Letiště Praha - Václav Havel. Ruzyně nezvládla překlad nového názvu

  20:34aktualizováno  20:34
Vládou schválený nový anglický název letiště Ruzyně, Prague Airport - Vaclav Havel, v překladu neznamená Letiště Václava Havla. Vzhledem ke slovosledu by tento název v češtině znamenal jen "Pražské letiště - Václav Havel", tedy dvě nesouvisející věci, uvedl překladatel František Fuka.

Návrh nápisu na budově pražského letiště Václava Havla | foto: Prague Airport

"Kvůli slovosledu to neznamená Letiště Václava Havla, nýbrž že on se stal letištěm," upozornil iDNES.cz Václav Pinkava, který žil přes dvacet let ve Velké Británii. "Abych byl konkrétní, mělo by to být 'Václav Havel Airport - Prague'," dodal.

Stejným způsobem vyřešili pojmenování letiště například v Paříži, kde se letiště jmenuje po Charlesi de Gaullovi - Paris-Charles de Gaulle Airport, nebo v New Yorku, kde letiště pojmenovali po prezidentovi Kennedym - John F. Kennedy International Airport.

Zmatenost anglického překladu, který rozeslalo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě, potvrdil překladatel a publicista František Fuka. "Pokud by anglický název měl znamenat 'Pražské letiště Václava Havla', muselo by to v angličtině být 'Vaclav Havel Airport, Prague' nebo, méně obratně, 'Prague Airport of Vaclav Havel' nebo několik jiných variant, ale rozhodně ne 'Prague Airport - Vaclav Havel'," vysvětlil.

"Anglický název Prague Airport - Vaclav Havel nevyjadřuje přivlastňovací vztah, jako je to v češtině. Doslova to tedy znamená jenom Letiště Praha - Václav Havel," upřesnila Pavla Pohořálková z jazykové školy Glossa.

Návrh nápisu na budově pražského letiště Václava Havla
Návrh nápisu na budově pražského letiště Václava Havla
Návrh hlavičkového papíru pražského letiště Václava Havla

S konkrétním návrhem přišlo samo Letiště Praha. "Ministerstvo dopravy na problém doteď nikdo neupozornil, nicméně se tím pochopitelně budeme zabývat," řekl iDNES.cz Jakub Žižka z tiskového oddělení.

Podle společnosti Letiště Praha pro tvorbu názvů mezinárodních letišť v praxi neexistují pevná pravidla. "Například pro pařížské letiště využívá provozovatel, kterým je skupina Aéroports de Paris, název Paris – Charles de Gaulle, případně Paris – Charles de Gaulle Airport. Důvodem je odlišení od dalších letišť, která tato společnost provozuje, např. Paris – Orly," řekla iDNES.cz mluvčí Eva Krejčí.

Důvody pro název Prague Airport – Václav Havel jsou podle ní především dva. "Jednak je to kontinuita původního názvu a jednak zdůraznění jména prezidenta Václava Havla," dodala Krejčí. Společnost podle ní má ještě několik měsíců na přípravu definitivní verze nového názvu a nejvhodnější anglický ekvivalent doladí.

Změnu názvu letiště v pražské Ruzyni schválila vláda na středečním zasedání. Přejmenovat by se mělo ke dni 76. výročí narození prezidenta Václava Havla, tedy 5. října 2012. Změnu názvu odsouhlasila i vdova po zesnulém prezidentovi Dagmar Havlová (čtěte více o rozhodnutí vlády).

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....Najdete na iDNES.cz