Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Novinářka je veřejným nepřítelem Talibanu

  11:02aktualizováno  11:02
Afghánská novinářka Manídža Rasúliová ví, že je pro afghánský vládní Taliban veřejným nepřítelem. Přestože je to nebezpečné, nesouhlasí s interpretací islámu, jak ji veřejnosti servíruje Taliban. A kromě toho, nejenže porušuje zákaz, protože pracuje, což Afghánky nesmějí, ale dovoluje si pracovat v televizi, kterou muslimští radikálové zakazují jako neislámskou instituci, píše agentura AFP.

Manídža se netají tím, že má strach. Práce v afghánském televizním studiu v severní provincii Badachšán, kontrolované opozicí, se ale vzdát nehodlá. Je to poslední televizní stanice, která ještě v Afghánistánu vysílá.

"Odjakživa jsem chtěla být novinářkou, baví mě hledat fakta a informovat lidi. Televize je k tomu nejlepší prostředek," říká v nahrávacím studiu vybaveném jenom nejzákladnější technikou, které stojí na vrcholku kopce a lze z něj přehlédnout celý Fajzábád.

Fanatici křísí 
v Afghánistánu středověk

Žena za volantem? Hřích, míní Taliban

Do Afghánistánu jeďte bez vepřového, alkoholu a hlavně potichu.

Při otázce, zda má zprávy o tom, jak si vedou její bývalí kolegové z fakulty žurnalistiky, znervózní. Z dopisů propašovaných na sever přes Pákistán se dověděla, že někteří bývalí spolužáci jsou ve vězení.

Před kameru usedá celá v černém a se zahalenými vlasy, jak to žádá islám. Vysílá zprávy pro kanál, který chytá několik set tisíc obyvatel Fajzábádu.

S Talibanem bez budoucnosti
Kolegyně, které s ní čtyři roky studovaly na kábulské univerzitě, buď emigrovaly anebo jsou teď stejně jako jiné Afghánky doma a za mzdu nepracují. "Stěžují si, že nemohou pracovat a dokonce ani jít na trh. Žádají mě, abych se modlila, aby je Bůh zbavil Talibanu. Jsou jako ve vězení a některé by nejradši zemřely. Nemají vůbec žádnou budoucnost. Jejich život, to je nekonečný smutek, je to tragédie," vypráví Manídža.

Profesionální žurnalistice se Manídža věnuje osm let. Rozhodla se, že se nevdá, aby nemusela nechat práce. "Nechci založit rodinu, baví mě práce. Mohla bych padnout na nějakého fundamentalistu...," vysvětluje asi třicetiletá žena.

Novinářka se nenechala zastrašit Talibanem, ale bez potíží není ani její vztah s opozičními úřady, které kontrolují sever země, odkud její studio vysílá. "Budete-li pořád tak kritizovat, připravte se na problémy," vyhrožoval jí jeden úředník, když odvysílala rozhovor s nezaměstnaným učitelem. Rozhořčeně na něj reagovaly místní školské instituce. "Jo, když říkáte pravdu, budete mít problémy asi všude," uzavírá rozhovor Manídža.

Taliban (správný český přepis je Tálibán (=studenti). Úplný název je Tálibáne hakk (=studenti, kteří touží po pravdě /hakk=pravda, bůh). Taliban je militantní totalitní hnutí s výraznými nacionalistickými rysy, jehož hlavním zaměřením v Afghánistánu bylo zastavit občanskou válku a nastolit islámský režim sunnitského směru.
Příslušníci Talibanu jsou převážně Paštunové z kmenových svazů Duráníů a Ghilzajů z jižního Afghánistánu, vyznávající ortodoxní směr sunnitského islámu. Na územích, která ovládli, zavedli islámský stát řízený podle zásad islámského práva šaría.
Všude, kde se příslušníci Taliban ujali moci, zavedli za pomoci puristického výkladu islámu přísné pořádky a krutou interpretaci islámského práva: uzavřeli dívčí školy, ženám zakázali pracovat mimo domov, popravují obchodníky s drogami, zlodějům nechávají veřejně amputovat ruce, bičují ženy přistižené při nesprávném mužském doprovu; vlasy muslimům nesmějí padat do čela: dlouhé vlasy totiž brání v doteku se zemí při modlitbě; muži bez plnovousu nemají šanci na jakoukoli kariéru.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz