Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový herní zákon je bojem o sociální dávky

  14:01aktualizováno  14:01
Do parlamentu míří nový návrh nového herní řádu. Existenci herních automatů by měl ovládat stát, tedy ministerstvo financí. Výtěžek z tohoto provozu by měl od roku 2009 inkasovat kraj. Ten by měl výtěžek dále rozdělovat. Obce tuší, že by přišly zkrátka. Například by přestaly vydělávat na Romech.
Gambler, herna, automat

Gambler, herna, automat | foto: Profimedia.cz

Obec Svitavy má roční příjem přes pět milionů z herních automatů. Obec Litvínov několikanásobně vyšší. Přesto Litvínov uvažuje o omezení heren. Některé obce se už v minulosti pokusily herny naprosto zakázat. Nebránili se občané, naopak, bránili se podnikatelé. Podnikatelé, kteří vydělávají na závislosti jedinců na blikajících monstrech.

Člověk, který hází poslední peníz, je (nebo vesměs už jen býval) otcem, nebo i matkou dětí. Závislost se stala jediným sředobodem jeho života, kašle na rodinu, kašle na děti, někdy dokáže i ublížit, aby získal další mince do blikavého žrouta. Že metabolismus stroje vydá mince jen občas a jen nepatrný exkrement vloženého žrádla, je asi každému zdravému člověku jasné. Zbytek jde do kapsy podnikateli a obci.

Kdo jsou ti lidé stojící kolem automatů? Ve velkých městech zde najdeme všehochuť, dovolím si však tvrdit, že žádný z nich nežije ve spokojené rodině. V nejlepším případě hrou zabijí čas, v horším případě vztahy. Početně největší skupinou jsou ale Romové. Největší nával v hernách je v den výplaty sociálních dávek.

Je známý fakt, že Romové nemívají obálky, kam v den příjmu rozdělí finance na další dny. Pokud peníze nezmizí v kapsách lichvářů – mluvme i o různých bohulibě se tvářících úvěrových institucích – a nepromění se v pamlsky a k životu nepotřebná pozlátka, protečou právě do automatů.

Automaty se tedy stávají pouze přerozdělovadlem státních peněz, čti – jak tento termín nemám ráda – peněz daňových poplatníků. Polopaticky: Ministerstvo práce a sociálních věcí vyplatí sociální dávky. Ty se pak vrací možná velice sporadicky ve formě daní zpět do státní pokladny. Kus z těchto sociálních dávek urve však obec z provozu heren. Nyní však hrozí, že o tento příjem přijde. Obce neříkají nahlas druhou část svých obav. V obci zůstanou problémoví občané, aniž by z nich obec měla jakýkoli profit.

Existence herních automatů je přímo závislá na přítomnosti zmíněných skupin obyvatelstva. Čím početnější romská komunita, tím větší příjem obce. Jistě, některé radnice trpí tyto skupiny právě jen díky příjmům, de facto úplatkům, od státu. Ty zahrnují příspěvek na obyvatele a též zmíněný sekundární podíl automaty proteklých dávek. Obávám se, že bez těchto "pobídek" nucený exodus romských obyvatel do odlehlých regionů bude stoupat.

Sociální práce s těmito skupinami, která je naprosto nutná, se v sociálně, a zejména též v prostorově odloučených komunitách provádí velice obtížně. Obce i stát by měly společně zakotvit povinnost existence a též dobré financování úměrného počtu terénních sociálních pracovníků. Nikoli existenci herních automatů. Je známo, že úspěch integrace je přímo závislý na kvalitě i kvantitě sociální práce.

Nynější námitka obcí, že stát přeci nemůže rozhodovat o umístění heren, protože konkrétní lokalitu nezná, je směšná. Nebezpečí blízkosti školy, kterou uvádí jako teoreticky státem vybrané kritické místo, je absurdní. Děti bydlí po celé obci a cestou domů jistě na nějakou tu hernu stejně narazí.

Ctím obce, které jsou ochotné se sekundárně automaty získaných sociálních dávek vzdát tím, že automaty prostě nepovolují. To by mělo by jedním z důležitých kriterií pro výběr lokality, kde bude působit "Agentura" Džamily Stehlíkové.

Nepodpořila bych ani nový herní zákon. Kraje rozhodně nebudou mít zájem řešit sociální situaci rodin ani jiné bolesti ve vzdálených místech a zcela přirozeně budou automaty proprané dávky investovat do vizuálně efektnějších projektů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz