Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Novinářka je veřejným nepřítelem Talibanu

  11:02aktualizováno  11:02
Afghánská novinářka Manídža Rasúliová ví, že je pro afghánský vládní Taliban veřejným nepřítelem. Přestože je to nebezpečné, nesouhlasí s interpretací islámu, jak ji veřejnosti servíruje Taliban. A kromě toho, nejenže porušuje zákaz, protože pracuje, což Afghánky nesmějí, ale dovoluje si pracovat v televizi, kterou muslimští radikálové zakazují jako neislámskou instituci, píše agentura AFP.

Manídža se netají tím, že má strach. Práce v afghánském televizním studiu v severní provincii Badachšán, kontrolované opozicí, se ale vzdát nehodlá. Je to poslední televizní stanice, která ještě v Afghánistánu vysílá.

"Odjakživa jsem chtěla být novinářkou, baví mě hledat fakta a informovat lidi. Televize je k tomu nejlepší prostředek," říká v nahrávacím studiu vybaveném jenom nejzákladnější technikou, které stojí na vrcholku kopce a lze z něj přehlédnout celý Fajzábád.

Fanatici křísí 
v Afghánistánu středověk

Žena za volantem? Hřích, míní Taliban

Do Afghánistánu jeďte bez vepřového, alkoholu a hlavně potichu.

Při otázce, zda má zprávy o tom, jak si vedou její bývalí kolegové z fakulty žurnalistiky, znervózní. Z dopisů propašovaných na sever přes Pákistán se dověděla, že někteří bývalí spolužáci jsou ve vězení.

Před kameru usedá celá v černém a se zahalenými vlasy, jak to žádá islám. Vysílá zprávy pro kanál, který chytá několik set tisíc obyvatel Fajzábádu.

S Talibanem bez budoucnosti
Kolegyně, které s ní čtyři roky studovaly na kábulské univerzitě, buď emigrovaly anebo jsou teď stejně jako jiné Afghánky doma a za mzdu nepracují. "Stěžují si, že nemohou pracovat a dokonce ani jít na trh. Žádají mě, abych se modlila, aby je Bůh zbavil Talibanu. Jsou jako ve vězení a některé by nejradši zemřely. Nemají vůbec žádnou budoucnost. Jejich život, to je nekonečný smutek, je to tragédie," vypráví Manídža.

Profesionální žurnalistice se Manídža věnuje osm let. Rozhodla se, že se nevdá, aby nemusela nechat práce. "Nechci založit rodinu, baví mě práce. Mohla bych padnout na nějakého fundamentalistu...," vysvětluje asi třicetiletá žena.

Novinářka se nenechala zastrašit Talibanem, ale bez potíží není ani její vztah s opozičními úřady, které kontrolují sever země, odkud její studio vysílá. "Budete-li pořád tak kritizovat, připravte se na problémy," vyhrožoval jí jeden úředník, když odvysílala rozhovor s nezaměstnaným učitelem. Rozhořčeně na něj reagovaly místní školské instituce. "Jo, když říkáte pravdu, budete mít problémy asi všude," uzavírá rozhovor Manídža.

Taliban (správný český přepis je Tálibán (=studenti). Úplný název je Tálibáne hakk (=studenti, kteří touží po pravdě /hakk=pravda, bůh). Taliban je militantní totalitní hnutí s výraznými nacionalistickými rysy, jehož hlavním zaměřením v Afghánistánu bylo zastavit občanskou válku a nastolit islámský režim sunnitského směru.
Příslušníci Talibanu jsou převážně Paštunové z kmenových svazů Duráníů a Ghilzajů z jižního Afghánistánu, vyznávající ortodoxní směr sunnitského islámu. Na územích, která ovládli, zavedli islámský stát řízený podle zásad islámského práva šaría.
Všude, kde se příslušníci Taliban ujali moci, zavedli za pomoci puristického výkladu islámu přísné pořádky a krutou interpretaci islámského práva: uzavřeli dívčí školy, ženám zakázali pracovat mimo domov, popravují obchodníky s drogami, zlodějům nechávají veřejně amputovat ruce, bičují ženy přistižené při nesprávném mužském doprovu; vlasy muslimům nesmějí padat do čela: dlouhé vlasy totiž brání v doteku se zemí při modlitbě; muži bez plnovousu nemají šanci na jakoukoli kariéru.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Na předměstí Marseille stříleli ozbrojenci, policie vyloučila terorismus

(Ilustrační snímek)

Policie v pondělí odpoledne zasahovala v problematické čtvrti jihofrancouzského města Marseille. U kulturního střediska...

Nepřivírejte oči nad špinavými penězi z Ruska, žádají poslanci Mayovou

Pobočka britské banky HSBC v centru Londýna.

Vlivná komise britského parlamentu dnes vyzvala vládu premiérky Theresy Mayové, aby zesílila boj proti přílivu ruských...

Konspiracím odzvonilo. Hitler zemřel v bunkru, ukázal test jeho zubů

Adolf Hitler

Vůdce Třetí říše měl extrémně špatný chrup, trpěl zápachem z úst a nejedl maso. Francouzští patologové zkoumali...

Najdete na iDNES.cz