Novinka v plných ordinacích: čekání kratší než 15 minut

  7:22aktualizováno  7:22
Zatím tu možnost měli jen lidé ve čtyřech krajích. Od příštího roku se ale rozšíří pro pacienty z celé země: neprosedět v čekárně praktického či dětského lékaře dlouhé hodiny, ale objednat se na přesný čas s jistotou, že vás lékař hned vezme.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk

V rámci programu Akord tento projekt letos rozjela největší zdravotní pojišťovna v zemi - VZP. Zapojilo se do něj přes 900 lékařů a sloužil zhruba třičtvrtě milionu pacientům. V kostce šlo o to, že každý pacient se mohl domluvit s lékařem na době vyšetření.

Dosud nic nenutilo lékaře objednací časy dodržet. Teď je mimo jiné právě za to pojišťovna finančně odměňuje. "Systém se osvědčil natolik, že jej chceme příští rok rozšířit do celé republiky pro všechny pacienty," uvedl ředitel VZP Pavel Horák.

Pojišťovna předpokládá, že hned na začátku roku bude do projektu zapojena pětina praktických lékařů, což je přes tisíc doktorů, a tím i přes milion jejich pacientů. A postupně budou přibývat další. "Funguje to," dušuje se praktický lékař z Jindřichova Hradce Lubor Kinšt.

"Odpadly nedůstojné hádky pacientů, kdo tady byl dřív. Do půl desáté beru akutní případy, pak ty objednané až do pěti odpoledne. A mám na všechny lidi víc času. Nemusím honem honem pacienta odbavit, protože za ním stojí plná čekárna nervózních lidí," popisuje své zkušenosti.

A nejsou to jediné výhody pro pacienty. Pacienti už taky nemusí čekat dlouhé měsíce na operace. Například na plánované zákroky typu šedého zákalu či výměny kyčelního kloubu za umělý. Služba funguje tak, že lékař je díky koordinátorům v pobočkách pojišťoven schopen zajistit ihned co nejkratší termín pro operaci.

"Když lékař zjistí, že nejbližší nemocnice mu jeho pacientku může přijmout na operaci až za půl roku, tak ji nenechá trápit bolestmi, ale zavolá koordinátorovi a ten zajistí operaci v jiné nemocnici, kde mají volno třeba už za měsíc," popisuje autor programu Akord Pavel Vepřek z VZP.

Lékaři také pacientům ušetří zbytečnou cestu ke specialistům. Pokud totiž usoudí, že pacient potřebuje například kožní či oční vyšetření, pacient už nemusí obíhat ambulantní specialisty a sám si zjišťovat, kdo jej přijme, ale praktický lékař to udělá za něj a objedná jej.

Specialisté jsou takto schopni pacienty přijmout do dvou týdnů. Tedy - až na některé výjimky. "Díky projektu se ukázalo, že alergologové či oční lékaři mají delší objednací lhůty než dva týdny. Což je pro nás jako pro pojišťovnu signál, že je v tom kterém kraji nutné posílit dostupnost těchto specialistů pro pacienty," říká Vepřek.

K takovému chování doposud lékaře nic nenutilo. Teď je motivuje pojišťovna penězi. Za to se ovšem lékař musí zavázat, že bude nejen dodržovat objednávací systém, ale také nechá pojišťovnu nahlížet do toho, jak léčí.

Pojišťovna díky tomu zasílá všem lékařům v projektu pravidelné výpisy, jak moc například spotřebují antibiotik v porovnání s kolegy. "A to je hodně poučné. Žádný lékař by neměl být tak arogantní a myslet si, že jen on sám ví nejlépe, co jeho pacientům prospěje. I já jsem se poučil," říká praktický lékař Lubor Kinšt.

Zjistil totiž, že co do léků na vysoký tlak, které předepisuje, používá už deset let totéž, zatímco kolegové mají jiné postupy, které mohou pacientům víc prospět.

Že jsou pacienti lékařů zapojených v projektu spokojeni, o tom podle šéfa VZP Pavla Horáka svědčí fakt, že zatímco u všech ostatních lékařů pojišťovně letos ubývá pojištěnců tempem 1,5 procenta za rok (přetáhly je jiné pojišťovny), lidé zapojení do Akordu neodcházejí.

Rozšíření projektu už schválila správní rada VZP, a přestože přijde zhruba na sto milionů korun, pojišťovna čeká, že jí uspoří pětkrát tolik - například tím, že pacient už nechodí od specialisty ke specialistovi.

Podobný systém se chystají zavést i některé další pojišťovny. "Máme to v plánu," říká mluvčí pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Jel tam kvůli našim pacientům, hájí Babiš Vondráčkovu cestu do Ruska

Český premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po společném jednání s Angelou...

Jel tam kvůli našim lidem, kterým se nedostává adekvátní zdravotní péče. Tak obhajoval v nedělních Otázkách Václava...

Ekonom zpronevěřil krajskému úřadu téměř šest milionů a udal se šéfové

Ilustrační snímek

Středočeskému kraji během tří let bez povšimnutí mizely peníze z depozitního účtu. Zpronevěřil je ekonom odboru dopravy...

VIDEA TÝDNE: Kontroverzní socha Špinarové, vulgární Zeman a těhotná Meghan

Sochař David Moješčík je také autorem sochy Leoše Janáčka.

Vášnivé diskuze vyvolalo odhalení nové sochy zpěvačky Věry Špinarové v Ostravě. Prezident Miloš Zeman opět mluvil...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz