Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvořák představil radním dětskou ČT3, nový kanál si vyžádá 200 milionů

  13:48aktualizováno  13:48
Ředitel České televize Petr Dvořák ve středu představil radním vize pro nový kanál. Bude určen dětem od čtyř let. Náklady na spuštění a provoz budou nejméně 195 milionů korun. Záměr Dvořákovi ještě musí posvětit Rada ČT.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Petr Dvořák plánuje tři varianty, jak by nový dětský kanál mohl fungovat. "Levnější varianta znamená úměrně menší počet premiérových pořadů v roce, v létě vysílání repríz a nižší počet premiérové vlastní tvorby. V optimální variantě počítá ČT s náklady 232,6 milionu korun. V nejlevnější variantě jsou náklady vyčísleny na 195,5 milionu korun," stojí v tiskové zprávě České televize.

Česká televize chce za tyto peníze vytvořit v pořadí pátý kanál veřejnoprávního média. Ten by měl vysílat tvorbu ČT doplněnou animovanými a rodinnými filmy, dobrodružnými seriály a pohádkami nakoupenými v zahraničí. Nabídku okoření televize inspirací z komerční sféry, neboť slibuje, že součástí vysílacího schématu budou také dětské talentové show.

Večerní zahraniční pořady bude televize v drtivé většině vysílat v původním znění s titulky. "Nový dětský kanál se v zásadě bude chovat jako jeden velký jazykový kurz," slibuje ČT.

"Snažili jsme se sestavit takový program vysílání, aby děti bavil, zároveň jim nenásilnou formou přinášel i poznání a mohly se ho přímo účastnit prostřednictvím internetu a dalších moderních technologií," komentoval přípravy na ČT3 Dvořák.

Odkud si televize stáhne zhruba 200 milionů na roční provoz ČT3, zatím ředitel neupřesnil. "Budu to řešit, až dětský kanál schválí Rada," řekl iDNES.cz Dvořák.

Pro děti i puberťáky, vysílat se bude i po 22. hodině

Vizi nového televizního kanálu ředitel ČT představil ve středu na dvouhodinovém pracovním semináři. Ten byl neveřejný a určený jen pro Radu ČT. Veřejná prezentace kanálu s pracovním názvem ČT3 proběhne v rámci jednání rady nejspíš v červenci.

Nový kanál bude určený pro dětské i dospívající diváky. "Těžištěm vysílání vlastní tvorby pro mladší děti ve věku 4 až 8 let bude doba mezi 16:00 až 17:00, ve které se budou moci zapojit do dětské soutěže, vzdělávacího pořadu nebo se pobavit s Kouzelnou školkou," uvedla televize.

Od 17:30 do 20:00 bude vysílání zaměřeno na děti ve věku 9 až 12 let a přinese například živé kontaktní pásmo nebo zábavný pořad. "Večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku 13 až 18 let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů," stojí v tiskové zprávě médiím.

ČT3 bude vysílat i po 22. hodině, kdy bude patřit lidem starším 18 let.

O novém kanálu pro děti rozhodne Rada ČT

Podle Dvořáka by nový kanál mohl začít fungovat už do konce letošního roku. "To je ale hodně šibeniční termín, takže to může být i v průběhu příštího roku. Záleží na tom,  kdy budeme schopni na nový kanál uvolnit peníze," řekl iDNES.cz a MF DNES ředitel.

Spuštění nového kanálu zatím brání přinejmenším dvě záležitosti. Tou první je, aby pro něj bylo místo v některém z multiplexů, což zatím není dořešeno. "O finálním technickém řešení a distribuci dětského kanálu v současnosti probíhají jednání s Českým telekomunikačním úřadem," uvedla ČT.

Další nezbytností je souhlas Rady ČT, bez kterého se vznik dalšího kanálu neobejde. O ČT3 by radní mohli jednat 11. července. Alespoň takový termín jim navrhl generální ředitel.

A radní by pro Dvořákův záměr mohli mít pochopení. Nepřímo s jeho vznikem souhlasili už loni, když si do funkce generálního ředitele zvolili právě Dvořáka. Vznik nového dětského kanálu byl jednou ze stěžejních vizí Dvořákova kandidátského projektu.

Novince od počátku fandí například předseda Rady ČT, dramatik Milan Uhde. "Pokud se speciální kanál podaří, výrazně to posílí veřejnoprávní výkon České televize," řekl iDNES.cz Uhde. "Doufat, že o dětského diváka bude pečovat komerční televize, je liché. Ona může pečovat, ale ta pravá péče je v poslání České televize, protože to vyplývá z jejího veřejnoprávního poslání," dodal Uhde.

Pro vznik nového kanálu je i radní Jiří Závozda. "Mít programy pro děti je jedna ze základních forem veřejné služby. Pokud bude mít ČT tyto pořady na jednom programu, bude to přehlednější a rodiče se v nabídce budou moci daleko lépe orientovat," uvedl Závozda.

Naopak jasno zatím nemají například radní Radek Mezuláník či místopředsedové Rady ČT Dana Eklová a Jaroslav Dědič. "Zatím jsme byli informováni jen o základních parametrech a uvidíme, jak s tím naložíme dál," přemítá Eklová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz