stáhnout třeba až o třicet procent," uvedla.

Firma Novartis ve svém stanovisku sdělila jen tolik, že se od počátku snažila zpřístupnit lék těm nemocným pacientům, u nichž selhaly doposud známé léčebné postupy.

Dosud lékaři léčí pacienty s leukemií nejčastěji interferonem. To je sice o stovky tisíc levnější než léčba glivekem, ale pro mnoho lidí má řadu vážných vedlejších účinků.
Edgar Faber z olomoucké nemocnice vzpomíná, že se i v případě interferonu pojišťovna před časem bránila jeho proplácení.

Před rokem 1989 neměli pacienti v České republice interferon vůbec, ač se jím jinde běžně léčilo. "Nedovážel se k nám, protože byl drahý a stát na něj neměl," dodal Faber. Jak připustil, i tehdy byla cena interferonu o dost vyšší, než je dnes.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video