Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový etický kodex má čínské komunisty očistit od kapitalistických moresů

  15:40aktualizováno  15:40
Čínská komunistická strana vydala po třinácti letech nový etický kodex. Ve dvaapadesáti bodech funkcionářům zakazuje spekulace s majetkem a marnotratné rozhazování. Kodex má především utlumit rostoucí korupci místních stranických bossů.

Ilustrační foto | foto: AP

Korupce je mezi čínskými komunisty stále vážnějším problémem a už i prezident Chu Ťin-tchao několikrát věštil, že by mohla vést k nespokojenosti lidí a podkopat legitimitu všemocné strany.

CO NESMÍ ČÍNSKÝ KOMUNISTA

- Kupovat drahá auta
- Stavět nákladná sídla místních vlád
- Cestovat do zahraničí
- Rozhazovat za opulentní recepce
- Utrácet horentní sumy za pohřby nebo svatby
- Mít profit z uzavírání smluv
- Zvýhodňovat svoji rodinu

Teď se stranické špičky rozhodly s hříchy místních komunistických předáků rázně zatočit a po třinácti letech vydaly nový etický kodex, který vyjmenovává dvaapadesát věcí, jichž by se správný čínský komunista nikdy neměl dopustit.

"Kodex by měl zaručit poctivé vládnutí, zlepšit boj proti korupci a vytvořit čistou vládu," uvedla centrální komunistická komise v prohlášení. Zároveň varovala, že porušení pravidel může vést až ke kriminálnímu vyšetřování.

Centrální komise to myslí s bojem proti "kapitalistickým nešvarům" vážně a hodlá se zaměřit i na prevenci. Lokální partajní lídři se tak budou učit korupci rozpoznat a vzdorovat jí. Strana slibuje i přísnější kontroly.

Straničtí bossové se vymykají z rukou

V posledních letech se korupce na lokální úrovni nezadržitelně šíří a v mnohém připomíná praktiky z ryze kapitalistických států. Místní bossové využívají svůj vliv k přijímání úplatků, zvýhodňování vlastní rodiny nebo spekulacím s majetkem.

NAZÍ ÚŘEDNÍCI

Jsou to funkcionáři, jejichž rodiny žijí mimo Čínu. V Číně nyní evidují kolem čtyř tisíc zkorumpovaných straníků, kteří ze země utekli mezi lety 1978 až 2003. S sebou zároveň odvezli 50 miliard dolarů. Za hranice vždy nejdříve poslali své blízké a pak za nimi sami přijeli.

Stranická sídla v některých provinciích je snadné si splést si s luxusními pětihvězdičkovými hotely a místní komunističtí šéfové se po městě prohánějí v přepychových autech. Všechny tyto kapitalistické moresy nový kodex zapovídá.

Příručka zakazuje marnotratné svatby stejně jako okázalé pohřby. Komunisty zrazuje od cest do zahraničí i přijímání drahých darů.

Funkcionáři se mají především věnovat službě lidu. Na speciální kontrolu výdajů se také mohou těšit takzvaní "nazí úředníci". (viz rámeček)

Korupce místních straníků při výstavbě v provinciích se naplno ukázala při zemětřesení v roce 2008, kdy spadly tisíce škol, zatímco například vládní budovy zůstaly neporušené. Aktivisté poukazují na to, že úplatky od stavebních firem jsou v Číně vůbec nejrozšířenější.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz