Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový Bunkr v Holešovické tržnici se rodí s bolestmi

  11:04aktualizováno  11:04
P r a h a - Ani slavní rockoví muzikanti nedokázali svým happeningem 21. ledna roku 1997 zabránit exekutorům a policii ve vystěhování podzemních prostor v Lodecké ulici. Toho dne přišla Praha o svůj neznámější hudební klub Bunkr. Jeho provozovatel, sedmačtyřicetiletý rockový veterán Richard Němčok, ovšem fanoušky bigbítu před rokem povzbudil s novým plánem: "Vybudujeme další Bunkr v holešovické tržnici a slavnostně ho otevřeme v listopadu roku 2000," radoval se v novinových rozhovorech. Slíbené datum před čtvrt rokem uplynulo, ale pod halou číslo dvanáct se dosud nezačalo stavět.

Co je v bývalém Bunkru?

Prostory po rockovém klubu Bunkr jsou i čtyři roky po vyklizení prázdné. Čerstvě umytá okna však nasvědčují plánům, podle kterých se má situace v nejbližší době změnit.  "Vrchní část je připravena na otevření kavárny. Chystáme už smlouvy s dodavateli potravin a první hosty pozveme během několika týdnů," tvrdí Branko Doleček, ředitel Nadačního fondu českého filmu, který má prostory v pronájmu. Spodní část, v níž probíhaly legendární koncerty, prý fond otevře až v létě. "Bude v ní multifunkční kinoklub, ve kterém zorganizujeme například i recitály - prostě něco mezi kinem a divadlem," přibližuje Doleček. Tyto sliby je ovšem třeba brát s rezervou - v článku MF DNES z loňského 28. srpna slibovali zástupci téhož fondu otevřít kavárnu do konce září...

"Jestli jsem si ještě jistý, že v Holešovicích Bunkr vznikne?" uvažuje Němčok nahlas a odpovídá si záporně. "V této republice si totiž člověk nemůže být jistý ničím. Ale stále jsem pro myšlenku klubu nadšený, a když ho nepostavím v tržnici, tak určitě někde jinde. Teprve pak můžu klidně umřít," dodává.

Veškerá práce zatím stojí, protože projekt nedostal povolení od hygieniků. "V téhle době čekám na jejich poslední kulaté razítko," tvrdí Němčok. Hygienici podle něj stále mění své požadavky, nejprve vyjmenují pět problémů, ale když se je podaří odstranit, tak si vymýšlejí další. "Já jsem s byrokraty nikdy neuměl jednat, takže na tu hygienu ani nemohu jít osobně vyjednávat. Asi bych se tam pohádal," přiznává Němčok.

Problémem plánovaného klubu se zabýval hygienik Ladislav Emberger, který své negativní stanovisko vyslovil v červenci loňského roku. Hlavní zádrhel objevil v nadměrném hluku, tedy ve stejném faktoru, který odsoudil k zániku původní Bunkr. Absolutně nesouhlasí s Němčokovým tvrzením, že by zdejší koncerty mohly rušit nanejvýš vltavské kapry. "Vždyť hned vedle tržnice stojí obytné domy, a přímo v jejím areálu budou brzy hotely," vysvětluje hygienik.

Zarážející je fakt, že už se na jeho úřad v otázce Bunkru od léta nikdo neobrátil. Tuto nedůslednost hodlají Němčokovi spolupracovníci v nejbližší době napravit. Doufají, že se vše vyřeší tak, aby stavební práce mohly začít nejpozději v dubnu. "V takovém případě si troufnu tvrdit, že otevřeme letos v listopadu," plánuje Němčok.

Od prvního otevření Bunkru však už uplynulo deset let a pražské kulturní klima se výrazně změnilo. Mezi kluby přibyla kvalitní konkurence, navíc se část mladé generace nakazila nadšením pro taneční hudbu a rocku nemůže přijít na jméno. Němčok si však tyto problémy nepřipouští.

"Konkurence dnešních rockových klubů se nebojím, protože si obvykle zvou stále stejné muzikanty. A Bunkr se stal fenoménem právě proto, že dával prostor slavným kapelám ze zahraničí i domácím nadějím. Jinde se také zaměřují v první řadě na zisk a teprve potom na hudbu, ale my na Bunkru rozhodně nechceme rýžovat peníze," vysvětluje svoji politiku.

V Lodecké ulici s ní uspěl - Bunkr byl dokonce německým časopisem Spex zařazen mezi deset nejlepších rockových klubů na světě. Prostory pod pavilonem tržnice jsou veliké, a pokud klub skutečně vznikne, bude mít kapacitu okolo dvanácti set návštěvníků. Otázkou zůstává, jestli si cizinci zvyknou do Holešovic jezdit. "Ale vždyť je to metrem i pěšky kousek z centra! Navíc turisti už tržnici objevili," tvrdí přesvědčivě Němčok. Za nesplněné sliby a stále odkládané termíny otevření Bunkru se fanouškům omlouvá: "Vím, že nejen mně ten klub chybí. Možná to bude znít jako patetické řeči, ale já jsem kdysi žil Bunkrem a lidmi okolo něj čtyřiadvacet hodin denně."

Richard Nemčok, šestatřicetiletý podnikatel, rocker a majitel proslulého rockového klubu Bunkr - dnes zatím spíše značky. Otevření nového Bunkru v Holešovické tržnici se zatím odkládá. (27. února 2001)

Bývalý klub Bunkr, který přitahoval množství lidí z Prahy i ze zahraničí. POté, co byl násilně vystěhován, nebyl zatím nikdo schopen tyto prostory smysluplně oživit. (27. 2. 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jak Zeman odmítáním Pocheho zasáhl do referenda o vládě

Miroslav Poche na sjezdu ČSSD v Brně (10. března 2017)

Tím, že prezident odmítá pustit Miroslava Pocheho na ministerstvo zahraničí, spustil v ČSSD hru plnou výměn rolí...

Radní chtějí metro D až do Vysočan, objednali si změnu územního plánu

Vizualizace navrhovaných stanic metra D

Pražští radní dnes uložili Institutu plánování a rozvoje (IPR), aby zahájil práce na změně územního plánu, která umožní...

ŽIVĚ: ANO, SPD a KSČM ochránily Zemana před usnesením, že lhal o novičoku

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Na jednu stranu sociální demokraté v referendu hlasují o vzniku koalice s ANO, ale v tu samou chvílí poslanci ANO, KSČM...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR | R&D CENTRUM | PRAHA

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 38 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz