Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový lék na rakovinu? Možná se rodí právě teď v Olomouci

O l o m o u c - Bezmála o zázraku dnes může mluvit člověk, který nikdy neztratil příbuzného či přítele kvůli nejhorší nemoci současnosti - rakovině. Naději všem, kteří smrtelnou nemocí trpí, nyní mohou dát výsledky práce olomouckých lékařů. Po pěti letech zkoumání chtějí už letos na nevyléčitelně nemocných začít testovat zcela nový lék proti rakovině. Bude to pravděpodobně vůbec poprvé, kdy se látka s protirakovinným účinkem má začít podávat pacientům v České republice jako prvním.
O povolení ke klinickým zkouškám se lékaři chystají žádat Státní ústav pro kontrolu léčiv na podzim. Rozhodnutí by tak mohlo podle všeho padnout už do konce roku.
ZÁZRAK Z ROSTLIN
Olomoucký lék není žádným vylepšením současných preparátů, ale naprosto novým léčivem.
Objevili jej před pěti lety zcela náhodou vědci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky, když zkoumali látky, které podporují růst rostlin. Spolu s biologem Jaroslavem Veselým (Univerzita Palackého) a francouzským biologem Laurentem Meijerem zkoušeli chemické deriváty rostlinných hormonů, které v podstatě fungují stejně jako anabolika pro sportovce, i na buňkách savců. Byli překvapeni. Jedna z látek totiž reagovala naprosto opačně. "Doslova nás to šokovalo. Látky s těmito účinky se hledají už mnoho let. A najednou jsme ji měli - látku, která dokázala zastavit buňku v určitých stadiích dělení," vzpomíná rostlinný fyziolog Miroslav Strnad z Ústavu experimentální botaniky v Olomouci. "Byla to prostě náhoda, ale tak už to ve vědě bývá." Látka, později pojmenovaná olomoucin, je derivátem adeninu - součásti nukleových kyselin, které jsou obsaženy přímo v každé lidské buňce. "Působí v podstatě tak, že blokuje enzymy, které jsou v rakovinotvorných buňkách zodpovědné za to, že se buňky začnou nekontrolovaně množit," vysvětluje Marián Hajdúch, vedoucí laboratoře experimentální medicíny Dětské kliniky olomoucké fakultní nemocnice. Právě v této laboratoři se látky s protirakovinnými účinky "potomci olomoucinu" testují.
Na vývoji nového léčiva pracuje už několik let celkem asi čtyřicet lidí, většinou z Olomouce. Chemici vyrobili už stovky derivátů původního olomoucinu a lékaři již otestovali všechny deriváty i na zvířatech. Protirakovinné účinky zjistili sice u více látek, ale pouze jedinou, která vypadá nejslibněji a je téměř netoxická, chtějí vědci testovat na lidech. Látku nazvali opět příznačně - bohemin.
O OLOMOUCINU VĚDÍ I KAPACITY
Vývoj zcela nového léku, jak se o něj snaží v Olomouci, je sice unikátní, ale také je během na dlouhé tratě. I v zahraničí trvá tento proces běžně deset až dvacet let. Na olomoucinu a jeho derivátech zatím vědci z Olomouce pracují "pouhých" pět.
Přesto se o něm už nyní sice opatrně, leč optimisticky vyjadřují i známé medicínské kapacity. "Na rozdíl od jiných propagovaných zázračných léků může právě tento skutečně fungovat a má perspektivu," říká například Pavel Klener, předseda České onkologické společnosti a přednosta 1. interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.
"Je důležité, že náš výzkum přinesl něco takového. Farmaceutické firmy se snaží vyrobit další deriváty léků proti rakovině, které by měly menší nežádoucí účinky. Toto je ale originální léčivo," tvrdí šéf onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Luboš Petruželka, ale zároveň jedním dechem varuje: "Je předčasné mluvit o boheminu jak o zázraku. Je spousta léků, u kterých jsou výsledky testů na zvířatech dobré a v klinické praxi se zcela nepotvrdí," soudí onkolog Petruželka.
BOHEMIN ÚTOČÍ PŘÍMO PROTI ZHOUBNÝM BUŇKÁM
Každých deset let v zemi stoupne počet nemocných, kteří trpí rakovinou, o čtvrtinu. "Když na začátku století napsal jeden lékař knihu o zhoubných nádorech plic, hned v úvodu si posteskl: Nejsem si jistý, zda jsem ji měl vůbec psát. Je to onemocnění, které je natolik vzácné, že možná ani nemá smysl se jím zabývat. Dnes sto let poté - je rakovina na prvním až druhém místě v příčinách úmrtí," srovnává lékař Hajdúch.
V současnosti je ale medicína schopna vyléčit až šedesát procent lidí, u dětské leukémie dokonce více než osmdesát procent. "Ani tento lék určitě nebude znamenat konec rakoviny v Čechách. Není to tak jednoduché jako v tom filmu s vodníky. Žijeme v horším životním prostředí, máme jiný styl života a tuto nemoc také dědíme," tvrdí Hajdúch.
Představa, že se někdy objeví lék na všechny druhy rakoviny, je podle vědců zcela mylná. "Nádorů je obrovské množství. Cytostatika působí asi proti pěti procentům nádorů, a pokud by se ukázalo, že některá nová látka vyléčí třicet či čtyřicet procent druhů rakoviny, byl by to obrovský úspěch. Navíc rakovina se dá úspěšně léčit pouze v určitých stadiích. Vždycky budou limity," říká botanik Strnad.
Bohemin a jemu podobné látky budou možná schopné vyléčit nejen nádory plic, ale i jiné druhy zhoubných nádorů. "Naše předběžné výsledky ukazují, že tyto látky působí proti většině lidských nádorových onemocnění, včetně leukémií a solidních nádorů. Tyto výsledky jsou však od laboratorního stolu a přesně nám to řeknou teprve klinické zkoušky," říká lékař Hajdúch. Nové léčivo má také velmi málo vedlejších účinků. Právě v tom je klíčový rozdíl mezi Boheminem a současnými cytostatiky. Vědci po všech testech tvrdí, že zatímco pacientům po současných preparátech například vypadávají vlasy, po aplikaci nových látek, a to i v koncentracích mnohonásobně přesahujících léčebnou dávku, bude tkáň postižena pouze minimálně.
"Nové preparáty jsou poměrně specificky namířeny proti nádorovým buňkám. Využívají genetických defektů, které se v nádorových buňkách nacházejí. Nádor tak vlastně doplácí na svoji zhoubnou povahu," vysvětluje Hajdúch. S určitou nadsázkou lze podle něj tvrdit, že tato skupina látek představuje jednu z prvních generací protinádorových léčiv, která postihují samotnou příčinu zhoubného bujení.
MÁ BOHEMIN ŠANCI?
Olomoucký objev půjde na své "přijímací zkoušky" na podzim. Jakou má šanci, že uspěje? "O tom, že existuje olomoucin, víme. Nejsme ale informováni o podrobnostech. Proto si nedovoluji odhadnout, zda údaje postačují k tomu, aby bylo možné přistoupit ke klinickým zkouškám," říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Milan Šmíd. Proces, během něhož se posuzuje, zda povolit zkoušení léčiva na lidech, nebo ne, trvá šedesát dní.
Léčivo by tedy mohli teoreticky lékaři začít podávat nevyléčitelně nemocným už letos. "Vše záleží na tom, jestli budou podklady úplné," doplňuje ředitel Šmíd.
Podle jeho statistik dá ústav obvykle pouze 25 až 40 procentům žádostí zelenou k dalším testům.
Statistiky říkají také to, že pouze jedna z 1000 až 10 000 testovaných látek se uplatní v klinické praxi. "Povolujeme testování jen v případech, kdy je zajištěna bezpečnost pacientů a celkový přínos výzkumu nepřevyšuje riziko, kterému jsou vystaveni," zdůrazňuje Šmíd.
KDY SE DOČKÁME NOVÉHO LÉKU
Klinické zkoušky jsou ale pro léčivo pouhým začátkem. Než z něj bude lék pro nemocné běžně dostupný, čekají jej i jeho objevitele další dvě fáze výzkumu. A ty budou trvat ne dny či měsíce, ale léta. Je totiž naprosto nezbytné vyzkoušet, jak účinná je látka například při léčení různých druhů nádorů a jak působí v kombinaci s jinými léky a léčebnými postupy. Kdy se tedy nemocní dočkají nového léku? "Právě teď je to velmi předčasná otázka," brání se odpovědi lékař Hajdúch.
"V optimálním případě za pět let, ale může to být klidně až za deset let," míní lékař. Možná, že jeho výrobu zkomplikuje ještě jiná věc - peníze.
Odborníci odhadují, že vývoj protinádorového léčiva nové generace stojí v zahraničí 400 600 milionů dolarů. "To je pro nás zcela nepředstavitelná suma.
Peníze a nejen na vývoj protinádorových léčiv jsou zcela nepostačující," říká Hajdúch. Vědci předpokládají, že po prvních klinických zkouškách budou muset objev a dalších vývoj léčiva podstoupit zahraničním farmaceutickým firmám.
"Je to jedině dobře, že do dalšího vývoje někdo investuje peníze a bude z toho dobrý lék.
Žádná farmaceutická firma v zemi stejně není stoprocentně česká. I kdybychom chtěli předat další výzkum Lachemě, Galeně či Léčivům, dávali bychom jej už vlastně zahraničním vlastníkům," vysvětluje Strnad.
"Jsme stále zvyklí na takové to národní hrdinství. Dnešní svět je ale propojený. Nálepku České republiky léčivo neztratí, i když se třeba nakonec bude l ék prodávat pod jiným názvem. Nakonec účinná látka, která na něm bude uvedena, se jmenuje bohemin. A to je dost k národní hrdosti," soudí botanik Strnad.
V zahraničí je velká část výzkumu rakoviny (až polovina) placena ze soukromých zdrojů, zejména nadací. Také skupina vědců z Olomouce založila Nadaci pro výzkum rakoviny. A to nejen proto, aby měla peníze na výzkum svého nového léčiva. "Shromažďujeme peníze na výzkum rakoviny a rozdělujeme je mezi týmy grantovým způsobem," potvrdil Hajdúch.
Už nyní izolovali vědci v olomouckých laboratořích další podoby boheminu, které jsou podle nich dokonce pětsetkrát účinnější.
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...