Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pacient versus lékař. Nemocní dostávají lepší zbraně na obranu svých práv

  5:00aktualizováno  5:00
Hned čtyři různé novinky povzbuzují pacienty k tomu, aby se častěji soudili s lékaři. I z Česka se tak pomalu stává země, kde se každý zdravotník bude muset dobře pojistit.
Trend do budoucna je jasný: poškození se snadněji domůžou spravedlnosti. (Ilustrační foto)

Trend do budoucna je jasný: poškození se snadněji domůžou spravedlnosti. (Ilustrační foto) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na začátku to vypadalo beznadějně: pětačtyřicetiletý muž po běžné operaci ochrnul na půl těla. Když chtěl odškodnění, ukázalo se, že v nemocnici chybějí klíčové části jeho chorobopisu. I přesto se advokátům podařilo vysoudit pro něj mnohasettisícové odškodné.

Nebo jiný příběh. Stavební dělník skončil po pracovním úrazu na vozíku. Náhrady se domáhal marně –měl špatně napsanou smlouvu. Majitel firmy byl navíc cizinec a vlastníci se neprůhledně měnili. Čtyři právníci pacienta odmítli. Až napopáté uspěl, povedlo se mu vymoci bezmála milion korun.

Jsou to historky, které by ještě před pár lety zněly jako nadnesená reklama: najmi si svého právníka, on už něco vysoudí. V poslední době to však začíná být realita.

Sešly se totiž hned čtyři faktory, které nahrávají tomu, aby se lidé více brali za svá práva v medicíně s právníkem v zádech.

1.Mnohem vyšší odškodné

Soudci mají nové tabulky, díky nimž výrazně stouply částky, které může poškozený vysoudit. To pacienty motivuje, aby do složitého sporu s nemocnicí šli.

2.Lepší odměna pro právníky

Advokátní kanceláře mají od své komory nově povoleno brát si takzvanou „odměnu za úspěch“. To znamená, že jim klient předem nic neplatí, vezmou si svůj honorář až později z úspěšně vysouzené částky. Maximálně může jít o třicet procent, v praxi to bývá deset až dvacet.

„Když si člověk vezme, že padají rozsudky až o třicetimilionových částkách, je to velmi zajímavá motivace pro právní kanceláře,“ říká Petr Šustek, který se dlouhodobě věnuje zdravotnickému právu. Pacient se navíc tolik nebojí neúspěchu, platí, až když vyhraje.

3.Méně překážek u soudu

Díky novému občanskému zákoníku je podání žaloby snazší. Dříve se poškozený musel domáhat svých práv ve dvou soudních sporech – nejprve na ochranu osobnosti a až potom si mohl říct o bolestné. Teď lze obě řízení spojit. Dříve, když poškozený zemřel, navíc jeho nároky zanikly, na což často pojišťovny hřešily a snažily se spor uměle prodlužovat. Nově nároky přecházejí na dědice. Co začal příbuzný, dokončí jeho rodina.

4.Na chyby lékařů je víc vidět

Posledním důvodem je to, že pochybení nemocnic se mnohem snadněji odhalí. „Ne že by zdravotníci chybovali častěji, ale nemocnice samy musí své mimořádné události monitorovat. Tak se stalo, že žaloby jsou teď kvalifikovanější, a tím i mnohem úspěšnější,“ přidává svůj postřeh Petr Šustek.

Lidé se už nebojí říkat si o vysoké sumy a také je dostávají. Na to musí reagovat i komerční pojišťovny, které kryjí riziko nemocnic a lékařů – mnohdy už je nechtějí pojistit samy, ale jen společně s jinou pojišťovnou. Běžná suma za roční pojistku pro menší nemocnici je přitom pět až deset milionů korun.

Trend do budoucna je jasný: poškození se snadněji domůžou spravedlnosti, množství sporů však může zároveň zvětšovat propast mezi pacienty a lékaři, jak je tomu v zemích, kde jsou žaloby časté.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz