Nový zákon o generální inspekci by měl změnit i využívání odposlechů. (Ilustrační snímek)

Nový zákon o generální inspekci by měl změnit i využívání odposlechů. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nový hlídací pes policistů se rodí ztěžka, bude to kolos za 279 milionů

  • 74
Vznik zákona o Generální inspekci, která má kontrolovat policisty, celníky a vězeňskou službu, připomíná těžký porod kolosálního hlídacího psa. Na nutnosti zřídit nový úřad se shoduje celá koalice. Zatím však není jisté, jak sbor zaměstnávající stovky lidí a disponující řadou pravomocí bude vypadat.

Návrh z dílny ministerstva vnitra, který má iDNES.cz k dispozici, počítá s tím, že Generální inspekce bude mít 335 lidí, z toho 60 civilistů. Kompletně by převzala všechny zaměstnance stávající policejní inspekce, deset lidí z Vězeňské služby a devět z celní správy. Celkem kontrolní kolos nabude o 90 lidí.

Dva roky příprav

O Generální inspekci se mluví od roku 2009. První návrh tehdy připravil ministr vnitra Ivan Langer. Nová verze je nyní v připomínkovém řízení. Konečnou verzi musí schválit vláda a parlament. Podle vnitra by inspekce měla fungovat už od příštího roku.

Každý rok bude fungování inspekce stát daňové poplatníky 279 milionů, prvotní investice do jejího vybavení si vyžádá 46 milionů. Značná část peněz se ušetří zrušením inspekce na vnitru, spravedlnosti a financích, přesto bude "generálka" stát o miliony více, než činí součet výdajů současných složek.

Právě peníze vidí jako problematický bod také první náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar. "Otázka, kolik peněz navíc si nová inspekce vyžádá, bude rozhodně předmětem debaty," řekl iDNES.cz Salivar, který se na vzniku návrhu zákona podílel.

Za peníze navíc bude inspekce řešit i prohřešky civilních zaměstnanců kontrolovaných složek a na rozdíl od současného stavu nahradí v řadě případů práci státního zástupce.

Kdo vybere šéfa?

Největší nejasnosti jsou kolem otázky, kdo bude jmenovat jejího šéfa, jenž by měl funkci vykonávat pět let. Zmatky kolem odvolávání policejního prezidenta Oldřicha Martinů ukázaly, jak pečlivě se musí formulovat paragrafy upravující systém jmenování a odvolávání.

Šestice variant, které návrh obsahuje, se pohybuje od verze 1a, kdy o řediteli rozhoduje pouze vláda, přes změkčující verze vyžadující schvalování poslanci až k verzím 3a a 3b, kdy šéfa inspekce jmenuje prezident na návrh vlády.

Už delší dobu se spekuluje, že jméno ředitele generální inspekce bylo předmětem dohody mezi ODS a Věcmi veřejnými při tvrdých jednáních o postu policejního prezidenta. Údajná dohoda pak stanovila, že policie zůstane Johnovi, ale inspekce bude pod vlivem ODS a Petra Nečase.

Odposlechy a ochranou svědků za větší důvěru

Vnitro si od zavedení generální inspekce slibuje větší důvěru v policii a právní řád. Současný stav kontroly, kdy úplatné policisty vyšetřují jejich kolegové podřízení ministru vnitra, totiž kritizují všichni - od občanů přes nevládní organizace po ombudsmana. Například v roce 2004 bylo o řádném vyšetření zločinnosti policistů přesvědčeno jen 34 procent lidí.

Vyšetřování policistů i dalších ozbrojených mužů zákona je totiž velmi zvláštní. Zločinci jsou v těchto případech lidé, kteří velmi dobře znají všechny metody a postupy práce svých protivníků. Zákon to trefně nazývá trestnou činností profesionálů.

Nový zákon by to měl změnit, například při využívání odposlechů. Pro všechny policisty je zajišťuje útvar zvláštních činností, v němž však pracují ... policisté. Zákon proto navrhuje, aby generální inspekce o odposlechy žádala podobně, jako to dělají tajné služby.

Přesný postup v návrhu zákona není. "Odposlechy si zajišťujeme sami. Pokud ale některé informace tajná služba od policie potřebuje, nespecifikuje, o jakou osobu se zajímá, a žádá o více informací najednou, aby nešlo rozklíčovat, co je konkrétně zajímá," popsal jeden z postupů bývalý zpravodajec, který si nepřál být jmenován.

Další novinkou v navrhovaném zákoně je povinnost, aby i generální inspekce chránila své svědky, kterým hrozí nebezpečí. O jejich umlčení by totiž usilovali ne obyčejní zločinci, ale policisté s přístupem k citlivým osobním datům a do tajných databází.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video