Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausovy novoroční projevy: Od varování před Evropskou unií k amnestii

  11:16aktualizováno  14:52
Deset projevů ve funkci prezidenta má za sebou Václav Klaus. V tom prvním, v roce 2004, překvapil tvrzením, že vstup do Evropské unie bude znamenat ukončení svrchovanosti České republiky. Nevýraznějším momentem letošního, posledního, bylo ohlášení amnestie ke dvacátému výročí samostatnosti. Podívejte se, o čem mluvil v novoročních projevech.

Prezident Václav Klaus | foto:  Michal Růžička, MAFRA

2004Konec svrchovanosti

Ve svém prvním prezidentském novoročním projevu Václav Klaus upozorňoval občany mimo jiné na to, že rok 2004 bude rokem vstupu České republiky do Evropské unie. "Na straně jedné ubezpečuji každého, že probuzením se do prvního květnového rána nenastane žádný radikální zvrat našich životů. Na straně druhé by měl každý vědět, že tímto okamžikem dojde k ukončení formální svrchovanosti České republiky, že se staneme součástí stále se rozšiřujícího a více pravomocí získávajícího evropského nadnárodního celku, a že proto o mnohém, co se nás týká, už nebudeme rozhodovat sami," řekl Klaus. Vyzval, abychom zkusili jednat s partnery v Evropské unii jako rovný s rovným. Patnáct let je podle Klause již dostatečně dlouhá doba na to, abychom současné nezdary přestali svádět na minulost.

2005V reformách jsme se nepohnuli

Klaus kritizoval liknavost politiků při provádění reforem. "Přes opakované sliby politiků jsme neuvedli do pořádku naše státní finance a kupředu jsme se nepohnuli ani v tolik potřebných reformách zdravotní péče a penzijního systému," uvedl prezident. Vyjmenoval věci, z nichž nemůžeme mít radost. "Patří mezi ně zhrubnutí a zvyšující se povrchnost naší veřejné diskuse, stále větší počet pokusů o personální diskreditaci politických rivalů na úkor úsilí o vítězství ve věcném sporu, blamáž s trojím jmenováním našeho kandidáta na funkci evropského komisaře, vpád moderní techniky (a lidí za ní schovaných) do našeho soukromí prostřednictvím odposlechů telefonních rozhovorů a navíc úniky jejich obsahu do médií," kritizoval český prezident. (více zde)

2006Nová povolení, zákazy a zákony komplikují život

Každodenní život by stát občanům neměl podle prezidenta příliš komplikovat. "Papírů, razítek, povolení či zákazů, které život neusnadňují, u nás evidentně přibývá. Za dva a tři čtvrtě roku svého prezidentství jsem dostal k podpisu téměř 350 zákonů, což si můžeme představit i tak, že každý třetí den vznikl nový zákon. Tím je zužován prostor pro svobodné jednání a podnikání lidí, tím klesá úcta k zákonům a k jejich dodržování. To změnit je velkou výzvou pro naši budoucnost," vyzval Klaus.

Zmínil i politický pád Stanislava Grosse. "Na počátku roku jsme sice procházeli vleklou vládní krizí, která nás zneklidňovala a která přispívala ke zvyšování skepse občanů naší země vůči politice, ale standardní, byť opožděné řešení - výměna na postu předsedy vlády - umožnilo, aby dosavadní vládní koalice pokračovala až do řádných voleb," řekl Klaus. (více o projevu zde)

2007Situace připomíná studenou občanskou válku

Prezident přirovnal ke studené občanské válce situaci, kdy více než půl roku po volbách, jež skončily 100 na 100, neměla země vládu s důvěrou Sněmovny. "Už sedm měsíců nemáme vládu, která by měla důvěru Poslanecké sněmovny, což je rekord, kterým se chlubit nemůžeme. Radost z našeho povolebního trápení nemá snad nikdo," připomněl Klaus.

"Nekompromisní soupeření o vize, ideje a programy - zejména před volbami - je pro demokracii nezbytné, ale nesmí přerůst ve studenou občanskou válku, kterou situace u nás do jisté míry připomíná," kritizoval politické strany. Vyzval znovu k reformám, které jsou odkládány. "Potřebujeme méně státu, a to jak z důvodu neúnosné přeregulovanosti našich životů, tak kvůli nutnosti zastavit naše narůstající zadlužování se," řekl Klaus. (více zde)

2008Žijeme v nejlepším období naší země

V novoročním projevu krátce před jeho druhým zvolením na Hrad prezident chválil poměry, v nichž žijeme. "Přes nemalou řadu osobních i společenských problémů, které kolem sebe každý z nás vidíme a cítíme, dnes asi žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili," prohlásil Klaus. Za důkaz považuje mimo jiné to, že Češi neodcházejí masově do ciziny a naopak si berou hypotéky, což naznačuje jejich víru v dnešek a hlavně v budoucnost.

Připomínal i význam let končících osmičkou v české historii ve 20. století a zdůraznil potřebu chránit národní identitu. "Svou identitu si pěstovat a chránit musíme, nechceme-li - tak jako tolikrát v minulosti - o svou svobodu přijít. Republiku, kterou naši předkové před devadesáti lety založili, musíme budoucím generacím předat svobodnou, demokratickou a prosperující," řekl ve svém pátém novoročním projevu Klaus. (více zde)

2009Nikdo nemá v rukou kouzelný proutek

I Česká republika jako otevřená ekonomika pocítí dopady světové ekonomické krize, i tak se ale bude dál přibližovat nejvyspělejším zemím Evropy, uvedl prezident v lednu 2009. "Nikdo nemá v ruce kouzelný proutek, jehož mávnutím by současné problémy zmizely. Určitě tímto kouzelným proutkem nejsou líbivé, nesmírně nákladné a budoucnost zatěžující návrhy některých našich i světových politiků. Nikdo neměl slibovat nepřetržitý, ničím nepřerušovaný a navíc tak rychlý ekonomický růst, na jaký jsme si, a nejen my, v posledních letech zvykli," prohlásil Klaus.

Zdůraznil, že země potřebuje vládu, která bude umět komunikovat s lidmi, a oni budou mít pocit, že je to jejich vláda. Poznamenal také, že největší smysl má v obtížných dobách solidarita. Vyzval k pozornosti k nejpotřebnějším, tedy seniorům, rodinám s dětmi, k nezaměstnaným, nemocným a osamělým. (více zde)

2010Je třeba, abychom pokles neřešili na úkor našich dětí

V novoročním projevu vybídl prezident voliče, aby se ve volebním roce pokusili přispět k vytvoření silné vlády, kterou země potřebuje. O negativní dopady ekonomické krize se podle něj musí podělit všechny profesní a sociální skupiny. Pochválil vládu Jana Fischera. Podle něj zvládá úkoly lépe, než se očekávalo.

Vybídl občany k tomu, aby byli všichni ochotni nést dopady ekonomické krize. "Je třeba, abychom se o tento pokles podělili dnes a neřešili to na úkor našich dětí. Je nezodpovědné, když si některé profesní či sociální skupiny nárokují, že se právě jich tento všeobecný pokles netýká," prohlásil prezident.

Povinností je podle Klause šetřit. "Odmítejme ale uměle vytvářenou hysterii těch, kteří se nám snaží vnucovat, že je třeba zastavit ekonomický růst a společenský pokrok. Co bude za sto let, nechme spisovatelům sci-fi literatury. Zůstaňme stát oběma nohama na zemi,“ řekl. (více o projevu z roku 2010)

2011V první den roku chci podpořit současnou vládu

Vláda potřebuje podporu občanů, postavil se před dvěma lety v novoročním projevu Klaus za kabinet Petra Nečase. "V první den nového roku chci podpořit současnou vládu, která se ze své předvánoční krize - doufejme - poučila. Potřebujeme vládu stabilní a funkční," řekla hlava státu. Když udělá vláda reformy odvážně, rychle a racionálně a dokáže je srozumitelně vysvětlit, je přesvědčen, že veřejnost to pochopí.

Rozpočtové škrty, které vláda prosadila, podle Klause samy o sobě nezaručují, že podobné kroky nebudou v budoucnu nutné znovu. "Neměli bychom se strašit, ale musíme vědět, že reformy jsou nezbytné. Jedině s jejich pomocí se dá zajistit, abychom se ani my, ale ani naše děti či vnuci nedostali do takových problémů, jakým dnes čelí některé země našeho kontinentu," zdůraznil prezident. Evropa podle něj zaostává. "Bude-li to pokračovat, brzy se dostane do problémů ještě větších - a my s ní," uvedl Klaus. (více o projevu 2011 najdete zde)

2012Nerealistická očekávání při vstupu do EU se nenaplnila

Nežijeme si tak špatně jako některé jiné evropské země, ale problémy Evropské unie mohou zasáhnout i nás, tak by se dala v kostce shrnout jedna z  myšlenek Klausova novoročního projevu z roku 2012. "Nerealistická očekávání spojená se vstupem do Evropské unie se nenaplnila," prohlásil Klaus.

"Naše míra nezaměstnanosti je pod průměrem Evropské unie. Naše zadlužení bylo v loňském roce šesté nejnižší v Evropě. Nežijeme v zemi, která je v bankrotu, či těsně před ním. Nežijeme v zemi, kde jsou demonstranty zapalovány tisíce aut a demolovány stovky výloh obchodů. Nežijeme v zemi, kde narůstají problémy s množstvím přistěhovalců, kteří svým stylem života narušují základní soudržnost země," řekl ve svém devátém novoročním projevu. Přál si, aby pokračovaly reformy, které jsou podle něj nezbytné pro fungování politického, ekonomického a sociálního systému. (o novoročním projevu 2012 najdete více zde)

2013Amnestie a výzva k návratu ke starým hodnotám

Jednoznačně dominantním prvkem posledního Klausova prezidentského projevu bylo to, že na jeho konci ohlásil dílčí amnestii. "Dnes uplynulo 20 let od chvíle, kdy se na mapě světa objevila samostatná Česká republika. Dovolte mi, abych před zakončením svého projevu oznámil, že jsem se rozhodl při příležitosti tohoto výročí vyhlásit dílčí amnestii (více o ní najdete zde), která vstoupí v platnost 2. ledna," řekl Klaus.

V projevu si posteskl i nad stále se prohlubujícím se příkopem mezi vládou a opozicí a nad vzrůstající apatií občanů. "Skutečnou změnu může přinést návrat ke starým dobrým hodnotám, tradicím, návykům, ale i povinnostem, které pod heslem modernosti a pokroku tak nezodpovědně znevažujeme a opouštíme," řekl Klaus při své prezidentském novoročním loučení. (více zde)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz