Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Novináři v USA budou moct chránit své zdroje

  17:06aktualizováno  17:06
Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který má novinářům zajistit právo chránit identitu svých informačních zdrojů v procesech projednávaných u většiny federálních soudů. Proti jsou zpravodajské služby a ministerstvo spravedlnosti.
Ke snaze změnit zákon přispěla i kauza reportérky The New York Times Judith Millerové.

Ke snaze změnit zákon přispěla i kauza reportérky The New York Times Judith Millerové. | foto: Reuters

Podle agentury AP však čeká právní normu nejistá budoucnost v Senátu. Prezident George Bush, podle něhož by zákon mohl vést k nekontrolovatelným únikům tajných informací, již pohrozil jeho vetováním.

"Svoboda tisku je pro naši demokracii a bezpečnost základní," uvedla v této souvislosti předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová.

Navrhovaná legislativní změna v mnoha případech umožňuje novinářům chránit identitu jejich informačního zdroje, v případech ohrožení státu nebo při procesech spojených s terorismem však reportéry zavazuje informátora prozradit.

Zákon má podporu více než padesáti amerických médií. Právní normu na pořad jednání v Kongresu dostali obhájci svobody tisku poté, co Spojenými státy v posledních letech otřáslo několik hojně diskutovaných kauz, v jejichž rámci dostali reportéři soudní obsílku a byli nuceni soudem prozrazovat své informátory.

Například v kauze Plamegate, kde hrál hlavní roli únik tajných informací o zpravodajských službách, se to týkalo reportérky listu The New York Times Judith Millerové. Ve vazbě strávila bezmála tři měsíce. - více zde

Proti zákonu mají výhrady ministerstvo spravedlnosti a zpravodajské služby. Podle nich znemožní uplatnění jiných federálních zákonů, které zamezují
neautorizovanému zveřejnění tajných informací. Kritici také tvrdí, že definice novináře je v navrhované normě příliš široká.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz