Novinář Smrček byl osvobozen

  • 5
Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 po roce a půl zprostil obžaloby bývalého televizního reportéra Tomáše Smrčka. Státní zástupce ho vinil z úmyslného ohrožování utajované skutečnosti. Tím, že před dvěma lety v reportáži ukázal tajnou listinu, ohrozil podle státního zástupce zájmy země a život agenta.

Osvobozující verdikt ocenili novináři a veřejnost v zaplněné soudní síni potleskem. Smrček se práva na odvolání vzdal, státní zástupce Jiří Kára si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Přísně utajený dokument se týkal podezření, že nynější ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek kryl jako šéf Vojenského obranného zpravodajství agenta, jenž jezdil v autě po Praze opilý. Ten později působil v zahraničí. Novináři v procesu, který byl z větší části neveřejný, původně hrozilo až osm let vězení.

Vyzrazený agent neexistuje
Tajný dokument, kvůli jehož zveřejnění hrozilo Tomáši Smrčkovi vězení, "kryje" neexistující osobu. Reportér byl přitom souzen za to, že tuto osobu vyzradil veřejnosti.

Lidé ze zpravodajských služeb, kteří ve Smrčkově procesu vypovídali, většinou přiznali: člověka ze zveřejněného dokumentu neznáme, neexistuje. V průběhu soudu totiž vyšlo najevo, že utajená osoba byla v listině zapsána s několika zásadními chybami, které znemožňovaly její identifikaci.

Stanislav Devátý měl ve čtvrtek závěrečnou řeč
Právě na tomto rozporu postavil Smrčkův advokát Stanislav Devátý závěrečnou řeč, kterou přednesl veřejně.

Státní zástupce Jiří Kára, který pro Smrčka původně žádal vysoký trest, na vývoj procesu reagoval výmluvně: požádal soudkyni, aby místo vynesení rozsudku případ vrátila k dalšímu prošetření. Jako důvod si Kára vybral posudek, který byl původně jedním z klíčových důkazů jeho žaloby.

Pracovník bezpečnostního úřadu v něm totiž odborně potvrzoval, že Smrček svou reportáží skutečně vážně poškodil "zahraničněpolitické vztahy státu" a práci tajných služeb. Po soudním výslechu posudkáře však zástupce Kára jeho práci náhle zpochybnil: ukázalo se totiž, že odborník vůbec neposuzoval list papíru zveřejněný v reportáži a nezabýval se chybami, které obsahuje.

"V tomto okamžiku tedy není možno říci, jakému stupni utajení vlastně zveřejněná listina podléhá, je třeba to teprve zjistit," obhajoval svou žádost o odklad procesu Kára.

Advokát odmítl odklad
Smrčkův advokát Stanislav Devátý však Kárův pokus o další odklad rezolutně odmítl. "Po celou dobu, co byl můj klient vyšetřován, jsme upozorňovali na mnoho chyb. Zpochybnili jsme i zmíněný posudek, který podle nás není ani odborný, ani věrohodný. Státní zástupce, stejně jako vyšetřovatel, však všechny naše protesty pomíjeli," prohlásil Devátý.

Advokát sice mohl se souhlasem soudkyně odcitovat pasáže své závěrečné řeči, její plné znění nicméně přednést nesměl. Větší částí osmistránkového proslovu se totiž prolínaly argumenty, které kvůli povaze celého procesu musí zůstat tajné.

Většina svědků přitom o celém případu vypovídala poprvé až před soudem. "Vyšetřovatel i státní zastupitelství je odmítali vyslechnout, přestože jsme o to žádali," řekl novinář Smrček.

Jednotlivá svědectví přitom podle Devátého vyzněla v reportérův prospěch, protože doložila, že v reportáži, kvůli níž stojí před soudem, ukázal pravdu. "Veřejnost má právo vědět, že v našich tajných službách existují lidé, kteří opilí jezdí autem, a jejich nadřízení je ještě chrání. Fakt, že vysoký státní úředník zneužil svou pravomoc, nemůže být utajován," prohlásil před soudem advokát.

Výpovědi svědků během Smrčkova procesu dokonce Devátého přiměly k tomu, že na ředitele BIS Jiřího Růžka už ve středu přímo v soudní síni znovu podal trestní oznámení. "Předám jeho podnět příslušnému státnímu zastupitelství," potvrdil Kára.

O tři roky starý Růžkův případ se začali novináři zajímat krátce předtím, než šéf BIS v létě 1999 nastoupil do funkce. Vyšetřování, v němž se Růžek musel hájit, že před několika lety pomohl známému, který se po Praze projížděl opilý, nakonec vyznělo do ztracena.

Někdejší televizní reportér Tomáš Smrček (uprostřed), obžalovaný z úmyslného ohrožování utajované skutečnosti, hovoří se svým obhájcem Stanislavem Devátým (vpravo) a senátorem Janem Rumlem (vlevo).

Soud po roce a půl zprostil obžaloby bývalého televizního reportéra Tomáše Smrčka. Státní zástupce ho vinil z úmyslného ohrožování utajované skutečnosti. Tím, že před dvěma lety v reportáži ukázal tajnou listinu, ohrozil podle státního zástupce zájmy země a život agenta, 15. června 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue