Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V kauze alkoholu jsme zaváhali, přiznal nový hygienik

  19:12aktualizováno  19:12
Česko má od úterý nového hlavního hygienika. Obviněného Michaela Víta nahradil Vladimír Valenta, který přiznal, že v případě otrav metylalkoholem důležité informace neproudí tak rychle, jak by měly. Pomoci může nový portál, který Valenta inicioval ještě v roli krajského hygienika.

Nový hlavní hygienik Vladimír Valenta | foto: Radek PetrášekČTK

"Dozor v kauze metylalkohol i před ní byl prováděn správně. Přesto si dovoluji říci, že hygienická služba zaváhala. Zaváhala ne v kauze metylalkohol, ale v kauze alkohol, z níž kauza metylalkohol vyplynula," řekl Valenta. Narážel tak na velkou spotřebu alkoholu v Čechách a to, že pití je obecně vnímáno ve společnosti velmi tolerantně.

Podle něj hygienici mají informace o spotřebě alkoholu, o tom, jak je dostupný i jaké zdravotní dopady jeho popíjení má. "S daty jsme ale bohužel nepracovali, jak by bylo potřeba. Dostatečně jsme nekřičeli a neargumentovali politikům, nepřesvědčovali veřejnost, že je s tímto problémem potřeba něco dělat," podotkl Valenta s tím, že existují rezervy v podpoře zdraví. Proto na ni chce ve své nové funkci hlavního hygienika klást větší důraz.

Stejně tak by podle Valenty Česko mělo sjednotit dozor nad bezpečností potravin, mezi které se v tomto pojetí řadí i alkohol. Nyní se na bezpečnosti potravin podílí například potravinářská inspekce, veterinární správa, celníci, hygienici či hasiči a policie.

Úřadům mohou pomoci informace v mapách

Jako příklad vhodného kroku novinářům stručně představil aplikaci, kterou vytvořili hygienici v jeho domovském Libereckém kraji za pomocí hasičů a dalších institucí, jež se podílejí na kontrolách v kauze metylalkoholových otrav.

Aplikace, která institucím pomohla v kauze otrav metyalkoholem

Aplikace, která institucím pomohla v kauze otrav metyalkoholem

Hygienici či inspektoři a celníci informace posílali do takzvaného geografického informačního systému. V něm se data propojila a po kliknutí na konkrétní lokalitu se instituce zpětně dozvěděly, kolik kontrol proběhlo a s jakými výsledky. Do aplikace mají přístup jen záchranáři, inspektoři či hygienici. Veřejnost ne.

"Kterýkoliv dozorový orgán, ať už hygiena, živnostenský úřad, celní správa, potravinářská nebo obchodní inspekce, si kliknutím otevřely informaci o tom, co o alkoholu již bylo zjištěno. Takže dříve, než naši pracovníci vyjeli do terénu, věděli, co v dané oblasti bylo za problém a co tam zjistily další instituce, což byla ohromná pomoc," popsal Valenta.

Rychlost předávání informací mezi úřady je přitom důležitá. Čím dříve si je dokážou předat, tím rychleji může přijít konkrétní opatření. A tedy i menší riziko ohrožení zdraví lidí.

Kromě Libereckého kraje aplikaci využívají i instituce na jihu Moravy. Podle Valenty je využitelná po celé zemi, aniž by si vyžádala nějaké mimořádné investice. Aplikace totiž propojuje vzájemně jen to, čím už úřady disponují.

Odvolaný Vít bude i nadále pracovat pro stát

Vládou odvolaný Michael Vít, který funkci vykonával před Valentou, podle ministra zdravotnictví bez práce nezůstane. "Je velmi pravděpodobné, že bude šéfem některého z odborů na Státním zdravotním ústavu," řekl Leoš Heger.

Podle Hegera v případě Státního zdravotního ústavu nepůjde o politický post, proto bude ctěna presumpce neviny. Vít zatím nebyl obžalován a jeho vyšetřování pokračuje. Kvůli obvinění ze dvou trestných činů měl ve funkci hlavního hygienika půl roku neplacené volno. Datum Vítova nástupu do nového zaměstnání zatím není určeno.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz